Olszewski: Gdyby Bandera mógł podejmować decyzje, do zbrodni na Wołyniu by nie doszło

"Łączenie stosunków polsko-żydowskich i ukraińskich jest rzeczą co najmniej dziwaczną. A wrzucenie tego do jednej ustawy ma charakter czegoś pomiędzy obsesją a dywersją" - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Jan Olszewski. B. premier uważa też, że Stepan Bandera był mądrym politykiem, który nie dopuściłby do Rzezi Wołyńskiej.

Jan Olszewski otwarcie krytykuje nowelę ustawy o IPN za wrzucenie do jednego worka tematu stosunków polsko-żydowskich i polsko-ukraińskich. Obrońca w procesach politycznych w okresie PRL przekonuje w "Super Expressie", że takie postępowanie nie ma sensu: "To ma charakter czegoś pomiędzy obsesją a dywersją. Może to mocne słowa, ale tak to wygląda. Bo trudno znaleźć jakieś inne uzasadnienie."

"Bandera odegrał ważną rolę w walce Ukraińców o niepodległość"

Były premier uważa, że nawet sprawa Wołynia, czy przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery, którego Polacy nie darzą sympatią, nie powinna przyświecać twórcom zmian w prawie o IPN. "Zbrodnia Stepana Bandery przeciwko państwu polskiemu była tak naprawdę tylko jedna" - mówi. 

"Ci, co dziś w Polsce chętnie mówią o banderyzmie, najczęściej o niej zapomnieli. Zbrodnią tą był zorganizowany w 1934 r. zamach na polskiego ministra spraw wewnętrznych pułkownika Bronisława Pierackiego. I rzecz znamienna - w procesie winnych, między innymi Banderę, skazano na kary śmierci. Ale żadnego wyroku nie wykonano. (...) najpewniej na podstawie decyzji samego Marszałka. I stało się bardzo dobrze. Bo Bandera odegrał potem niezwykle ważną rolę w historii walki Ukraińców o niepodległość" - mówi Olszewski. 

Polityk przekonuje, że Bandera nie miał ze zbrodnią wołyńską nic wspólnego.

Przecież całą akcję wołyńską przeprowadzano wtedy, gdy Bandera był już uwięziony przez Niemców. Myślę nawet, być może wiele osób się tu obruszy, że gdyby Bandera mógł podejmować wtedy decyzje, to prawdopodobnie do zbrodni na Wołyniu by nie doszło. Po prostu był politykiem myślącym, miał wielki zmysł polityczny i zdawał sobie sprawę z tego, że po Stalingradzie i klęsce Niemców wynik wojny jest już w zasadzie przesądzony, a akt ludobójstwa wobec ludności polskiej mógł służyć tylko jednej stronie - stronie sowieckiej

- uważa Jan Olszewski. Przypomina także, kto tak naprawdę odpowiada za Rzeź Wołyńską.

"Zbrodnię tę wiąże się z nazwiskiem Romana Szuchewycza. Jednak potrzeba tu bardzo pogłębionych badań. Także w kwestii roli sowieckiej w wywołaniu tej zbrodni" - przypomina b. premier. 

"Konflikt z imperialną Rosją jest kwestią egzystencjalną"

Zdaniem Jana Olszewskiego, Polacy i Ukraińcy skazani są na współpracę.

"Wołyń był straszliwą zbrodnią, zginęło tam ponad sto tys. ludzi. Ale wobec zorganizowanej sowieckiej czy niemieckiej machiny śmierci był epizodem. Konflikt z Ukrainą jest nieraz brutalnym i przykrym, ale jednak sporem sąsiedzkim. Konflikt z imperialną Rosją jest kwestią egzystencjalną, w której na szali stoją byt i niepodległość państwa" - mówi w wywiadzie dla "SE" Olszewski. 

Więcej o:
Komentarze (307)
Olszewski: Gdyby Bandera mógł podejmować decyzje, do zbrodni na Wołyniu by nie doszło
Zaloguj się
 • grobelozaur

  Oceniono 59 razy 41

  Pan Olszewski przy pomocy jednego wywiadu oficjalnie dołączył do zdrajców "narodu" sekty smoleńskiej.
  Zapraszamy, bo na ławeczce gorszego sortu zmieści się nawet i pan.

 • puuchatek

  Oceniono 44 razy 28

  Oj, coś mi się wydaje, że w tym roku w czerwcu w TVPiS pan Kur…ski już nie pokaże "Nocnej zmiany" :-)

 • biesczad1

  Oceniono 38 razy 26

  "Coś pomiędzy obsesją a dywersją" - trafne podsumowanie PiSiego nie-rządu...

 • jxl82

  Oceniono 43 razy 21

  Twardo-jajogłowym członkom Pis ta wypowiedz nie będzie pasowała do partyjnej narracji. Bardzo możliwe zakłócenia na linii partia-naziole.

 • faustxyz

  Oceniono 24 razy 20

  Olszewski hołubiony do niedawna, ciekawe, które z klasycznych kaczych numerów zastosują - przemilczenie/ jeden po drugim sasiny będą gadać nie czytałem, nie słyszałem/ to agent/ ubek/ oderwany od koryta/ jest stary więc zdurniał na starość - to ostatnie jest szczególnie chrześcijańskie w zestawieniu z ich fałszywym stosunkiem do eutanazji (karę śmierci popierają, Tuska by powiesili, ich przyśpiewki raz sierpem, raz młotem, a na drzewach zamiast liści). Nie wspominając, że sam kaczy wódź młody to chyba nigdy nie był.

 • nicpon007

  Oceniono 38 razy 18

  Ten Olszewski to może być jakaś podróba oryginalnego Olszewskiego. Niech pokaże znamię w kształcie orła trzymającego w szponach szczerbiec i flagę.

 • tezmaciej

  Oceniono 46 razy 16

  Pan Olszewski to nie moja bajka, ale trudno odmówić rozwagi i sprawnego umysłu w przeciwieństwie do "polityków" "dobrej zmiany", którzy myślą, że myślą.

 • babi szado

  Oceniono 17 razy 15

  Już od pierwszego dnia po zamachu było jasne, że za tą tragedią stał swoisty triumwirat Tuska, Putina i Jana Olszewskiego, do tej pory nie było jednak dostatecznego dowodu by mówić o tym głośno. Antoni I Smoleński.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX