Morawiecki wysłuchał apelu Sprawiedliwych. I zapewnił: Walczymy o prawdę po latach zaniedbań

Za "służbę Polsce i ratowanie naszych braci" dziękował Mateusz Morawiecki uhonorowanym przez Instytut Yad Vashem. Nie złożył deklaracji ws. ustawy o IPN, ale mówił o "walce o prawdę".

W kancelarii premiera przedstawiciele polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata odczytali swój apel do władz Polski i Izraela. Pod apelem podpisało się 50 polskich Sprawiedliwych, uhonorowanych przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie. 

"Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, aby nasze narody budowały przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie" - napisali autorzy listu. Proszą "wszystkich o empatię i rozwagę, o wrażliwość przy tworzeniu prawa i odpowiedzialną medialną narrację, o uczciwe i niezależne badania historyczne".

- Dziękuję za ten apel, który skierowaliście, aby wypracować akceptowalne, ale też opierające się na prawdzie rozwiązanie - powiedział premier Mateusz Morawiecki po wysłuchaniu listu. - To, jak służyliście Polsce i ratowaliście naszych braci, robiliście to ze względu na będącą w sercu konieczność ratowania drugiego człowieka - stwierdził.

Morawiecki: Walczymy o prawdę po latach zaniedbań

- Pan Józef Walaszczyk, który miał być tutaj, ale się rozchorował, powiedział, że Żydzi byli inni, ale byli swoi. Była pewna odmienność, ale to byli nasi bracia, siostry, którzy z nami żyli i byli swoi - zacytował premier. 

Premier mówił, że z opowieści zna strach tych, którzy w czasie wojny ratowali Żydów. - To, jaki heroizm musieliście wykazać, aby zaryzykować życie swoje i najbliższych, to świadectwo najwyższej próby człowieczeństwa. Polska i ogólnoświatowa wspólnota żydowska zawdzięcza wam to, że mogliście przełamać strach tamtych czasów i zrobić to, co zrobiliście - stwierdził.

- Dziękuję za wasze wielkie czyny i za tę wyciągniętą rękę, kiedy państwo polskie walczy o prawdę po latach zaniedbań. Właśnie prawdę jesteśmy winni ofiarom i bohaterom takim jak wy - skończył Morawiecki.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o IPN

Nowelizacja ustawy o IPN, która wywołała dyplomatyczny spór i spotkała się z ostrą reakcją Izraela, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, zakłada między innymi karę do 3 lat więzienia za "publicznie i wbrew faktom" przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne.

Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda i jednocześnie skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Oliwy do ognia dolał premier Mateusz Morawiecki swoją kontrowersyjną wypowiedzią w Monachium.

Więcej o:
Komentarze (164)
Morawiecki: Walczymy o prawdę po latach zaniedbań
Zaloguj się
 • gss87

  Oceniono 43 razy 35

  Widziałem tą prawdę: Składanie kwiatów grobach kolaborantów z NSZ współpracujących z gestapo (i co z tego, że 'zajęli' obóz w Czechach na 2 dni przed kapitulacją ich soluszników czyli III Rzeszy - potrzebowali ściemy dla Amerykanó), prawdą jest też gloryfikowanie morderców cywilów, kobiet i dzieci czyli Ognia, Lupaszki i Burego. A prawda jest taka że Polska straciła szacunek i sympatię opinii międzynarodowej. Do tej pory Polskę obrażano sporadycznie, od teraz Polska jest obrażana codziennie. Tak tyle w kwesti prawdy 'historyku' z Wrocławia.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 36 razy 26

  Pis chciał przykryć tą kretyńską ustawą swoje machloje z KRS-em i wyborami, teraz musi przykryć ten IPN-owski kompletny idiotyzm...aż strach się bać czym przykryją, bo co przykrywka to bardziej debilna.

 • evergreen111

  Oceniono 33 razy 25

  Czy uczczenie przez tego historycznego analfabetę żołnierzy KOLABORUJĄCYCH Z NIEMCAMI (Brygada Świętokrzyska!) to też jest walka o prawdę?
  Morawiecki: albo jesteś durniem, albo do cna zakłamany! Innej opcji nie widzę!

 • edi54

  Oceniono 30 razy 20

  Morawiecki to kłamca i manipulant ....

 • gacek1947

  Oceniono 26 razy 18

  Morawiecki - lepiej nic nie mów. Bo ci to nie wychodzi!

 • serenita123

  Oceniono 17 razy 15

  Proszą "o empatię i rozwagę, o wrażliwość przy tworzeniu prawa"
  a adresaci - kaczyści - udają, że to nie ich dotyczy.
  Było 27:1, teraz jest 203:1.
  203 kraje świata mówią zgodnie: weź się, Jarek, jebnij w łeb!
  a 204. kraj świata (Rosja) i jej szef Putin - spokojnie, z usmiechem obserwują kretynów :))

 • rstipes

  Oceniono 21 razy 15

  Ależ mamy waleczny rząd. Tylko z kim oni tak walczą? Chyba sami ze sobą...

 • kali23

  Oceniono 16 razy 14

  Ty PiSowski IDIOTO !!
  Skompromitowałeś Polskę TOTALNIE . Ty masz czelność mówić o prawdzie ŚMIECIU ?
  Dzięki panie kaczyński ! Dzięki twojej " nowej historii polski" dowiedziałem się jakimi sku.... byli moi rodacy.
  Oczywiście, że nie mieli wiele wspólnego z organizacją HOLOCAUSTU. Byli na to za głupi.
  Ich " specjalnością" był czysty PRYMITYWNY BANDYTYZM w którym osiągnęli wyniki
  " nie do pozazdroszczenia".
  Mimo, że interesuję się historią II Wojny, nie uwierzyłbym nigdy, że moi " rodacy|" odpowiadają za śmierć co najmniej 200 000 NIEWINNYCH ludzi. " Polak potrafi" ha ha !!
  Dzięki panie kaczyński. Tak trzymać.

 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 13

  Co za samokrytyka.. Pan premier to jakiś wyrwany z kontekstu. Dwadzieścia lat w bankach i parę milionów na koncie. Obraża PiS naszą inteligencję. Nie dajmy się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX