"W Auschwitz tylko polscy przewodnicy". Kurator oświaty chce "walczyć o prawdę" wśród Żydów

"Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć!" - napisała na Twitterze małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. I zaproponowała zmiany.

"Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy! Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć! [pisownia oryginalna - red.]" - napisała na Twitterze małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Jak dodała w kolejny wpisie, "przekaz, jaki wynoszą Żydzi po wyjściu z obozu, to informacja, że to Polacy są winni Holokaustowi".

Na słowa Barbary Nowak zareagowali przedstawiciele Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. "Po Muzeum Auschwitz oprowadzać mogą licencjonowani i szkoleni przez Muzeum przewodnicy. W większości są to osoby mieszkające od pokoleń w najbliższej okolicy Miejsca Pamięci i związane z tak boleśnie doświadczonym przez historię drugiej wojny światowej regionem" - podkreślają pracownicy instytucji.

Barbara Nowak stanowisko kuratora objęła w 2016 roku. Wcześniej była krakowską radną Prawa i Sprawiedliwości. Pracowała jako nauczycielka historii i dyrektor jednej ze szkół w Krakowie.

"Aż strach pomyśleć, co miała na myśli"

"Pani kurator (!!!), jak Pani proponuje sprawdzać "polskość" przewodników? I jak Pani zakaże mówić w Auschwitz o Shoah np. nauczycielom z Izraela, towarzyszącym swym uczniom?" - oburzał się na Twitterze historyk prof. Stanisław Żerko.

"Małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak uważa, że wśród osób oprowadzających po Muzeum Auschwitz powinni być tylko prawdziwi Polacy. Aż strach pomyśleć, co miała na myśli. Straszne, że tacy ludzie są odpowiedzialni za edukację w Polsce" - napisał  lewicowy publicysta Piotr Szumlewicz.

"Co Pani opowiada? Była Pani kiedykolwiek oprowadzana przez przewodnika po Muzeum Auschwitz? Może Pani zacytować, w jaki sposób przewodnik mówił o polskiej winie za Holocaust?" - skomentował dziennikarz Onet.pl Marcin Wyrwał.

Zofia Romaszewska: Prezydent nie mógł nie podpisać ustawy o IPN, ale trzeba ją naprawić

Więcej o: