Morawiecki przesunął posiedzenie rządu. Chce z hukiem obejść dzień "Żołnierzy Wyklętych"

Na najbliższym - czwartkowym - posiedzeniu rząd zajmie się nowelą ustawy pozwalającej między innymi na odebranie stopnia generalskiego Wojciechowi Jaruzelskiemu, poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

"Decyzją Premiera Morawieckiego posiedzenie rządu zostało przesunięte na 1.03 - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" napisał na Twitterze Michał Dworczyk. "Pierwszym punkt - ustawa pozwalająca odebrać stopnie oficerskie takim osobom jak Jaruzelski czy dowódca plutonu egzekucyjnego Inki" - czytamy we wpisie.

W poniedziałek Michał Dworczyk zapowiedział, że zmianami w ustawie o powszechnym obowiązku obrony rząd zajmie się w ciągu dwóch tygodni. Informację tę potwierdziła również rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Rząd ma też bardziej symbolicznie upamiętnić dzień „Żołnierzy Wyklętych”. Jak poinformował PAP,  jedna z sal w gmachu Kancelarii Premiera otrzyma imię rtm. Witolda Pileckiego.

Odbiorą stopnie m.in. członkom WRON

Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony przewiduje możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego również pośmiertnie.

Będzie dotyczył osób, które z racji wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej, oraz żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego albo pełnili służbę w komunistycznych organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990.

- Wszyscy członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zgodnie z projektem ustawy zostaną zdegradowani do stopnia szeregowca - powiedział "Super Expresowi" Michał Dworczyk, szef KPRM. Będzie to dotyczyło także Mirosława Hermaszewskiego,  pierwszego i jedynego Polaka, który odbył lot w kosmos.

Ryszard Czarnecki odwołany. Pierwszy taki przypadek w historii Parlamentu Europejskiego

Więcej o:
Komentarze (335)
Dzień Żołnierzy Wyklętych. Morawiecki zmienia datę posiedzenia rządu
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 72 razy 60

  Sztuczny Twór "Żołnierzy Wyklętych" zaczyna procentować odkryciami w postaci Burego, Brygady Świętokrzyskiej itd. Próba stworzenia własnych bohaterów pod których można by się podczepić, spaliła na panewce. Może jacyś nowi Bohaterowie? Np. Polscy Krzyżowcy? Zawisza Żoliborski?

 • pwiejacz

  Oceniono 62 razy 54

  A dlaczego nie odebrać najpierw stopnia generalskiego Świerczewskiemu?
  A jeszcze lepiej - wykreślić Augusta II Mocnego z pocztu królów polskich?

 • anneczka0327

  Oceniono 58 razy 52

  To nawet w PRL nie odebrano stopnia Piłsudskiemu, chociaż komuniści Go nienawidzili.

 • justas32

  Oceniono 60 razy 50

  Czekam po wyborach na ustawę zakazującą Kaczyzmu, nakazującą wyrzucenie Lecha Kaczyńskiego z Wawelu oraz postawienie Bandy Czworga przed Trybunałem Stanu jako winnych wprowadzenia Kaczyzmu w Polsce ...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 46 razy 44

  Druga po IPNowskiej najpotrebniejsza dla funkcjonowania naszego kraju ustawa, tym razem trzeba dokopać Jaruzelskiemu, który swoje szlify oficerskie zdobył na prawdziwej wojnie z prawdziwymi Niemcami, więc nie bardzo wiem jakim prawem kaduka taki szmaciarz jak Kaczyński będzie go teraz degradowal... Bo jeżeli uznamy całe PRL prawo za niebyłe to powinno się także uniewaznić i maturę i dyplom studiów prezia.
  A co do Hermaszewskiego, który został zapisany do Wron bez własnej wiedzy, nigdy nie uczestniczyl w jej pracach bo nawet go wtedy w kraju nie było... No comment

 • hatteras

  Oceniono 47 razy 41

  Gdyby w 1945 Anders wrocil i przejal wladze to ci "wykleci" tez siedzieliby w lesie

 • justas32

  Oceniono 53 razy 39

  Morawiecki wie że aby odnieść sukces w polskiej polityce - trzeba być antysemitą, podlizywać się chamom i oszołomom, wychwalać morderców i złorzeczyć na ludzi pragnących przywrócić w Polsce porządek ...

 • pissklamie

  Oceniono 45 razy 37

  Na to kureskie pissdzielstwo Polacy już patrzeć nie mogą !!!

  Każdy nowy dzień i znowu coś spie...!!!
  Oj zemsta będzie słodka a więzienia przepełnione!!!

  Niech prezydenta Polski generała Wojciecha Jaruzelskiego patriotę odkopia i zobaczą czy złotego zęba nie przemycil?!.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX