Polska zamraża ustawę o IPN? Jest odpowiedź ministerstwa Ziobry: Nic się nie zmieniło

Każda uchwalona w Polsce przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w nocy przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ministerstwo sprawiedliwości wydało oświadczenie w związku z informacjami podawanymi w mediach o „zamrożeniu ustawy o IPN”. Na stronie resortu w sobotę w nocy ukazał się komunikat, w którym czytamy, że "każda uchwalona w Polsce przez Parlament i podpisana przez prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem".

Swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o IPN Minister Sprawiedliwości przedstawił w opublikowanym 23 lutego 2018 r. wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej" - informuje resort.

Haaretz: Zamrożenie na prośbę Izraela

W sobotę izraelski dziennik Haaretz podał, że polskie władze wstrzymują wdrażanie ustawy o IPN. Gazeta powołała się na izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych. "Polski rząd odracza implementację kontrowersyjnego prawa na temat Holokaustu. Na prośbę Izraela, rząd w Warszawie postanowił nie wprowadzać prawa, mimo że przeszło ono przez polski parlament i zostało autoryzowano przez prezydenta” - napisał dziennik Haaretz. Według dziennika, w najbliższych dniach do Izraela ma dotrzeć delegacja z Polski, która z przedstawicielami tamtejszych władz spróbuje zażegnać konflikt dyplomatyczny i osiągnąć kompromis. - Wysoce prawdopodobne jest, że do spotkania strony polskiej i izraelskiego dojdzie - stwierdziła na antenie TVN 24 rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada między innymi karę do 3 lat więzienia za "publicznie i wbrew faktom" przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne. Ustawą ma się zająć Trybunał Konstytucyjny po wniosku prezydenta Andrzeja Dudy.

Więcej o: