Nazwisko Kwaśniewskiego w śledztwie dotyczącym szefa kampanii Trumpa

Według mediów były prezydent Polski mógł być wynagradzany z pieniędzy transferowanych przez Paula Manaforta, który wcześniej pracował dla promoskiewskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Kwaśniewski stanowczo to dementuje.

Paul Manafort został oskarżony przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera o nielegalne operacje finansowe, przestępstwa podatkowe i niedozwolony lobbing. Jeden z zarzutów mówi o tym, że przetransferował 2 miliony euro na działalność lobbingową na rzecz Ukrainy, którą koordynował były kanclerz jednego z europejskich krajów. O sprawie napisał "New York Times"

Politykiem tym był prawdopodobnie szef rządu Austrii w latach 2007-2008 Alfred Gusenbauer. Były premier Włoch Romano Prodi przyznał w sobotę, że współpracował z Gusenbauerem. Podkreślił jednak, że celem ich działalności było zbliżenie Ukrainy do Unii Europejskiej i że nic mu nie wiadomo, by pieniądze, które otrzymywał, pochodziły od Manaforta.
Były kanclerz Austrii potwierdził, że spotkał się z kilkoma członkami Kongresu w sprawie Ukrainy na zlecenie firmy lobbingowej Mercury Public Affairs. Ta sama firma w oświadczeniu dotyczącym działalności lobbingowej poinformowała, że organizowała spotkania edukacyjne dla członków Kongresu, ekspertów i dziennikarzy, w podczas których poza Prodim i Gusenbauerem występował Aleksander Kwaśniewski.

W rozmowie z dziennikarzem "New York Times" Aleksander Kwaśniewski przyznał, że spotkał Paula Manaforta dwu lub trzykrotnie ponieważ był on doradcą prezydenta Janukowycza. "On nigdy nam nie płacił. Nie miałem z nim żadnych relacji finansowych" - zapewnił były prezydent. Pytany przez Onet.pl stwierdził: Oczywiście, braliśmy honoraria. Może Manafort opłacał je przez swoje firmy? Ale to były publiczne, jawne debaty.


Akt oskarżenia przeciwko Paulowi Manafortowi nie stwierdza ani nie sugeruje, by działalność Aleksandra Kwaśniewskiego czy innych polityków europejskich naruszała prawo.

Trump rzucał w ofiary huraganu ręcznikami. Wizyta prezydenta w Portoryko zakończyła się skandalem

Więcej o:
Komentarze (111)
USA Nazwisko Kwaśniewskiego w śledztwie dotyczącym szefa kampanii Trumpa
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 37 razy 19

  Co za szczęście że teraz Kaczyński jest tylko opłacany z spółki Srebrna. Jak? Za sprawą skomplikowanego mechanizmu finansowego i sieci spółek, które wszystkie spotykają się w jednym miejscu: Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego. To jest centrum tej biznesowej układanki...

 • krynolinka

  Oceniono 44 razy 16

  Za to nie mam żadnych wątpliwości, kto płaci panu prezesowi. Od trzydziestu lat. My..zwykłe ludki..Hurra.

 • losarek69

  Oceniono 31 razy 13

  Zajmijcie się lepiej Nadprezesem Jaroslawempolskęzbawem... To dopiero ruski agent

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 28 razy 12

  ZA TO WY GŁUPI POLACY OD PONAD 30 LAT I WCZEŚNIEJ FINANSUJECIE PISOWSKO-PECEKOWSKICH TROGLODYTÓW KACZYŃSKICH, BANDYTĘ BRUDZIŃSKIEGO, NARKOMANÓW TERLECKIEGO I KUCHCIŃSKIEGO, ZŁODZIEJA DIET DUDĘ, WARIATA I ZDRAJCĘ MACIEREWICZA, WARCHOŁÓW, ZERA ZIOBRĘ GLISTY JACUSIA KURSKIEGO I GOWINA Z ŻALKIEM, CHAMÓW Z BANDY PiS Z ICH ŚRODOWISKIEM FASZYSTOWSKIM! SIEG HAIL TO WASZE POZDROWIENIE GENETYCZNI IDIOCI PATRIOCI! BANDYCI Z OKRESU II WOJNY ŚW. WASZYMI BOHATERAMI WOLSKIMI!

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 19 razy 7

  Nie od wczoraj wiadomo, że te think tanki zasysają publiczne pieniądze. A jeszcze niczego - przez tyle lat - nie wymyśliły.

 • merkury-3

  Oceniono 13 razy 5

  Trzeba obejrzec house of card USA to najbardziej skorumpowany i zbrodniczy rezim na swiecie a korupcja w Rosji i Chinach to przedszkole korupcji amerykanskeij , tylko w USA trzeba i mozna korumpowac legalnie i wtedy wszystko pasuje . wazne zeby nie dawac gotowki tylko zalozyc pseudofundacje i forsa od korporacji wlewa sie strumieniami

 • n29a

  Oceniono 10 razy 4

  Ech, Olek to był prezydent. Modulo te zakiwania tu i tam - naprawdę dobry. A już na tle Wałków i Leszków i tego ostatniego, nazwiska nie pamiętam... Klasa.

 • mrpens

  Oceniono 17 razy 3

  Atak na Olka to antysemityzm

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX