Media w Izraelu: Polski rząd zamraża ustawę o IPN. Ma przyjechać delegacja z Warszawy

Polskie władze wstrzymują wdrażanie ustawy o IPN - podaje dziennik Haaretz powołując się na izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Do Izraela niedługo ma pojechać polska delegacja. Polski rząd mówi, że jest to "wysoce prawdopodobne".

"Polski rząd odracza implementację kontrowersyjnego prawa na temat Holokaustu. Na prośbę Izraela, rząd w Warszawie postanowił nie wprowadzać prawa, mimo że przeszło ono przez polski parlament i zostało autoryzowano przez prezydenta” - czytamy w dzienniku Haaretz. Gazeta powołuje się na słowa izraelskiego ministra spraw zagranicznych. Nie zaprzecza tym informacjom Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu. -  Wysoce prawdopodobne jest, że do spotkania strony polskiej i izraelskiego dojdzie - stwierdziła na antenie TVN 24.

Czytaj też: "To konflikt Polski z całym narodem żydowskim". Dziennikarz Bergman uderza w Morawieckiego

Według dziennika, w najbliższych dniach do Izraela ma dotrzeć delegacja z Polski, która z przedstawicielami tamtejszych władz spróbuje zażegnać konflikt dyplomatyczny i osiągnąć kompromis. Na razie nie ma oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie.

Jak informuje Polskie Radio, powołując się na anonimowego przedstawiciela izraelskiego rządu, w najbliższych dniach zespół roboczy do spraw kontaktów polsko-izraelskich otrzyma zaproszenie na pierwsze spotkanie z izraelskim zespołem w Jerozolimie.

"Otrzymałem wiele niesamowicie pozytywnych telefonów tego wieczoru, w tym nawet z  Izraela, dotyczących zamrożenia ustawy o IPN oraz spotkania z polską delegacją" - napisał na swoim Twitterze Johnny Daniels z fundacji From The Depths. "Jest to silny znak dobrej woli i intencji, aby poprawić sytuację i mieć prawdziwy dialog" - dodał.

"Zabawne, że nikt nawet nie zauważył, iż w Polsce zdetronizowano właśnie prezydenta. Bo skoro podpisana przez niego ustawa może nie obiwiązywać, to znaczy, że nawet jego podpis, jedyne, co w prezydenturze A.Dudy funkcjonuje, też nie ma już żadnego znaczenia." - napisał z kolei Tomasz Lis.

"PIS to z pewnością partia przełomowa. Rząd po raz pierwszy w polskiej historii, nie opublikował wyroku TK, a sejm po raz pierwszy w polskiej historii uchwalił ustawę, która choć wejdzie w życie, to nie wejdzie w życie." - skomentował Jan Kunert z Polsat News.

Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, stwierdza z kolei, że izraelskie media "nadinterpretowują fakty . "Naprawdę zaskakujące wzmożenie. Media w Izraelu nadinterpretowują fakty. Zabawne, że przyjęcie do wiadomości, że ustawa nie dotyczy tego przed czym protestowali, nazywają dziś "zamrożeniem" - napisał rzecznik MS i stwierdził, że "nie można zamrozić ustawy".

Ustawa jest, ale nie będzie działała

We wtorek Bartosz Cichocki w programie "Fakty po Faktach" przyznał, że na razie prokuratura nie będzie stawiała zarzutów w związku z ustawą o IPN. - MSZ i przewodniczący zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem. - Nie będą z zakresu tej ustawy, do momentu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, stawiane zarzuty prokuratorskie - powiedział Cichocki. Wcześniej mówił o tym Karczewski. Marszałek Senatu powiedział, że że ustawa przez jakiś czas "nie będzie działać".

Również minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił w TVP Info, że pomiędzy wejściem w życie nowelizacji a orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego nie dojdzie do tego, że strona Polska będzie ścigać świadków Holokaustu czy autorów publikacji naukowych na ten temat.

Zbigniew Ziobro spotkał się z izraelską ambasador 

Jak ustaliło Polskie Radio w ostatnich dniach doszło do spotkania izraelskiej ambasador w Polsce Anny Azari z polskim ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Według relacji strony izraelskiej, minister sprawiedliwości i prokurator generalny miał poinformować, że nowelizacja ustawy będzie dotyczyła nie tylko artystów i naukowców, ale również ocalałych z Holocaustu i dziennikarzy. Strona izraelska poinformowała, że uznaje słowa ministra Zbigniewa Ziobry za wiążące. 

Komentarze (370)
Ustawa o IPN zamrożona. Polska delegacja jedzie do Izraela
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 55 razy 47

  Pomijając fakt, że ustawa o IPN jest głęboko idiotyczna, chciałbym postawić takie pytanie :
  na czym polega "zamrożenie prawa", które zostanie opublikowane w dzienniku ustaw ?
  Co to takiego to zamrożenie, na czym to polega ? Polski system prawny nie przewiduje zamrażania obowiązującego prawa na życzenie jakieś pana Zbyszka albo pana Jarka.
  Z wypowiedzi polityków PiS wynika, że "zamrożenie" polega tym, że prokuratorzy tego prawa nie będą przestrzegać przynajmniej przez pewien czas i już dziś politycy PiS jawnie to deklarują ?
  Czy w takim razie czy sami prokuratorzy nie staną się przestępcami ... ? Czy politycy PiS, którzy chcą to wymóc na prokuratorach, też nie staną się przestępcami ?
  Jak inaczej zinterpretować sytuację, gdy prawo formalnie obowiązuje, ale prokurator zapowiada, że nie będzie tego prawa przestrzegać ?

  Do takich absurdów doszedł PiS. No cóż - brawo, brawo, brawo... Nic nie zaszkodzi idiotom bardziej, niż ich własna głupota.

 • bob_59

  Oceniono 37 razy 33

  Ustawa "zamrożona"?
  Myślałem, że zamrożona jest jedynie konstytucja, a zwłaszcza ustęp, iż "RP jest demokratycznym państwem prawnym"...

 • kater-11

  Oceniono 29 razy 27

  Jak się amerykanie wkurzą to wszystko się zawali. Ujawnią zapisy rozmów i cała religia Smoleńska się rozpieprzy , a PiS wszystko przegra na zawsze .

 • grobelozaur

  Oceniono 37 razy 27

  "pisowski cham uklęknął prze żydowskim panem" fajne wstawanie z kolan xD

 • tadjan

  Oceniono 30 razy 22

  no to pałacowy głupek podpisał to arcydzieło..... a jakiś tam mateuszek odmawia wdrażania? słuchaj no szczerbaty, powiedz który z nich jest zbrodniarz, a który bohater? - że pojadę przepiękną pieśnią Anny Szalapak.

 • gokle

  Oceniono 24 razy 20

  Sraja w gacie i zmieniaja zdanie, ale tego co narozrabiali nie da sie odkrecic...

 • jw0022

  Oceniono 23 razy 19

  To można sie nie stosować do obowiazujacego prawa? I to mówi Premier, chyba Wolski?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX