Schetyna na Radzie Krajowej atakuje PiS. Ale to Sikorski wywołał najwięcej komentarzy

Grzegorz Schetyna atakował PiS i zapowiadał debatę ws. przyjęcia euro. Jednak to obecność i wystąpienie Radosława Sikorskiego wywołało najwięcej komentarzy.

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział na Radzie Krajowej, że ugrupowanie będzie wychodzić z inicjatywami mającymi na celu złagodzenie, jego zdaniem, "katastrofalnych skutków" rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Krytykował głównie politykę zagraniczną rządu, która powoduje, w jego opinii, utratę sojuszników i osamotnienie Polski na arenie międzynarodowej. Rada odbyła się pod hasłem "Tak dla Europy". Zaprezentowano na niej nagranie z przesłaniem europejskich polityków do Polaków. Wzywali oni m.in. do "pozostania w Europie".

Schetyna obiecał "wielką, merytoryczną, narodową debatę" o wprowadzeniu w Polsce euro. Miałaby się ona odbyć w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy. Podczas spotkania Rady Krajowej PO w Warszawie Grzegorz Schetyna mówił, że sprawa euro jest jednym z kluczowych projektów planowanych przez jego ugrupowanie. Podkreślał, że PO chce, aby Polska "była w rdzeniu unijnym". 

Schetyna był krytykowany za poświęcenie zbyt dużej części wystąpienia krytyce PiS, zamiast swoim propozycjom, a także za kilka przejęzyczeń. "Grzegorz Schetyna - zmagania z prompterem" - skomentowała Joanna Lichocka z PiS.

Dobrze wystąpienie szefa PO ocenił Przemysław Szubartowicz. "Schetyna stanął na antypodach pisowskiej destrukcji w polityce zagranicznej i pokazał, że samotna, naburmuszona, groteskowa, ksenofobiczna, antysemicka, nienawistna, chora na megalomanię Polska Kaczyńskiego musi mieć alternatywę. To wyzwanie dla wszystkich demokratów. Albo-albo" - napisał. 

"Wracają bić się z PiS Sikorski i Bieńkowska"

Po Schetynie przemówienie wygłosił Radosław Sikorski. On także mówił o kwestiach zagranicznych, przypominając m.in. swoje osobiste doświadczenia jako szef dyplomacji. Atakował też bezpośrednio Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza. - Prosiłem pana, żeby świra Macierewicza odwołać. Mnie zajęło to dwa miesiące. A pan po 2 latach przyznał mi rację - powiedział kierując słowa do prezesa PiS.

Sikorski dodał, że Kaczyński "Polaków nie złamie". - Nie takich dyktatorków jak pan obalaliśmy - stwierdził. M.in. te słowa wywołały wiele komentarzy zarówno wśród zwolenników, jak i przeciwników PiS.

Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" chwalił "mocny, amerykański styl przemówienia" Sikorskiego. 

Sikorskiemu dostało się od Marcina Zyśka z partii Razem. "Sikorski mówi o tym, że PiS haniebnie uhonorował Brygadę Świętokrzyską. Przecież PO też honorowało ją w Sejmie" - napisał.

Czy wystąpienie Sikorskiego oznacza, że szykuje się on na powrót do polityki? "Nie zamierzam wracać do wielkiej polityki" - mówił Jackowi Czarneckiemu z Radia ZET.

"Reasumując: szef PO przypomniał sobie, że był szefem MSZ. Wracają bić się z PiS Sikorski i Bieńkowska. PO stawia na "nowoczesny patriotyzm", politykę zagraniczną i mocno polaryzującą debatę o euro, czyli mocniejszą integracji Polski z UE. Rzuconej rękawicy PiS nie zignoruje" - ocenił Nizinkiewicz.

Słowa premiera Mateusza Morawieckiego na nowo rozpaliły dyplomatyczny spór z Izraelem

Więcej o:
Komentarze (341)
Rada Krajowa PO. Komentarze: "Szef PO przypomniał sobie, że był szefem MSZ"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 58 razy 30

  My nie jesteśmy samotni. Jesteśmy najzwyczajniej w świecie walnięci. I tak od stuleci. Trochę wolności i dostajemy od razu za*joba.

 • dordo1

  Oceniono 41 razy 17

  PO musi oddać władzę w ręce takich ludzi jak Trzaskowski,Budka i inni młodzi Pana czas p. Schetyna już minął.....

 • goldendeliceus

  Oceniono 46 razy 16

  Brawo p. Sikorski.
  Może i szefowie PO zaczną myśleć?
  Mam taką nadzieję.

 • yosemitesam

  Oceniono 30 razy 14

  Panie Schetyna, jeśli naprawdę zależy wam na Polsce to najwyższy czas siadać do stołu z szefostwami wszystkich partii opozycyjnych, nawet z socjalistą-brodaczem - i 'zblokować' się w wyborach. To jedyna szansa na odsunięcie pisbolszewii od koryta.

 • agnrodis

  Oceniono 22 razy 12

  Polska placi teraz za niezdecydowanie Tuska. Trzeba bylo wyrznac w pien Rydzyka, Macierewicza i caly pro-rosyjski PiS i ukrocic zapedy KK!!!!!!!!! Stracili okazje.

 • ewulka987

  Oceniono 25 razy 11

  Czas Schetyny już minął, bo jest nijaki, bez jaj. Ewa Kopacz miała więcej stanowczości i uporu w walce o jedność partii i bardziej wyraziste poglądy ,no i nie bała się biskupów. Czas na młodych ,odejdź Schetyno i nie marnuj energii anty-pisowskiej.

 • agnrodis

  Oceniono 11 razy 9

  PiS to partia oszustow Smolenskich z Macierewiczem na czele tej smiesznej komisji Smolenskiej z ktorej wszyscy teraz uciekaja!!!

 • agnrodis

  Oceniono 31 razy 9

  Sikorski to najwiekszy wrog Macierewicza i Rosji. Za wyrzucenie Macierewicza z MON, Rosja zorganizowala podsluchy w Sowa i Przyjaciele, a PiS w swoim wyborczym interesie rozdmuchal afere ... osmiorniczek!!! Czyli, podsluchy nie znalazly na Sikorskiego nic, tylko osmiorniczki.... jakie to smieszne i zalosne!!!! Oznacza to jednoczesnie, ze Sikorski jest najuczciwszym politykiem swiata!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX