Schetyna: Rząd PiS przykleja nam wszystkim gęby tępego, zadowolonego z siebie ksenofoba

- Wbrew sloganom o wielkiej Polsce, PiS zachowuje się jak zakompleksiony prowincjusz - mówił Grzegorz Schetyna na Radzie Krajowej PO. Wystąpienie zdominowały kwestie międzynarodowe.

- Polska jest osamotniona i pozbawiona sojuszników. Nawet jedyny sojusznik Kaczyńskiego, Orban, wspiera rząd warunkowo - mówił Grzegorz Schetyna na Radzie Krajowej PO. Już wcześniej zapowiadano, że sprawy zagraniczne, w tym europejskie, zdominują wydarzenie. Hasłem wydarzenia było "Tak dla Europy". Schetyna chwalił osiągnięcia Polski na arenie międzynarodowej w w latach 90. i 2000. Następnie zestawił to z - jak ocenił - porażkami w tym zakresie za rządów PiS.

Na posiedzeniu byli m.in. były minister Radosław Sikorski i członkini Komisji Europejskiej Elżbieta Bieńkowska. Sikorski miał deklarować, że jego obecność na Radzie Krajowej partii nie oznacza powrotu do polityki. Lider PO wymienił osiągnięcia Sikorskiego jako szefa dyplomacji w swoim wystąpieniu. Później sam Sikorski przemówił do zebranych, komentując relacje m.in. z Ukrainą i USA.

Zarzucał rządowi PiS izolację Polski na arenie międzynarodowej, niszczenie relacji z sąsiadami i sojusznikami. - To niszczenie pozycji Polski. Rządy PiS pozbawiają nas tego, co jest gwarantem pozycji na świecie - mówił lider PO. Ocenił, że Polska po 2 latach rządów PiS "kraj bardzo osamotniony". - Każde osłabienie naszego zaufania u sojuszników jest sprzeczne z polską racją stanu - stwierdził. 

- Polski rząd musi przekonywać świat w 2018 roku, że jeszcze jesteśmy demokracją; że zagraniczni goście mogą czuć się bezpieczni - oceniał. 

Marnotrawiąc wysiłek Polaków, rząd PiS na powrót przykleja nam wszystkim gęby tępego, zadowolonego z siebie ksenofoba, zaściankowego antysemity, międzynarodowego awanturnika, przeciwnika cyklistów, rycerza spraw dawno słusznie przegranych. Wbrew sloganom o wielkiej Polsce, PiS zachowuje się jak zakompleksiony prowincjusz. 

- mówił Schetyna.

Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" ocenił, że lider partii stara się sięgnąć do centrowego elektoratu, mówiąc o "nowoczesnym konserwatyzmie" w PO. 

Inni komentarzy zwracali uwagę, że Schetyna dużo mówił o obecnej partii rządzącej. 

PO: Będzie scenariusz wprowadzenia euro

Lider PO zadeklarował, że jednym z priorytetów partii będzie debata nad kwestią wprowadzenia euro. Ma się skupić na razie nie na datach, ale na kryteriach, potencjalnych działaniach i scenariuszu. 

"Bardzo ryzykowne" - skomentował Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".

Więcej o: