Nominacje generalskie w dzień "Żołnierzy Wyklętych". BBN podało listę nazwisk awansowanych oficerów

Prezydent Andrzej Duda 1 marca wręczy nominacje generalskie na pierwszy i kolejne stopnie generalskie i admiralskie 14-tu oficerom - podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

W komunikacie Biuro podało, że wśród awansowanych są szef Sztabu Generalnego oraz dowódcy generalny i operacyjny rodzajów Sił Zbrojnych.
Nominację na stopień generała otrzymał szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał broni Leszek Surawski. Na stopień generała broni zostali mianowani: dowódca generalny rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika i dowódca operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski.

Nominacje na stopień generała dywizji otrzymali generałowie brygady: dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej Stanisław Czosnek, zastępca szefa Sztabu Generalnego Adam Joks, zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie Krzysztof Król oraz attache obrony w USA Cezary Wiśniewski.
Nominacje na pierwszy stopień generalski otrzyma siedmiu oficerów - sześciu pułkowników i jeden komandor.

Koniec sporu o generałów

Poprzedni minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spierał się z prezydentem o nominacje wielokrotnie. Andrzej Duda co jakiś czas odmawiał przyznania nominacji generalskich wojskowym wskazanym przez Macierewicza. Od wiosny 2017 roku na taki awans czekało 14 oficerów. Nominacje przekładano już trzykrotnie - nie wręczono ich ani 3 maja, ani 15 sierpnia. Zrezygnowano z tej uroczystości także 11 listopada, w dniu obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości.

Po fiasku rozmów sprzed 11 listopada MON wydało nawet komunikat, w którym poinformowano, że Macierewicz postanowił wycofać swoje wnioski o awanse generalskie.

ZOBACZ TEŻ: Generał Jarosław Kraszewski traci ważne uprawnienia. "Policzek od Macierewicza dla Dudy"

Prezydent grzmiał na Święcie Wojska Polskiego. "To nie jest armia prywatna!"

Więcej o:
Komentarze (114)
Nominacje generalskie BBN podało listę nazwisk oficerów przedstawionych do awansu
Zaloguj się
 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 28 razy 26

  Kultywowanie "bohaterstwa" bandytów wyklętych, to wielki błąd. To nie są bohaterowie a bandyci i głupcy. Mocarstwa dokonały politycznego i terytorialnego podziału Europy. Na co bandyci wyklęci liczyli, że nastąpi zmiana ustaleń z Teheranu, Jałty i Poczdamu? Głupota bandytów wyklętych jest porażająca a mordowanie ludzi i palenie wsi zasługuje na wieczne potępienie. Czego chcieli ci bandyci? Trzeciej wojny światowej? Sądzili, że zachód zawiąże koalicję i wypowie wojnę ZSRR? W imię takich ideałów bandyci wyklęci dokonywali morderstw.
  Wręczanie nominacji generalskich w tym dniu to hańba! Pisobolszewia fałszuje historię. W chamski, perfidny i bandycki sposób narzuca fałszywą narrację. Niszczy bohaterów gloryfikuje bandytów.

 • orlecki

  Oceniono 22 razy 20

  "Żołnierze wyklęci"? Zwykli bandyci, których bolszewicki PIS czci jak bohaterów. A gdyby ci nominowani generałowie mieli choć trochę godności, napluli by w twarz temu nibyprezydentowi.

 • kiks11

  Oceniono 30 razy 20

  i oni się na to godzą? generał RP zrównany z bandytami mordujacymi dzieci i starców, straszne dokąd doszliśmy z pisowska bandą.

 • taroudant

  Oceniono 28 razy 16

  Oficerowie z klasą odeszli lub zostali wywaleni. Zrobili miejsce dla "miętkich" i cienkich karierowiczów, bez szans na taki awans w normalnej armii.

 • janekbor

  Oceniono 19 razy 15

  Doczekaliśmy się prezydenta, który czci bandytów i morderców bezbronnych (w większośći) ludzi.
  Ludzi, którzy po wojnie i 6-letniej okupacji chcieli żyć i pracować w spokoju.
  H A Ń B A !

 • Wladyslaw Wozniak

  Oceniono 19 razy 15

  Gdyby ci karierowicze mieli odrobinę honoru... Ale gdzie tam. Aby awansować godzą się nawet na dzień ku "czci" bandytów mordujących cywilną ludność, swoich sąsiadów.

 • wicipinski

  Oceniono 19 razy 15

  Nikt przyzwoity nie przyjmie nominacji w dniu honorowania bandytów i kolaborantów.

 • mozart-47

  Oceniono 16 razy 14

  Czy będziemy ich degradować, kiedy PiS nareszcie polegnie w wyborach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX