"Fala złych opinii o Polsce przypomina tsunami". Tusk o kryzysie relacji Polska-Izrael

- Wszyscy ciężko pracowaliśmy w Polsce, ja też, przez ostatnie 30 lat, nad dobrymi relacjami Polski z Izraelem i wspólnotą żydowską. Nie możemy pozwolić, żeby ktoś w kilka tygodni zrujnował całą tę robotę - mówił dziś w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na konferencji prasowej podczas unijnego szczytu w Brukseli odniósł się do relacji Polska-Izrael. Te uległy w ostatnim czasie pogorszeniu po tym, gdy polski Sejm uchwalił kontrowersyjną ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej.

- Miałem okazję dziś porozmawiać z premierem Morawieckim na marginesie prac Rady Europejskiej, przedstawiłem mu moją ocenę sytuacji, w jakiej znalazła się Polska oraz wnioski, jakie płyną z moich spotkań z europejskimi liderami - mówił Tusk. Dodał, że w trakcie rozmów "starał się zadbać o dobre imię naszego kraju, co dzisiaj nie jest taką prostą sprawą".

ZOBACZ TAKŻE: "Pożar" w relacjach Polska-Izrael. Premier i prezydent ostro potępiają polską ustawę o IPN>>>

- Powiedziałem to premierowi Morawieckiemu, że sytuacja jest bardzo poważna, dotyczy bezpośrednio polskich interesów, polskiej reputacji i polskiej pozycji w świecie - podkreślił szef Rady Europejskiej.

Donald Tusk o dwóch falach

- Trzeba zrobić wszystko, żeby zatrzymać dwie fale: po pierwsze falę złych opinii o Polsce, a ta fala przypomina już dziś wręcz tsunami. I drugą falę, falę niemądrych i nieprzyzwoitych ekscesów, antysemickich wypowiedzi w kraju. Obóz rządzący ma wszystkie narzędzia, by zatrzymać obie te fale, jeśli tego rzeczywiście tylko chce

- stwierdził Donald Tusk.

- Wszyscy ciężko pracowaliśmy w Polsce, ja też, przez ostatnie 30 lat, nad dobrymi relacjami Polski ze światem zewnętrznym, w tym z Izraelem i wspólnotą żydowską. Nie możemy pozwolić, żeby ktoś w kilka tygodni zrujnował całą tę robotę

- podsumował.

Tusk dodał, że "nie jest jeszcze za późno na konkretne działania, tak jak nie jest za późno na zwykłą ludzką przyzwoitość".

Ustawa o IPN. Założenia

Nowelizacja przewiduje, że "każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech".

ZOBACZ TAKŻE: "Ustawa o IPN jest zła. Dlaczego nie przekonała pani prezydenta do weta? - Napisałam mu SMS-a">>>

Taka sama kara ma grozić za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Zofia Romaszewska: Prezydent nie mógł nie podpisać ustawy o IPN, ale trzeba ją naprawić

Więcej o:
Komentarze (294)
Donald Tusk o relacjach Polska-Izrael: Fala złych opinii przypomina tsunami
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 73 razy 47

  Trzeba było dopiero Tuska żeby wytłumaczył temu pożal się Boże premierowi rządu IV RP że sytuacja jest bardzo poważna, dotyczy bezpośrednio polskich interesów, polskiej reputacji i polskiej pozycji w świecie???

 • Oceniono 89 razy 45

  Puknijcie się głupie trolle w puste pały .Nie Tusk jest problemem dla Polski tylko takie matoły jak wy,Pawłowicz,Tarczyński,Miedlar itd.Wszyscy zapłacimy za tę waszą bezdenną głupotę a Żydzi będą się mieli dobrze czy sie to wam podoba czy nie i tego nie możecie ścierpieć.

 • mam45

  Oceniono 52 razy 40

  Dobre imię i opinia o Polsce to zasługa m.in.premiera Tuska. "Dobra niedouczona zmiana" zrujnowała wszystko w tydzień a my się mamy nie martwić?? Jego ambasady interweniowały w ok. 1000 przypadków.w sprawie "polskich" obozów. Co robią obecne?

 • Kris P

  Oceniono 32 razy 28

  Oszolomstwo i tak powie, że to żydowski spisek i musimy walczyć aby dojść do prawdy i tak dalej sraty taty dla pisowskiego ciemnego luda, co wszystko łyka.

 • drbob20

  Oceniono 29 razy 27

  kaczkowatym moze sie wydawac ze sa tygrysami albo i hipopotamami ale w rzeczywistosci to marne ptactwo klapiace dziobami. na rynku za sztuke po dwadziescia zeta.

 • zsm-5

  Oceniono 29 razy 25

  Naiwny Tusku, wojna Polski ze wszystkimi musi być. Może z kolan nie wstaniemy, bo nie umiemy chodzić i kręgosłupa nie mamy, ale póki sił, czołganiem przez pełzenie wojnę z Eskimosami o połów fok i z Liliputami z powodu podłego wzrostu wywołamy.

 • jednooki.pirat

  Oceniono 30 razy 20

  Polska jest obecnie jak nastolatek, który nie rozumie, czemu wszyscy mu mówią, że jest nienormalny, kiedy on sobie właśnie wytatuował na czole "JESTEM NORMALNY".

 • caius1

  Oceniono 28 razy 20

  Pracują pisiory, pracują ciężko żeby Polskę i Polaków na świecie obrzydzić. Cel jest jasny: jak Polak wszędzie będzie przyjmowany jak potencjalny "troublemaker" to z konieczności będzie mógł przebywać tylko w katolickich pislandzie - nigdzie indziej go nie będą chcieli. I o to kaczyńskim, rydzykom i głódziom chodzi.
  NiePiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX