Były działacz opozycji PRL nie chce odznaczenia od Dudy. "Jak plastelina w rękach prezesa"

Krzysztof Siemieński, były działacz opozycji w czasach PRL, odmówił przyjęcia Krzyża Wolności i Solidarności od prezydenta Andrzeja Dudy. O przyczynach poinformował w liście wysłanym do prezydenckiej kancelarii.

Prezydent Andrzej Duda na wniosek prezesa IPN postanowił odznaczyć działaczy opozycji za PRL Krzyżem Wolności i Solidarności. Jednym z odznaczonych miał być Krzysztof Siemieński.

Były opozycjonista w liście przysłanym Kancelarii Prezydenta poinformował, że odznaczenia nie przyjmie.

""Nie kwestionuję pańskiego mandatu do pełnienia urzędu, na który został Pan powołany zgodnie z wolą większości wyborców głosujących w wolnych demokratycznych wyborach. Obejmując ten urząd, ślubował Pan jednak stanie na straży Konstytucji RP. Mówił Pan wtedy o sobie, że jest człowiekiem niezłomnym. Niestety, ze smutkiem stwierdzam, że niezłomny jest Pan co najwyżej jak plastelina w rękach prezesa rządzącej dzisiaj Polską partii"

- czytamy w piśmie Siemieńskiego.

Siemieński dodał, że Andrzej Duda nie staje w obronie Konstytucji i sam łamie prawo. Wyraził oburzenie faktem, że prezydent nie protestował, gdy Władysław Frasyniuk był wyprowadzany z domu w kajdankach o godz. 6. rano.

"Ponieważ nadal bliskie są mi te same wartości, o które chodziło nam w czasach PRL, poczekam z przyjęciem Krzyża Wolności i Solidarności do czasu, kiedy w Pałacu Prezydenckim zamieszka lokator rzeczywiści godny miana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej"

- dodał były opozycjonista.

Jak czytamy na stronie słownika "Niezależni dla kultury", Siemieński w latach 1979-85 był drukarzem NOWEJ.

"W l. 1982-89 zakładał i redagował miesięcznik "Vacat". Od 1985 r. w Wyd. Przedświt odpowiadał za kolportaż. W l. 1986-89 był jednym z inicjatorów i szefów Wyd. In Plus, wydającego książki i "Serwis Informacyjny Społecznego Komitetu Nauki". Aresztowany w 1983 r. Drukował "Czas Przyszły" i "TM". Drukował Almanach Humanistyczny. Serię "Aleteia" - informują twórcy słownika.

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN. Podpisze i wyśle do TK

Więcej o: