W marcu kolejne spotkanie Morawieckiego i Junckera. "'Biała księga" będzie gotowa"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Brukseli, że do czasu kolejnego spotkania z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem będzie gotowa "biała księga" w sprawie praworządności. - Temperatura sporu opadła - stwierdził szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził na spotkaniu z dziennikarzami podczas unijnego szczytu w Brukseli, że 8 marca dojdzie do kolejnego spotkania z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Do tego momentu będzie gotowa "biała księga", dotycząca praworządności w Polsce. Polski rząd ma odpowiedzieć na zarzuty Komisji Europejskiej w kwestii reformy sądownictwa.

- Analiza porównawcza wielu systemów, znajdą się bardzo szczegółowe, dobrze udokumentowane odpowiedzi na wszystkie uwagi i rekomendacje. Na pewno ten dialog jest konstruktywny, ale jak się on dalej potoczy, dziś jest za wcześnie, by prognozować - mówił szef rządu.

ZOBACZ TAKŻE: Artykuł 7 uruchomiony. "Robimy to z bólem serca, ale Polska nie dała nam wyboru" >>>

- To, jak dalej będzie przebiegał nasz dyskurs z Komisją Europejską, będzie zależało od spojrzenia na naszą "białą księgę" - dodał Morawiecki.

Mateusz Morawiecki i Jean-Claude Juncker

Spotkanie w marcu będzie drugim, dłuższym spotkaniem obu polityków. Pierwsza wizyta w Brukseli premiera i rozmowa z przewodniczącym Komisji miała miejsce na początku stycznia. Mateusz Morawiecki i Jean-Claude Juncker spotkali się także dziś. Rozmawiali krótko, na marginesie unijnego szczytu.

- Temperatura tego sporu opadła, bardziej rozmawiamy o faktach, porównaniach do innych systemów prawniczych w krajach członkowskich - przekonywał Morawiecki.

4-milionowy kraj przyjął już 1,5 mln uchodźców. Teraz premier Morawiecki chce zaoferować pomoc

Więcej o: