Tytus Hołdys pyta o muzykę z nowego spotu Polskiej Fundacji Narodowej. Jak z filmu Disneya

Wygląda na to, że Polska Fundacja Narodowa znalazła sposób na szybkie produkcje krótkich spotów, które mają dać odpór wrogiej, antypolskiej propagandzie. Tyle że w materiale wykorzystano znane już kadry i muzykę, która - zdaniem Tytusa Hołdysa - do złudzenia przypomina temat z "Piratów z Karaibów".

Spot "God bless you!", który pojawił się w środę w serwisie YouTube, prawdopodobnie miał być odpowiedzią na film o "polskim Holocauście"

 

Nagranie Fundacji Rodziny Rudermanów oburzyło nie tylko polskie władze, ale i diasporę żydowską. Po protestach film usunięto z YouTube'a i strony organizacji.

Wygląda na to, że w najnowszej produkcji Polskiej Fundacji Narodowej autorzy zastosowali podobny mechanizm, jak w poprzednim klipie dot. kryzysu na linii Warszawa - Tel Awiw. Wtedy fundacja przygotowała 30-sekundowy spot, w którym wykorzystano fragmenty powstałej w zeszłym roku animacji pod tytułem "Niezwyciężeni", wyprodukowanej na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej.

Tym razem także, jak zwracają uwagę komentujący, niektóre kadry z najnowszego nagrania są wycięte z innych materiałów, w tym dokumentujących wizytę Donalda Trumpa w Polsce.

Jan Pawlicki, producent TVP zwrócił uwagę na fragment, który jak pisze na Twitterze, "został zajumany ze spotu TVP" z okazji Dnia Flagi w 2016 roku. 

Wygląda na to, że i z muzyką wykorzystaną w materialne zaprezentowanym przez Polską Fundację Narodową może być problem.

"Hej @HansZimmer (and @DisneyPolska & @WaltDisneyCo). Zastanawiam się, czy zgodziliście się na użycie muzyki z Piratów w tym spocie stworzonym przez Polską Fundację Narodową" - napisał Tytus Hołdys. Syn Zbigniewa Hołdysa oznaczył we wpisie kompozytora muzyki do filmu "Piraci z Karaibów" i producenta kinowego przeboju wytwórnię Disneya.   

Poniżej temat przewodni z filmu "Piraci z Karaibów: Na krańcu Świata", którego kompozytorem jest Hans Zimmer.

 

Poprosiliśmy o komentarz Polską Fundację Narodową. Czekamy na odpowiedź.

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o:
Komentarze (93)
Spot Polskiej Fundacji Narodowej. Muzyka jak z filmu Disneya
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 31 razy 25

  Nie od dziś wiadomo, że przymiotnik "narodowy" jest w Polsce mocno zdewaluowany - często wiąże się z kiczem, plagiatem.
  Ludziom z brakiem pomysłu na cokolwiek najłatwiej ukrywać się za terminem "narodowy".

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 18 razy 14

  Kradną sami od swoich a do tego muzykę od Żyda - no jaja jak berety

 • maaac

  Oceniono 23 razy 13

  Wielcy Polacy - Kopernik, Chopin i Jan Paweł II. :) Czyli Niemiec na służbie u polskiego króla, pół francuz i szef obcego państwa - góral.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 8 razy 8

  Nawet jasełek, mimo prostego scenariusza, nie potrafiliby bez wpadki odegrać.
  O Dziadach nawet nie wspomnę, choć tytuł, jak ulał, pasuje do tej "fundacji"

 • faustxyz

  Oceniono 10 razy 8

  Olaboga przecież to tylko pisiory czyli nieudacznicy, kłamcy, manipulatorzy, oszuści i oczywiście złodzieje.

 • puuchatek

  Oceniono 14 razy 8

  Kochani, nie przesadzajcie. Jakąś muzykę przecież podłożyć musieli - a wiecie, ile musieliby zapłacić kompozytorowi, który by stworzył nową na choćby zbliżonym poziomie?

  Dajcie spokój, PFN to przecież biedna fundacja jest, głupie 170 milionów czy ile tam - skąd wziąć na honorarium dla naprawdę dobrego kompozytora? Przecież z tych groszy, które oni dostają, to jeszcze trzeba pensje opłacić dyrektorowi, wicedyrektorom, prezesom i radzie programowej… A gdzie premie? A gdzie nagrody uznaniowe? A samochody, bilety i służbowe komórki? No pomyślcie - skąd tu jeszcze przy tak skromnych środkach wziąć pieniądze na dobrego kompozytora?…

 • Pelagia Ciekawska

  Oceniono 7 razy 7

  Przecież to czysta żenada opierać narrację klipu na przemówieniu pajaca, którego nienawidzi ponad połowa Amerykanów. Pomijam to, że klip jest zwyczajnie nudny, przez co mało kto go obejrzy do końca. I jeszcze do tego ukradli muzykę. Wszystko spartaczą, czego dotkną. W tym cała rozpacz i cała nadzieja.

 • krynolinka

  Oceniono 12 razy 6

  I to jest właściwy moment żeby pan Świrski złożył wniosek o podwojenie, co najmniej podwojenie wpłat przez spółki skarbu państwa. No chłopak się nie wyrabia finansowo. Stąd podkradanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX