Polska naruszyła prawo UE w Puszczy Białowieskiej. Ważne oświadczenie z unijnego trybunału

Działania Polski w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - poinformował rzecznik unijnego trybunału. Wycinkom od dawna sprzeciwiali się obrońcy przyrody.

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości ocenił, że Polska naruszyła unijne prawo w Puszczy Białowieskiej decydując się na karczowanie drzew. Sędziowie w większości przypadków podzielają później opinie rzeczników. Ostatecznego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie należy się spodziewać za kilka tygodni.

"Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym"

Greenpeace Polska wydało już oświadczenie. "Mamy nadzieję, że minister Kowalczyk będzie przestrzegał prawa i nie podda się naciskom tych, którzy pod pozorem bezpieczeństwa publicznego chcą wycinać w celach komercyjnych drzewa w najcenniejszych, naturalnych fragmentach Puszczy Białowieskiej" - piszą.

Oczekujemy, że minister Henryk Kowalczyk niezwłocznie anuluje dokumenty zwiększające pozyskanie drewna i rozpocznie działania zmierzające do rozszerzenia parku narodowego

- oświadczyli działacze Greenpeace.

Szef resortu środowiska szybko odpowiedział oświadczeniem.

Szczegółowo zapoznamy się z opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednak już w tej chwili mogę potwierdzić, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału w sprawie Puszczy Białowieskiej

- powiedział minister Henryk Kowalczyk.

Kontrowersyjne wycinki w Puszczy Białowieskiej

Były minister środowiska Jan Szyszko uzasadniał wycinkę działaniem kornika w puszczy. Ten argument podważali obrońcy przyrody. Ich zdaniem w całej sprawie chodziło po prostu o możliwość handlu drewnem. Protestowali w Puszczy Białowieskiej. 

"Puszcza Białowieska jest dla Polski obszarem wyjątkowo cennym, a wszelkie dotychczasowe działania podejmowane były tylko z troski o zachowanie go w jak najlepszym stanie dla obecnych i przyszłych pokoleń" - zapewnił z kolei nowy minister Henryk Kowalczyk. 

Zobacz też:

Puszcza Białowieska jest zagrożona. Stworzono więc... jej cyfrową kopię

Więcej o Puszczy Białowieskiej w ebooku "Białowieża szeptem" dostępnym w Publio.pl

Więcej o:
Komentarze (250)
Puszcza Białowieska. Trybunał UE: Polska naruszyła prawo
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 64 razy 52

  Polacy nic się nie stało !!!!
  Tak będzie tłumaczył PiS.
  A my odchodzimy w coraz to szy7bszym tempie od Unii -to już naprawdę nie są żarty.

 • lukasz2711

  Oceniono 45 razy 41

  I teraz ludzi odpowiedzialnych za to należ postawić przed sądem. Jako że trzeba poczekać na zmianę władzy to poczekamy.

 • hrkukus

  Oceniono 40 razy 34

  Co oni tam wiedzą, drzewa nie widzieli, komunistycznego kornika nie znają, nie rozumieją, że ścinając puszczę wstajemy z kolan, z upodlenia i lekceważenia. PiS nie będzie płacił tym, trzeba sobie jasno powiedzieć, ciemniakom i durniom. Ciekawe kto zapłaci?

 • vontomke

  Oceniono 39 razy 29

  To nie tylko Puszcza, te pisowskie hieny cmentarne tną lasy w całej Polsce. Na stacji Rzepin można zobaczyć dziesiątki pociągów wywożących drzewo do Niemiec. Ktoś na tym robi grube miliony, Polacy się nie dowiedzą kto bo służby i prokuratura jest pisowska, ale dookoła widać jak lasy pustoszeją. Pisowcy bandyci rozkradają ten kraj na każdy możliwy sposób.

 • owca888

  Oceniono 32 razy 24

  A Szyszkodnik pewnie jeszcze dostanie medal od nibyprezydenta, bo solidną odprawę już wziął.
  Co zrobiliście z kasą za wycięte drzewa, może Szyszkodniku to rozliczysz? Kto tu ukręcił lody, co?

 • jurek4491

  Oceniono 35 razy 23

  Nic nie oświadczać tylko sypnąć PiSowi kilkaset milionów kary - to działa .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX