Polska naruszyła prawo UE w Puszczy Białowieskiej. Ważne oświadczenie z unijnego trybunału

Działania Polski w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - poinformował rzecznik unijnego trybunału. Wycinkom od dawna sprzeciwiali się obrońcy przyrody.

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości ocenił, że Polska naruszyła unijne prawo w Puszczy Białowieskiej decydując się na karczowanie drzew. Sędziowie w większości przypadków podzielają później opinie rzeczników. Ostatecznego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie należy się spodziewać za kilka tygodni.

"Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym"

Greenpeace Polska wydało już oświadczenie. "Mamy nadzieję, że minister Kowalczyk będzie przestrzegał prawa i nie podda się naciskom tych, którzy pod pozorem bezpieczeństwa publicznego chcą wycinać w celach komercyjnych drzewa w najcenniejszych, naturalnych fragmentach Puszczy Białowieskiej" - piszą.

Oczekujemy, że minister Henryk Kowalczyk niezwłocznie anuluje dokumenty zwiększające pozyskanie drewna i rozpocznie działania zmierzające do rozszerzenia parku narodowego

- oświadczyli działacze Greenpeace.

Szef resortu środowiska szybko odpowiedział oświadczeniem.

Szczegółowo zapoznamy się z opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednak już w tej chwili mogę potwierdzić, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału w sprawie Puszczy Białowieskiej

- powiedział minister Henryk Kowalczyk.

Kontrowersyjne wycinki w Puszczy Białowieskiej

Były minister środowiska Jan Szyszko uzasadniał wycinkę działaniem kornika w puszczy. Ten argument podważali obrońcy przyrody. Ich zdaniem w całej sprawie chodziło po prostu o możliwość handlu drewnem. Protestowali w Puszczy Białowieskiej. 

"Puszcza Białowieska jest dla Polski obszarem wyjątkowo cennym, a wszelkie dotychczasowe działania podejmowane były tylko z troski o zachowanie go w jak najlepszym stanie dla obecnych i przyszłych pokoleń" - zapewnił z kolei nowy minister Henryk Kowalczyk. 

Zobacz też:

Puszcza Białowieska jest zagrożona. Stworzono więc... jej cyfrową kopię

Więcej o Puszczy Białowieskiej w ebooku "Białowieża szeptem" dostępnym w Publio.pl

Więcej o: