Premier złożył kwiaty na grobach jednostki NSZ. Akurat tej, która kolaborowała z okupantem

Premier skorzystał z okazji i podczas pobytu w Niemczech złożył kwiaty przy grobach Brygady Świętokrzyskiej NSZ. To dość niefortunny wybór z uwagi na to, że oddział ten otwarcie kolaborował z hitlerowcami.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Monachium złożył wieniec i zapalił znicz na grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Brygada ta ma na swoim koncie wiele niegodnych czynów, o których wiele mówiło się ostatnio we wrześniu ubiegłego roku, gdy Sejm przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy powstania NSZ. W treści uchwały wymieniono m.in. Brygadę Świętokrzyską, bez wspomnienia o tym, że kolaborowała z okupantem.

Mordowanie uciekających Żydów

W Brygadzie Świętokrzyskiej istotną rolę odgrywał Hubert Jura "Tom", którego działalność to jedna z czarnych kart Brygady Świętokrzyskiej. Jura kolaborował z Niemcami, za co Armia Krajowa wydała na niego wyrok śmierci, wiadomo, że jego ludzie mordowali m.in. Żydów zbiegłych z gett i "nieprawomyślnych" członków podziemia. Do Brygady Świętokrzyskiej "Tom" trafił z propozycją pośredniczenia w kontaktach z Niemcami. W ten sposób Brygada wycofała się na Zachód u boku Wehrmachtu, otrzymując od niemieckiego wojska wsparcie żywnościowe i ekwipunkowe.

Po dotarciu do Czech Brygada Świętokrzyska chciała dołączyć do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, jednak nie zgodził się na to rząd na uchodźstwie, właśnie ze względu na kolaborację. Dopiero w 1988 roku prezydent Kazimierz Sabbat uznał członków NSZ za kombatantów.

Chronić wsie przed Brygadą Świętokrzyską

Szef wywiadu Inspektoratu Kieleckiego AK pisał, że współpraca NSZ z gestapo "była w zasadzie jawna i poszczególni dowódcy nie kryli się z tym, że otrzymują broń i amunicję do walki z komuną od władz okupacyjnych".

Znany jest przypadek (styczeń lub luty 1944), gdzie oficerowie NSZ z bronią przyjeżdżali na gestapo w Ostrowcu [Świętokrzyskim], tam omawiali obławy na PPR i przekazywali gestapo materiał odnośnie komórek PPR. (...) Niemcy już wówczas uważali NSZ za polski "narodowy socjalizm" prowadzący jawną walkę z Rosją, robiący dywersję w ugrupowaniach politycznych Polski podziemnej i rozbijający spoistość Armii Krajowej

- czytamy w opinii AK. Dr. hab. Rafał Wnuk mierząc się z mitami o BŚ komentował: "Informacji i opinii dowódców AK i ludowców o NSZ nie da się zbyć stwierdzeniem, że to "komunistyczna propaganda". W świetle tych przekazów Brygada nie chroniła polskiej wsi przed bandytami i Niemcami, lecz przeciwnie - to wieś trzeba było chronić przed partyzantami z tej jednostki".

Historyk zauważył, że "zwalczenie przez Brygadę Świętokrzyską komunistycznej partyzantki bardzo Niemcom odpowiadało, a to, że w jej kierownictwie mieli agenta, gwarantowało przyjazną neutralność jednostki NSZ wobec sił niemieckich". "W zamian Brygada dostawała broń i miała zapewnione bezpieczeństwo, zyskując komfort nieosiągalny dla innych polskich organizacji. Sporadycznie dochodziło do potyczek z niezorientowanymi w sytuacji oddziałami niemieckimi, jednak zasadniczo żołnierze Brygady unikali walki z Niemcami" - pisał Wnuk.

Bohaterowie premiera Morawieckiego?

"Kult jednostki, która współpracowała z Gestapo, jest obrzydliwy moralnie. Ale gest Morawieckiego będzie miał też konsekwencje dyplomatyczne. Mówiąc wprost: czcząc takie postaci, Morawiecki kompromituje nas wszystkich i przyprawia Polakom metkę hitlerowskich kolaborantów" - skomentował gest premiera Adrian Zandberg z partii Razem. Przypomniał, że Armia Krajowa karała hitlerowskich kolaborantów wyrokiem śmierci. "Być może Hubert Jura albo SS-Haupsturmführer Paul Fuchs z Gestapo to bohaterowie premiera Morawieckiego. Moi nie. I myślę, że nie jestem w tym odosobniony" - dodał.

"Monachium - trudno o lepsze miejsce, by złożyć hołd polskim kolaborantom a Żydom wytknąć tych żydowskich. Wyczucie, klasa, styl" - napisał Witold Głowacki, dziennikarz "Polska The Times". Nawiązał do zdarzenia, które miało kilka godzin wcześniej.  Dziennikarz żydowskiego pochodzenia, którego rodzina została wydana gestapo przez polskich sąsiadów, zapytał premiera o udział Polaków w Holokauście. 

W odpowiedzi Morawiecki zaczął mówić o "żydowskich sprawcach". - Oczywiście nie będzie to karane, jeżeli ktoś powie, że byli polscy sprawcy, tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, ukraińscy sprawcy, nie tylko niemieccy - mówił. Jego słowa spotkały się z krytyką dziennikarzy na całym świecie.

"Ratowali się przed bolszewikami" 

Publicysta historyczny "Do Rzeczy" Piotr Zychowicz wziął w obronę Brygadę Świętokrzyską. Przypomniał, że wyzwoliła ona obóz koncentracyjny w Holiszowie i uratowała kilkaset Żydówek. 'To nie jest powód do wstydu" - ocenił. W dyskusję z Zychowiczem wszedł Roman Imielski z "Gazety Wyborczej", który przypomniał jawną kolaborację BŚ. "To była cena, którą warto było zapłacić. Dzięki temu taktycznemu porozumieniu z Niemcami dowództwu BŚ udało się ocalić życie swoich żołnierzy. Oni w ten sposób ratowali się przed bolszewikami" - podtrzymywał Zychowicz.

"Doszli tam za Niemcami i był to ostatni dzień wojny" - punktował Witold Głowacki. Zaprotestował też Jacek Czarnecki z Radia ZET. "Ale 5 maja to już był koniec wojny. Pan wie najlepiej na jakich zasadach ta brygada wycofała się do Czech. Dlaczego maszerowała uzbrojona i kto jej zapewnił ten przemarsz. Jeśli tego nie nazwać kolaboracją z Niemcami to jak to nazwać? Wspólny front antybolszewicki? Bez żartów" - oburzył się.

Marek Tejchman z "Dziennika Gazety Prawnej" zauważył, że w "obecnej sytuacji komunikacyjnej" gest Morawieckiego nie wydaje się dobrym pomysłem. "Żadna izraelska i nowojorska gazeta nie będzie teraz wdawała się w analizy BŚ. Mamy bardzo duży komunikacyjny kryzys" - ocenił.

Więcej o:
Komentarze (530)
Brygada Świętokrzyska. Mateusz Morawiecki złożył kwiaty
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 145 razy 115

  Żeby "walczyć z bolszewikami", którzy w ciągu wojny wymordowali 150 tys. polskich obywateli (dane wg IPN), Brygada świętokrzyska sprzymierzyła się z hitlerowcami, którzy w ciągu wojny wymordowali prawie 6 milionów polskich obywateli. Ot, bohaterowie polskiego premiera z PiS!

 • zibi1010

  Oceniono 133 razy 107

  Co za zbrodniczy głupek - jak to nie jest propagowanie faszyzmu to kuźwa co nim jest?????

 • an-te

  Oceniono 115 razy 95

  Premier głupek i tyle. Podobno historyk z wykształcenia. Szkoda, że nie można mu zabrać tytułu magistra.

 • krynolinka

  Oceniono 112 razy 78

  "To mnie nie dziwi, środowiska lewicowe, które kontynuują tradycje komunistów, którzy krytykowali Brygadę Świętokrzyską i oskarżali ją o kolaborację z Hitlerem. Ci ludzie nie rozumieją dramatu członków tej formacji wojskowej, którzy nie godzili się na hitleryzm i na komunizm." To komentarz komentarz senatora Jackowskiego.
  Współpraca z hitlerowcami według pana senatora to sprzeciw. Dogadam się ze złodziejami i pójdę z nimi na włam do sąsiadów, żeby uratować własny majątek. Taka to mniej więcej logika.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 89 razy 73

  czy ci kolesie z tego całego debilnego PiSu są kompletnie pie...ięci, bo inaczej się tego nie da napisać??? brygada Świętokrzyska NSZ to właściwie przybudówka Gestapo, razem z Niemcami ewakuowali się do Rzeszy po wkroczeniu Rosjan...
  Co ma na celu robienie z Polaków i Polski jakiegoś totalnego zagłębia "małych zafajdanych hitlerowców", prężcież te wyczyny premiera jutro znajda się w ogólnoświatowych gazetach typu NYT, a późniejsze sprostowania w takich szmatławcach jak od Rzeczy, których nikt poza ciemnym ludem nie czyta, zdadzą się psu na buty...
  Nie ma na to zgody żeby robić ze mnie, jako Polaka jakiegoś zoologicznego antysemity i ksenofoba, przecież to wstyd polski paszport na większości granic pokazywać, walnijcie się w te puste łby, pisiesyny

 • stemp10

  Oceniono 73 razy 65

  Ten głupek naprawdę walczy o idiotę roku 2018 i ma duże szanse na wygranie

 • me_on_gazeta

  Oceniono 71 razy 61

  Zważywczy, że jest historykiem, możliwości sa dwie: idiota albo kretyn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX