Dziennikarz pyta Morawieckiego o zbrodnie Polaków na swojej rodzinie. Odpowiedź? Zszokowała

Trwa międzynarodowa konferencja o bezpieczeństwie w Monachium. Polskę reprezentuje Mateusz Morawiecki. Dziennikarz żydowskiego pochodzenia, którego rodzina została wydana gestapo przez polskich sąsiadów, zapytał premiera o udział Polaków w Holokauście. Zebrał oklaski. Odpowiedź Morawieckiego wywołała wielkie zdziwienie.

- Chodzi o nową ustawę, w której nie wolno mówić, że Polacy przyczynili się do Holokaustu. Sam jestem Żydem, który pisze dla "New York Timesa", więc to dla mnie osobista kwestia - zaczął dziennikarz Ronen Bergman. - Moi rodzice urodzili się w Polsce. Moja matka otrzymała przed wojną nagrodę od ministra edukacji narodowej. Później zaczęła się wojna i część rodziny zginęła. Ich polscy sąsiedzi wydali ich gestapowcom - mówił. Opisywał, że matka uratowała niektórych, bo podsłuchała nocną rozmowę, podczas której Polacy donosili na Żydów do gestapo. 

- Moja matka przyrzekła, że nigdy nie wypowie ani słowa po polsku - mówił dziennikarz.

Z tego, co rozumiem po tym, jak ta ustawa została podpisana, będę uznany za przestępcę za to, że w ogóle to powiedziałem. Jaki jest cel? Jaki jest przekaz dla świata? 

- pytał Bergman i dodał, że "reakcja jest odwrotna i jeszcze większa uwaga jest poświęcona tym straszliwym zbrodniom". Na sali rozległa się burza oklasków. Tymczasem Mateusz Morawiecki zaczął mówić o... "żydowskich sprawcach". 

Oczywiście nie będzie to karane, jeżeli ktoś powie, że byli polscy sprawcy, tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, ukraińscy sprawcy, nie tylko niemieccy

- odparł premier Mateusz Morawiecki. Konferencję na żywo transmitowała TVP Info. Morawiecki mówił po angielsku. Tłumacz, który na żywo przekładał jego słowa przetłumaczył je: "byli polscy zbrodniarze, tak jak byli żydowscy zbrodniarze (...)". W kontekście, jakim padły, słowa premiera można tak rozumieć, ale na nagraniach konferencji w oryginale wyraźnie słychać, że Morawiecki użył słowa "perpetrator", co to dosłownie oznacza: sprawca przestępstwa, przestępca.

Mateusz Morawiecki później długo mówił o polskiej historii. Podkreślił, że "nie było polskich obozów koncentracyjnych", a w Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Podsumował, że nie można się zgodzić na "mieszanie ofiar ze zbrodniarzami".

Bergman odebrał to jako odwracanie kota ogonem. - Jego (Morawieckiego) reakcja była niewiarygodna - skomentował później na Twitterze zszokowany dziennikarz, który zadał to trudne pytanie. - Mam łzy w oczach - dodał.

Informacja o tej wymianie zdań już obiega świat. Podają ją zagraniczni dziennikarze, których szokował fakt, że pierwszą reakcją premiera na historię o zbrodni popełnionej przez Polaków były słowa o żydowskich zbrodniarzach. Kolejne osoby wyrażają zdziwienie, np. korespondent i24NEWS nazwał odpowiedź Morawieckiego "surrealistyczną". Dziennikarka "Haaretz" pisze z kolei o szokującej scenie. 

 

Premier Mateusz Morawiecki w Monachium

W trzydniowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium bierze udział ponad 500 polityków i ekspertów, w tym 20 szefów państw oraz 80 ministrów obrony i spraw zagranicznych. Głównym tematem konferencji jest rola Unii Europejskiej w świecie oraz jej relacje ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. 

Kontrowersyjna ustawa o IPN

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje, że "każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech". Kara ma grozić za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowelizacja polskiej ustawy wywołała kontrowersje w Izraelu i USA, gdzie pojawiły się obawy, że nowe prawo utrudni przekazywanie prawdy o krzywdach wyrządzonych Żydom przez Polaków. 

Więcej o: