Zaskakujące doniesienia w sprawie unijnego budżetu. Polska może bardzo dużo stracić

Jest nowy dokument Komisji Europejskiej dotyczący przyszłego, unijnego budżetu, a w nim uzależnienie wypłaty funduszy od praworządności - podało Polskie Radio, powołując się na ustalenia swojej korespondentki.

Założenia dotyczące przyszłych wydatków Komisja ma opublikować jutro. To ma być dokument do dyskusji dla europejskich liderów, którzy w piątek, w przyszłym tygodniu w Brukseli będą rozmawiać o tym na nieformalnym szczycie. Nad dokumentem cały czas trwają prace, więc możliwe są jeszcze zmiany, a ostateczną decyzję podejmą jutro unijni komisarze na cotygodniowym posiedzeniu.

Na razie, jak ustaliło Polskie Radio, w dokumencie jest odwołanie do artykułu 2, unijnego traktatu mówiącego o europejskich wartościach. Komisja uważa, że wszystkie fundusze mają być powiązane z przestrzeganiem praworządności z wyjątkiem pieniędzy na program wymiany studentów - Erasmus Plus. W dokumencie nie ma szczegółowych zapisów dotyczących na przykład funkcjonowania wymiarów sprawiedliwości w unijnych krajach i powiązania efektywności sądownictwa z funduszami.

Urzędnicy w Komisją mówią, że ta sprawa jest jeszcze dyskutowana i konkretne zapisy pojawiają się, kiedy znany będzie projekt 7-letniego budżetu Wspólnoty po 2020 roku. Pierwsze założenia będą opublikowane na początku maja, a kolejne wersje poznamy jesienią. Już w maju będzie wiadomo ile pieniędzy Komisja chce przeznaczyć na poszczególne sektory. Na razie przesłanie Komisji jest następujące - by utrzymać na obecnym poziomie finansowanie, na przykład polityki rolnej i spójności, konieczne jest zwiększenie wpłat do unijnego budżetu, w tym także składek państw członkowskich. W przeciwnym razie będą cięcia. Komisja rozpisała trzy scenariusze w zależności od przychodów. Jeden to status quo, kolejne dwa przewidują mniejsze fundusze. W polityce rolnej mowa jest o obcięciu dotacji rolnych o 15 procent, i o 30 procent, a w polityce spójności Komisja w jednym ze scenariuszu proponuje wyłączenie z niej regionów przejściowych i najbardziej rozwiniętych, co byłoby niekorzystne między innymi dla Polski.

Więcej o:
Komentarze (459)
Unijny budżet uzależniony od stopnia praworządności. Jest nowy projekt
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 104 razy 90

  Uważam że Naród powinien wystawić Prezesowi Pomnik !!! Najlepiej na Powązkach ...

 • basiacan

  Oceniono 78 razy 70

  Bardzo dobrze!!! Suweren musi odczuc swoj wybor na swojej dupie. Inaczej niczego sie nie nauczy.

 • al48

  Oceniono 69 razy 59

  Wcześniej czy póżniej należało się spodziewać takiej reakcji.
  To są konsekwencje nieprzestrzegania reguł demokracji przez rząd pisowski.

 • kamuimac

  Oceniono 56 razy 52

  a co wyście myśleli - jak myślicie kmioty dlaczego Orban tak krzyczał wokoło że on uchodzców przyjmuje - wegry chetnie przejmą miliardy które straci polska - walczcie tak dalej z całym światek katolicy wykleci

 • zimman

  Oceniono 50 razy 44

  Nie wiem dla kogo to ma być niby zaskoczenie. TO jedyna możliwa i jakze przykra konsekwencja 2 letniej PISdegradacji Polski.

 • plutoniczna

  Oceniono 53 razy 43

  no i co kozaki z PIS??
  będziemy biedniejsi, ale za to z jakim wzdęciem godnościowym!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX