Puszcza.tv wycięta w pień. Fundacja Sakiewicza bez milionów złotych dotacji

Fundacja Sakiewicza nie otrzyma 6 mln złotych na swój projekt pod nazwą puszcza.tv - dowiedziało się OKO.press. Przekazanie unijnych środków zatrzymała wcześniej jedna z europejskich agencji.

Przypomnijmy, pod koniec 2016 roku Fundacja Niezależne Media dostała niemal najwyższa notę w konkursie na projekt dotyczący ochrony środowiska. Założycielem fundacji jest redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.

O przyznaniu fundacji 6 mln złotych na projekt puszcza.tv zdecydował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ), podlegający ministerstwu środowiska.

Środki zablokował jednak w październiku zeszłego roku Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). W tym czasie w NFOŚ wszczęto odpowiednie dochodzenie.

Dziś już wiadomo, że organizacja nie otrzyma ani złotówki. Fundacja Niezależne Media wycofała bowiem swój wniosek o dofinansowanie portalu - informuje serwis OKO.press. Umowa została rozwiązana już w grudniu zeszłego roku.

W rozmowie z serwisem rzecznik NFOŚ tłumaczy, że przyczyną było wspomniane wcześniej wstrzymanie płatności oraz "brak możliwości realizacji projektu".

Czym miała być puszcza.tv?

Portal puszcza.tv miał - w założeniu pomysłodawców - pokazywać na żywo zwierzęta w Puszczy Białowieskiej.

Problem polegał na tym, że jeszcze przed przystąpieniem do konkursu fundacja Sakiewicza zajmowała się głównie "promowaniem niezależności mediów". W odpowiednim momencie dopisano więc do statutu zdanie o "ochronie środowiska, bioróżnorodności oraz propagowanie idei zrównoważonego rozwoju".

Cały projekt miał pochłonąć 7,2 mln złotych, z czego 6 milionów miało pochodzić z unijnej kasy, rozdzielanej przez NFOŚ.

Ekspertami w ramach wspomnianego projektu mieli być Katarzyna Szyszko-Podgórska (córka ministra środowiska), ks. Tomasz Duszkiewicz (przyjaciel ministra, myśliwy i duszpasterz leśników) oraz Mateusz Liziniewicz (dziennikarz "GPC" piszący o środowisku) - ujawnił w kwietniu portal OKO.press.

Więcej o: