Cały świat powinien obejrzeć "Smoleńsk". MSZ rozesłało instrukcje do polskich ambasad

Polskie ambasady w trakcie obchodów rocznicy katastrofy mają wyświetlać dwa filmy "W imię honoru" Anity Gargas i "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego - ustaliła "Rzeczpospolita".

Najbliższa rocznica katastrofy smoleńskiej będzie obchodzona w wyjątkowy sposób. W Polsce ma zostać odsłonięty pomnik na pl. Piłsudskiego, którego budowa już ruszyła. Do obchodów przygotowują się także nasze ambasady. Właśnie dostały z MSZ instrukcje, jak powinny informować świat o tym, co wydarzyło się w Smoleńsku. 

Jak informuje "Rzeczpospolita" do polskich placówek dyplomatycznych trafiła instrukcja, w której resort spraw zagranicznych sugeruje, by w trakcie obchodów rocznicy katastrofy na całym świecie m.in. wyświetlić dwa filmy. Chodzi o dokument „W imię honoru" Anity Gargas z 2016 r. oraz fabularny film „Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Jak przypomina dziennik ten drugi film  "zebrał niezbyt pochlebne recenzje i był już pokazywany w niektórych ambasadach RP tuż po premierze". 

Na pytanie o koszt organizacji pokazów MSZ odpowiedziało dziennikowi, że „będą to działania bezkosztowe lub pokrywane z bieżących budżetów placówek, względnie przez podmioty z placówkami współpracujące".

Więcej o: