Najbliższa rocznica katastrofy smoleńskiej będzie obchodzona w wyjątkowy sposób. W Polsce ma zostać odsłonięty pomnik na pl. Piłsudskiego, którego budowa już ruszyła. Do obchodów przygotowują się także nasze ambasady. Właśnie dostały z MSZ instrukcje, jak powinny informować świat o tym, co wydarzyło się w Smoleńsku.
Jak informuje "Rzeczpospolita" do polskich placówek dyplomatycznych trafiła instrukcja, w której resort spraw zagranicznych sugeruje, by w trakcie obchodów rocznicy katastrofy na całym świecie m.in. wyświetlić dwa filmy. Chodzi o dokument „W imię honoru" Anity Gargas z 2016 r. oraz fabularny film „Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Jak przypomina dziennik ten drugi film "zebrał niezbyt pochlebne recenzje i był już pokazywany w niektórych ambasadach RP tuż po premierze".
Na pytanie o koszt organizacji pokazów MSZ odpowiedziało dziennikowi, że „będą to działania bezkosztowe lub pokrywane z bieżących budżetów placówek, względnie przez podmioty z placówkami współpracujące".