Zastępca Ziobry usunięty ze stowarzyszenia sędziów. Wykluczony miażdżącą liczbą głosów

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak został ostatecznie wykluczony z szeregów stowarzyszenia sędziowskiego "Iustitia". Tak zdecydowało zebranie delegatów.

Wniosek o wykluczenie Piebiaka ze stowarzyszenia pojawił się już w lipcu zeszłego roku. Przyczyną było wówczas jego poparcie dla PiS-owskiej ustawy o ustroju sądów powszechnych, której przepisy - zdaniem zarządu - stoją w sprzeczności z wartościami "Iustitii".

Dwa miesiące później, we wrześniu, warszawski zarząd organizacji usunął wiceministra z szeregów stowarzyszenia. Piebiak postanowił się odwołać od tej decyzji. "Iustitia" nie zmieniła jednak zdania - w sobotę zebranie delegatów przesądziło o jego ostatecznym wykluczeniu.

Za uwzględnieniem jego wniosku było zaledwie 14 delegatów, przeciw - aż 114, a 6 wstrzymało się od głosu - poinformowało stowarzyszenie "Iustitia".

Łukasz Piebiak. Sędzia i wiceminister

Sędzia Łukasz Piebiak został podsekretarzem w Ministerstwie Sprawiedliwości w listopadzie 2015 roku - po objęciu resortu przez Zbigniewa Ziobrę. Przed powołaniem do administracji rządowej Piebiak był członkiem zarządu stowarzyszenia "Iustitia", gdzie kierował zespołem ds. ustroju sądów.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" to największa tego typu organizacja w Polsce, licząca ponad 3500 członków w 33 oddziałach, co stanowi ok. 1/3 ogólnej liczby sędziów.

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN. Podpisze i wyśle do TK

Więcej o: