Nie ma Macierewicza, będą nowi generałowie. Koniec awantury o nominacje blisko

Nominacje generalskie mogą zostać wręczone przez prezydenta już 1 marca - zapowiada szef BBN Paweł Soloch. To oznacza koniec sporu o awanse dla najwyższych stopniem oficerów, który od ponad roku dominował w relacjach między MON a Pałacem Prezydenckim.

- Spodziewam się, że wkrótce otrzymamy propozycje awansów ze strony MON. Myślę, że możliwy jest powrót do pewnego rytmu awansów, np. 3 maja, 15 sierpnia. Ale możliwe jest też zorganizowanie takiej uroczystości np. 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - tłumaczy szef BBN Paweł Soloch w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Odrzucone wnioski 

W tamtym roku awanse generalskie miały być wręczane najpierw 3 maja, później 15 sierpnia, podczas Święta Wojska Polskiego, ostatecznie 11 listopada w Święto Niepodległości. Ale za każdym razem nie zgadzał się na to prezydent i nie akceptował kandydatur przedstawionych przez ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza. W sierpniu odrzucił 40 wniosków. Uzasadnił swoją decyzję brakiem "warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich".

ZOBACZ TEŻ: Nominacji generalskich 11 listopada nie będzie. "Sytuacja staje się kuriozalna"

Wojna z MON o generała

Ostatecznie w listopadzie MON wycofało wcześniej złożone wnioski. "Uprzejmie informujemy, iż w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, minister obrony narodowej postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie"  - pisano w komunikacie resortu. Ministerstwo Obrony Narodowej "podejmowało to działanie w nadziei na usunięcie czynników, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie mianowań generalskich". 

Ale nie osłabiło to konfliktu między prezydentem a Antonim Macierewiczem. Przeciwnie spór narastał wraz z odebraniem certyfikatu dostępu do informacji tajnych generałowi Jarosławowi Kraszewskiemu z BBN. W grudniu poinformowano, że decyzją Służby Kontrwywiadu Wojskowego podległej Ministerstwu Obrony Narodowej generał stracił certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące mu dostęp do tajemnic krajowych, NATO i unijnych. 

ZOBACZ TEŻ:Generał Jarosław Kraszewski traci ważne uprawnienia. "Policzek od Macierewicza dla Dudy"

Prezydent grzmiał na Święcie Wojska Polskiego. "To nie jest armia prywatna!"

Więcej o:
Komentarze (82)
Koniec sporu o nominacje dla generałów. Mogą zostać wręczone 1 marca
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 24 razy 24

  "Dzień zołnierzy wyklętych" i nominacje nowych generałów ! Debil nad debile... amen.
  Poczekam az sie ta rynsztokowa masa rządząca przemieli i za parę lat może.... Polska wróci do normalności. A jak nie wróci to ja tez do Polski nie wróce i ....uj im na wieczność !

 • chi-neng

  Oceniono 23 razy 21

  A gdzie sie podziewa szalony Antek?
  Cz w dalszym ciagu "zabunkrowany" w siedzibie MON?

 • c.t.k

  Oceniono 17 razy 17

  Jak znam życie Macierewicz powróci.W takiej czy innej formie,ale wróci,a że jest,k....,pamiętliwy....

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 13

  Nie ma narodowego dnia pamięci żołnierzy spod Monte Cassino, Tobruku czy bitwy o Anglię, którzy walczyli z Niemcami ale jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 • paulproteus

  Oceniono 12 razy 10

  Tylko żeby awansowali ci normalni, po kursach i coś sobą reprezentujący. A nie kmioty i buraki z żandarmerii i wojsk weekendowych...

 • rattus-rattus

  Oceniono 9 razy 9

  Po co nam nowi generałowie? I tak mamy ich w nadmiarze - najwięcej w Europie (na jednego szeregowego żołnierza). Jeden taki obwieszony świecidełkami generał kosztuje nas więcej niż 20 pielęgniarek, a korzyści z niego na mamy żadnych. W odróżnieniu od pielęgniarek, których naprawdę brakuje.

 • polakadam

  Oceniono 8 razy 8

  Powoli sytuacja normalnieje od kiedy brak Androna Świrynowicza, śmierdziela z kozią bródką.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX