Policjanci z Podlasia będą mieli swoje własne miesięcznice. Nowy pomysł wiceszefa MSWiA

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński wpadł na pomysł, jak policjanci z jego okręgu wyborczego i okolic będą świętować przypadającą w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Plan jest prosty - miejscowi funkcjonariusze przez cały rok każdego 11. dnia miesiąca będą brali udział w specjalnej "Nowennie Niepodległości", o czym z dumą informuje strona internetowa podlaskiej policji.

Planowane uroczystości przewidują nie tylko comiesięczną mszę świętą za ojczyznę, ale także koncerty i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz uczczenie okolicznych miejsc pamięci. Pierwsza nowenna już w lutym - w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Łapach koło Białegostoku.

Udział policjantów dobrowolny?

Na liście organizatorów, oprócz proboszcza wspomnianej parafii, znajduje się także wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński - odpowiadający w resorcie za nadzór nad służbami mundurowymi - oraz burmistrz Łap i dyrektor lokalnego domu kultury.

Patronat nad "Nowennami Niepodległości" objął osobiście biskup diecezjalny łomżyński Janusz Stepnowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W rozmowie z "Super Expressem" rzecznik tamtejszej policji zapewnia, że udział funkcjonariuszy w tych uroczystościach będzie dobrowolny. Ale co innego mówi dziennikarzom tej gazety jeden z lokalnych mundurowych, który przekonuje, że dostał od swoich przełożonych sugestię, zgodnie z którą obecność będzie wymagana.

Oświadczenie podlaskiej policji

W sobotę po południu podlaska policja odpowiedziała na Twitterze na weekendowy tekst "SE". "Szydzenie z postaw osób, dla których dobro Ojczyzny jest dobrem najwyższym stanowi atak nie tylko w naszą formację, ale we wszystkich Polaków" - czytamy w krótkim oświadczeniu.

Policjanci podobnie jak funkcjonariusze innych służb włączają się w obchody uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym. Obecność funkcjonariuszy na takich uroczystościach wynika z etosu służby i tradycji, jakie są kontynuowane w naszej formacji.
Nowenna Niepodległości jest pomysłem ks. Krzysztofa Jurczaka, a funkcjonariusze Policji wezmą w niej udział na zasadzie dobrowolności. Należy podkreślić, że same uroczystości skierowane są głównie do mieszkańców Łap, a więc i do funkcjonariuszy różnych służb, którzy tam zamieszkują

- przekonuje na swojej stronie podlaska policja.

Jarosław Zieliński w MSWiA

Jeszcze dwa lata temu policja w Augustowie - już po objęciu przez Zielińskiego stanowiska wiceszefa MSWiA - zapewniła nieco inny wkład w obchody Święta Niepodległości.

Lokalne media opisywały wówczas, że 11 listopada na głowę wiceministra spadło wyrzucone z pokładu helikoptera biało-czerwone konfetti, które dwa dni wcześniej wycinali podlascy funkcjonariusze. -

Wszyscy wiemy, że to było zorganizowanie pod jednego z polityków - przekonywał w 2016 roku w rozmowie z "Dziennikiem Powiatowym" jeden z mieszkańców Augustowa. 

Mija rok od wypadku limuzyny Beaty Szydło. Co ustalili śledczy?

Więcej o: