Polska Fundacja Narodowa weszła do gry. Na pomoc rządowi... przemontowała stary film

W związku z międzynarodowym sporem wokół nowelizacji ustawy o IPN Polska Fundacja Narodowa przygotowała dla rządu specjalny spot. 30-sekundowy film w całości składa się z wyprodukowanej już w zeszłym roku animacji "Niezwyciężeni".

Polska Fundacja Narodowa w obliczu trwającego kryzysu na linii Warszawa - Tel Awiw nie wykazywała się dotąd zbyt dużą aktywnością, choć została powołana właśnie do obrony i promowania wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

Blisko dwa tygodnie po wybuchu dyskusji nad zmianami w ustawie o IPN fundacja przygotowała 30-sekundowy spot, w którym wykorzystano fragmenty powstałej w zeszłym roku animacji pod tytułem "Niezwyciężeni", wyprodukowanej na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej.

W czwartek po południu klip zamieściła na Twitterze kancelaria premiera:

Pozbawiony lektora film składa się z kilku plansz w języku angielskim. Na pierwszej z nich czytamy: "Niemcy urządziły Polsce piekło na ziemi".

Żydzi i Polacy razem cierpieli ten terror. Zrobiliśmy wiele, by uratować Żydów - jako państwo, obywatele i przyjaciele. Dziś wciąż stoimy po stronie prawdy

- to komunikat zawarty w filmie. Na zakończenie widzowie mogą zobaczyć hasło #GermanDeathCamps oraz informację, że autorem spotu jest Polska Fundacja Narodowa.

Spór na linii Polska - Izrael

We wtorek prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN. Nowe przepisy przewidują ściganie każdego, kto publicznie i wbrew faktom będzie przypisywał polskiemu państwu lub narodowi zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Będą za to grozić nawet 3 lata więzienia.

Ustawa miała w założeniu pomóc w walce z określeniem "polskie obozy zagłady", w praktyce jednak wywołała falę krytyki w Izraelu oraz w Stanach Zjednoczonych, które obawiają się, że polska ustawa ograniczy swobodę badań historycznych.

Andrzej Duda zdecydował jednocześnie, że po podpisaniu ustawy skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego, by ten rozwiał wszystkie wątpliwości dotyczące nowych przepisów.

Czym miała być Polska Fundacja Narodowa?

Polska Fundacja Narodowa została powołana w 2016 roku. Ówczesna premier Beata Szydło zapowiadała wtedy, że fundacja będzie pokazywać "Polskę piękną, przyjazną i ambitną, w której są możliwości, wspaniali ludzie i pomysły".

Na jej powstanie "zrzuciły się" wspólnie największe państwowe spółki, takie jak Orlen, KGHM, PZU, PKO BP czy PGNiG, dzięki czemu PFN dysponuje wielomilionowym budżetem.

Od tamtej pory fundacja przeprowadziła jedynie kontrowersyjną kampanię wymierzoną w polskich sędziów czy akcje promujące polskich sportowców.

Więcej o:
Komentarze (69)
Polska Fundacja Narodowa. Spot #GermanDeathCamps
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 41 razy 33

  Ćwierć miliarda złotych, parę bilbordów i przemontowany spot. Mediami społecznościowymi w publicznej zajmuje się hejter. Ludzie co tu się kurde wyprawia ?

 • zerozer52

  Oceniono 26 razy 26

  PFN to złodziejska firma Szydłowej.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 24 razy 24

  Jeszcze może filmik, z patriotami...czyli łysymi karkami kibolskimi!

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 21

  Brawo tak trzymać a pis szlag trafi

 • ar.co

  Oceniono 21 razy 17

  Oj, ciężko PFN rozstać się z tą ćwiartką miliarda, zagrabioną z państwowych pieniędzy, ciężko! Ile razy oszuści każą sobie płacić za te same żałosne bzdety?

 • vomitorium1

  Oceniono 15 razy 15

  jak ktoś
  nie wiedział
  że nie było "polskich obozów ....... "
  to po obejrzeniu tej kreskówki
  wie że nic nie wie

 • w_pis-du

  Oceniono 15 razy 15

  Znaczy się zarząd PFN już może zapier.alać do kasy po premie za to że niby coś zrobili. Dojną zmianę racz nam dać Panie. Modlili się, modlili i wymodlili.

 • vomitorium1

  Oceniono 15 razy 15

  "Polska Fundacja Narodowa została powołana w 2016 roku."
  i pewnie
  kieruje nią jakiś zasłużony pisowiec (?)
  (np
  były długoletni
  wójt pacanowa (?))

 • staryzyd

  Oceniono 17 razy 15

  Ciag dalszy falszowania historii.
  Polacy z uporem maniakow "wciskaja kit" swiatu pomimo,ze wszyscy wiedza jak bylo naprawde.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX