Wiadomo, kto ma szansę zastąpić Czarneckiego. Konsultacje w sprawie wiceszefa PE trwają

Po tym jak europoseł PiS Ryszard Czarnecki został odwołany z funkcji wiceszefa Parlamentu Europejskiego, rozpoczęły się konsultacje w sprawie jego następcy.

Polskie Radio twierdzi, powołując się na nieoficjalne informacje, że europoseł Zdzisław Krasnodębski ma zastąpić Czarneckiego na stanowisku wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Takie mają być ustalenia w polskiej delegacji.

Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować cała grupa konserwatystów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość.

Krasnodębski za Czarneckiego? Konsultacje trwają

Jak podaje Polskie Radio, konsultacje trwają, ale wydaje się, że to najbardziej prawdopodobna kandydatura. Zostanie oficjalnie ogłoszona dopiero, gdy cała grupa konserwatystów ją zaakceptuje. Później europosłowie na sesji plenarnej podejmą w tej sprawie ostateczną decyzję.

Ryszard Czarnecki stracił w środę stanowisko wiceprzewodniczącego PE na wniosek liderów czterech unijnych frakcji politycznych: chadeków, socjalistów, liberałów oraz zielonych. Za odwołaniem głosowało 447 eurodeputowanych, przeciw było 196. Głosowanie było tajne.

Odwołanie polityka PiS to efekt jego wypowiedzi dla portalu Niezależna.pl, w której porównał eurodeputowaną PO Różę Thun do szmalcowników.

Kim jest Zdzisław Krasnodębski

Europoseł Zdzisław Krasnodębski zajmuje się sprawami energetycznymi w komisji przemysłu. Jest autorem przyjętego w ubiegłym roku raportu w sprawie przepisów wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne Unii.

Krasnodębski jest socjologiem, publicystą, profesorem Uniwersytetu w Bremie. W 2014 został członkiem rady programowej PiS. W tym samym roku zdobył mandat europosła z list tej partii. 

Więcej o: