Yad Vashem zabrał głos ws. podpisanej przez Dudę ustawy. "Może dojść do wypaczenia historii"

Instytut Yad Vashem w mocnych słowach skomentował decyzję prezydenta, który podpisał i skierował do TK znowelizowaną ustawę o IPN. "Wielokrotnie ostrzegaliśmy, że może dojść do wypaczania historii" - napisano w oświadczeniu.

W specjalnym oświadczeniu ośrodek badań nad Holokaustem stwierdza, że podpisanie przez prezydenta ustawy jest “niefortunne”.

"Ta ustawa była przedmiotem dyskusji przez ostatnie półtora roku, podczas których Yad Vashem wielokrotnie ostrzegał polskie władze w sprawie wad tego prawa" - czytamy w oświadczeniu.

Yad Vashem: ustawa o IPN zagraża otwartej dyskusji

Instytut podkreślił jednocześnie, że sformułowanie "polskie obozy śmierci" jest błędne, ponieważ obozy zostały stworzone przez Niemcy. Yad Vashem twierdzi jednak, że ustawa w takim kształcie "zagraża swobodnej i otwartej dyskusji na temat roli Polaków - jednostek i grup - w prześladowaniu i mordowaniu Żydów podczas Holokaustu".

Wiceszef MSZ: "nieporozumienie"

Na temat nowelizacji mówił w środę w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Powiedział, że emocje, które narodziły się wokół nowelizacji ustawy o IPN, są wynikiem nieporozumienia.

- Państwo polskie musi mieć narzędzie do tego, żeby skutecznie reagować na obrażanie Polski i Polaków, za wmawianie Polsce i Polakom nieprawdziwych zbrodni w okresie II wojny światowej - powiedział. Zapewnił, że polska dyplomacja robi wszystko, by wyjaśnić zagranicznym partnerom wszelkie wątpliwości dotyczące zapisów nowelizacji ustawy o IPN.

Karczewski do Polonii: ustawa o IPN "pozwoli dochodzić do prawdy". 

W związku z kontrowersjami wokół nowelizacji ustawy o IPN marszałek Senatu  Stanisław Karczewski wystosował list do środowisk polonijnych. Zaapelował o podejmowanie działań mających na celu upominanie się o prawdę historyczną i obronę dobrego imienia Polski i Polaków.

Karczewski napisał, że "od wielu lat Polacy w kraju i za granicą stykają się z krzywdzącym, niesprawiedliwym, a przede wszystkim nieprawdziwym sformułowaniem «polskie obozy śmierci» i oskarżeniami Polaków o współudział w Holocauście, które uwłaczają naszej godności i dumie narodowej". Jego zdaniem ustawa o IPN "pozwoli dochodzić do prawdy".

"Proszę o dokumentowanie i reagowanie na przejawy antypolonizmu, krzywdzące nas sformułowania i opinie. Proszę o powiadamianie naszych ambasad, konsulatów i konsulów honorowych o pomówieniach naruszających dobre imię Polski" - napisał marszałek Senatu. 

Nowelizacja ustawy o IPN

Przypomnijmy, nowelizację ustawy o IPN podpisał prezydent i jednocześnie skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa przewiduje kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu udziału lub współudziału w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę.

Według władz Izraela ustawa może ograniczyć możliwość mówienia o krzywdach wyrządzonych Żydom przez Polaków. Zmiany w prawie krytykuje też Departament Stanu USA. Sekretarz stanu Rex Tillerson oświadczył, że jest rozczarowany decyzją Andrzej Dudy. Do zmian negatywnie odnosi się także Ukraina.

ZOBACZ TEŻ: Będzie odpowiedź Izraela na ustawę o IPN. Dokument zakłada karanie "pomocników nazistów"

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN. Podpisze i wyśle do TK

Więcej o: