Ryszard Czarnecki odwołany. Pierwszy taki przypadek w historii Parlamentu Europejskiego

Ryszard Czarnecki odwołany z funkcji wiceszefa Parlamentu Europejskiego. Tak w środowym głosowaniu zdecydowała większość eurodeputowanych w Strasburgu.

Ryszard Czarnecki stracił stanowisko wiceprzewodniczącego PE na wniosek liderów czterech unijnych frakcji politycznych: chadeków, socjalistów, liberałów oraz zielonych. Za odwołaniem głosowało 447 eurodeputowanych, przeciw było 196. Głosowanie było tajne.

Odwołanie polityka PiS to efekt jego wypowiedzi dla portalu Niezależna.pl, w której porównał on eurodeputowaną PO do szmalcowników z czasów II wojny światowej. Czarnecki skrytykował w ten sposób jej występ w reportażu jednej z niemieckich telewizji.

Jak tak dalej pójdzie, w Polsce nastanie dyktatura (...) Jak się raz zniszczy demokrację i wolność, to nie wiem, jak to odbudować

- mówiła Róża Thun w materiale niemiecko-francuskiej telewizji Arte. Czarnecki upiera się, że nie przeprosi Thun za wspomniane porównanie do "szmalcownika", a ona sama zapowiedziała już pozew przeciwko politykowi PiS.

To pierwszy przypadek odwołania wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego w historii tej instytucji.

Ryszard Czarnecki nie jest zaskoczony

- Nie można mówić o zaskoczeniu w sprawie decyzji o moim odwołaniu, ponieważ ta koalicja miała wyraźną większość głosów - powiedział Czarnecki w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Niczego nie żałuję. Będą nadal krytycznie oceniał tych polityków, którzy biegają z donosami do obcych mediów, gdzie skarżą się na własny kraj.
Miałem szereg sugestii, żebym się pokajał, to tego wniosku by nie było. Mając do wyboru zaprzeczenie wartościom w które wierzę i własnym poglądom, a lojalnością wobec własnego kraju, wybrałem to drugie. To żadne bohaterstwo, wielu Polaków zrobiłoby to samo

- oświadczył dziennikarzom były już wiceszef Parlamentu Europejskiego.

Bronił się przed odwołaniem

Europoseł PiS bronił się przed odwołaniem do ostatniej chwili. W internecie pojawiły się zdjęcia ulotek, jakie przed głosowaniem trafiły do jego koleżanek i kolegów w Parlamencie Europejskim.

"Dzisiaj to ja, jutro to możesz być ty. Broniąc mnie, bronisz wolności słowa, także tej w mediach" - przekonywał w ulotce Ryszard Czarnecki.

W akcję obrony Czarneckiego zaangażowali się także czytelnicy Niezależnej.pl i "Gazety Polskiej". Redakcje te zachęcały do masowego rozsyłania maili zaadresowanych do wszystkich członków Parlamentu Europejskiego.

Dodajmy, że w 2011 roku Ryszard Czarnecki objął funkcję szefa rady nadzorczej spółki Forum SA, która wydaje dziennik "Gazeta Polska Codziennie".

Kim jest Ryszard Czarnecki?

Ryszard Czarnecki zasiada w Parlamencie Europejskim nieprzerwanie od czerwca 2004 roku - od 2014 roku pełnił rolę wiceprzewodniczącego PE.

Z wykształcenia historyk. W przeszłości był także posłem na Sejm I i III kadencji. Przez lata związany był z wieloma partiami, współtworzył Ruch Polityki Realnej, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Startował także z list AWS oraz Samoobrony Andrzeja Leppera. We wrześniu 2008 roku wstąpił do PiS.

Czarnecki jest także działaczem sportowym. W 2017 roku planował ubiegać się o stanowisko prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jednak przed samym głosowaniem wycofał swoją kandydaturę.

Więcej o:
Komentarze (890)
Ryszard Czarnecki odwołany. Nie jest wiceszefem PE
Zaloguj się
 • jpy1

  Oceniono 188 razy 176

  Buhahaha. Ale będzie płacz. Ryś mam dla Ciebie propozycję! W ramach protestu zrezygnuj z mandatu Europarlamentu! Nie? Nie zrezygnujesz? Zapomniałem!. Gdzie ty robotę dostaniesz. Chociaż, skoro wójt z Pcimia może być szefem Orlenu, to może jarro też gdzieś cię wciśnie darmozjadzie.

 • freejazzy

  Oceniono 173 razy 161

  Pierwszy taki przypadek w historii Parlamentu Europejskiego!
  Pierwszy! Pierwszy! Polacy, cieszmy się! Znowu coś "osiągnęliśmy" jako pierwsi! :))) Wstawanie z kolan - level hard :)

 • remo29

  Oceniono 128 razy 118

  Rysio, nie mazgaj się, wracaj do Polski, wstaliśmy z kolan, odzyskaliśmy godność, rośniemy w siłę, zarabiamy więcej, jesteśmy bezpieczniejsi, same plusy chłopie...

 • robas197

  Oceniono 90 razy 82

  jak miło...

 • g.lesio

  Oceniono 76 razy 74

  Bidula.
  Ale jak widać niezłomna.
  Poprzednimi razami jak chorągiewka zmieniał strony skąd wiatr zawiał. a tu mógł przeprosić a nie zrobił tego.
  Ciekawe co Prezes mu za to objecał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX