Jest reakcja Izraela na prezydencki podpis pod ustawą o IPN. "Rozmowy cały czas trwają"

"Mamy nadzieję, że w wyznaczonym do zakończenia obrad trybunału czasie uda nam się uzgodnić zmiany i poprawki" - napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela.

Do decyzji prezydenta ministerstwo odniosło się na Twitterze: "Mamy nadzieję, że w wyznaczonym do zakończenia obrad trybunału czasie uda nam się uzgodnić zmiany i poprawki" - czytamy. Izraelski MSZ dodaje także, że "Izrael i Polska ponoszą wspólną odpowiedzialność za badanie i ochronę historii Holokaustu."

Ponadto MSZ Izraela informuje, że cały czas trwają rozmowy z polskimi władzami, podczas których władze Izraela przedstawiają swoje zastrzeżenia.  "Zwróciliśmy uwagę na to, że polski prezydent skierował nową ustawę do Trybunału Konstytucyjnego celu uzyskania wyjaśnień i poprawek." - napisano.

Dzisiaj tuż po godz. 11 prezydent Duda poinformował, że podpisze ustawę o IPN. Zastrzegł jednak, że skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. - Ponieważ trzeba chronić dobre imię Polski i Polaków, podjąłem decyzję, że podpiszę nowelizację ustawy o IPN. Jednocześnie skieruję ją do Trybunału Konstytucyjnego, by sprawdzono jej zgodność z konstytucją - tłumaczył Andrzej Duda - powiedział.

Kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o IPN
 
Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu udziału lub współudziału w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę. Sejm uchwalił ją 26 stycznia, Senat - w nocy 31 stycznia.

Przepisy wywołały mocny sprzeciw Izraela, który obawia się, że w ten sposób  ograniczona zostanie możliwość mówienia o krzywdach wyrządzonych Żydom przez Polaków. Obawy co do ustawy wyraził nie tylko Izrael, ale też amerykański Departament Stanu czy władze Ukrainy. Nowelizacja przewiduje kary również za negowanie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów.

Więcej o:
Komentarze (182)
Izrael odpowiada na zapowiedź podpisania przez Dudę ustawy o IPN
Zaloguj się
 • 92ilme

  Oceniono 30 razy 18

  "Prezydent poszedł dalej: zaraz po podpisaniu ustawy kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. A to w praktyce zakłada możliwość honorowego wycofania się najbardziej kontrowersyjnych zapisów"

  Duda sam pokazal teraz Polakom, ze TK w obecnej formie to farsa, to przybudowka PiS, dzialajaca na zlecenie z Nowogrodzkiej.

  Te dwa krotkie zdania dobitnie naswietlaja sytuacje w Polsce jednoznacznie sugerujac, ze TK dziala na zamowienie partyjne, a nie w zgodzie z obowiazujacym prawem. Jesli napiecie ustanie w miedzyczasie to Kaczynski postanowi, bez wzgledu na wszystko ze ustawa jest zgodna z Kostytucja, a Wolfgangowa da orzeczenie, ze ustawa jest zgodna z Konstytucja. Jesli napiecienie spadnie to pod zamowienie z Nowogrodzkiej Wolfgangowa orzeknie, ze jest niezgodna.

  A tak na marginesie, dla czlowieka srednio rozgarnietego widac na pierwszy rzut oka, ze ustawa jst sprzeczna z Konstytucja. Ustawa wylacza z odpowiedzialnosci karnej naukowcow i artystow. a przeciez Konstytucja stanowi w jednym z pierwszych artykulow, ze WSZYSCY OBYWATELE sa rowni wobec prawa. Jak to jest wiec z ta rownoscia, skoro odpowiedzialnosc karna nie dotyczy np. aktorow i wykladowcow, bo powiedza, pierwszy ze to sztuka, a drui ze to badania naukowe.

 • krynolinka

  Oceniono 46 razy 18

  Tymczasem relacje Węgry - Izrael są bodaj najlepsze w historii. W 2017 roku pierwsza po
  trzydziestu latach wizyta premiera Izraela. Netanjahu dziękował Węgrom, że stoją u boku Izraela na forum międzynarodowym i bronią przed nowym antysemityzmem.

 • antekpociecha

  Oceniono 24 razy 14

  A jakie tam poprawki, po co te obiecanki? Przecież kaczy powiedział ani kroku w tył zresztą czy wycofał się kiedy z czegoś? najwyżej inną drogą pod inną nazwą ale to samo
  negocjacje jak z hitlerem w latach trzydziestych

 • stanislaw291

  Oceniono 15 razy 9

  Do Izraelczyków ( Cytat)
  "Rozumiem ten straszny ból i silne pragnienie, aby nie zapomnieć o tym, co się wydarzyło, ale Niemcom wybaczyliście. Przebaczyliście im, ponieważ mieli pieniądze, aby wam zapłacić, kupili wasze przebaczenie za pieniądze. My byliśmy biedni, żyliśmy pod rządami sowietów, więc nie mogliśmy wam nic zaoferować, a wy w sposób cyniczny podjęliście decyzję obarczyć właśnie nas winą" - mówił.
  "Wysyłacie swoich uczniów do Polski, chodzą po naszych ulicach, machają izraelskimi flagami, zioną nienawiścią i strachem, patrzą na nas jak gdyby zobaczyli diabła, a potem udają się do Berlina, aby tam się bawić. I oni są szczęśliwi w Berlinie, siedzą w kawiarniach niedaleko siedziby Gestapo i czują się komfortowo. W Niemczech widzą kulturę i sztukę, u nas widzą tylko martwe ciała" - kontynuował
  "To wy piszecie historię na nowo. Celowo chcecie rozmyć różnicę między wstrząsającymi świadectwami o Polakach, którzy mordowali i masakrowali Żydów, a faktem, iż naród polski i ówczesny rząd Polski nigdy nie wypowiedział wojny przeciwko Żydom ani ich eksterminacji - polityka eksterminacji była oficjalną niemiecką polityką" - podkreślił.

 • tumaxer

  Oceniono 21 razy 9

  Izrael nie wie, że Trybunał nawet jakby istniał nie służyłby do wprowadzania poprawek źle napisanego prawa, tylko co najwyżej do orzekania zgodności z konstytucją, która obecnie i tak jest ignorowana.

 • diabetyczka

  Oceniono 23 razy 9

  Węgry będą obrońcami Izraela przed Polską?

 • shamickgaworski

  Oceniono 27 razy 9

  Drogi dudo moj drogi ... JAK MASZ WATPLIWOSCI to ... NIE podpisuje sie ... i sie sprawdza wpierw swe 'watpliwosci'
  Przychodzi gosc pozyczyc pieniadze a bank .. tutaj jest kontrakt .. Ok ale ja mam watpliwosci drogi banku ... a nic tam, niech pan podpisze kontrak i legalnie juz wszystko pieknie ...a pozniej sobie idzie i sie spyta kogos tam o wapliwosci w zwiazku z tym.
  Co to ma za znaczenie ...szczegolnie iz TK to atrapa ... to laleczka Kaczuszki ... oni juz wczoraj czy zawsze zdecydowali iz nie ma zadnych watpliwosci ... jak zreszta juz tez wiedza o ustawie za 2 miesiace iz nie bedzie lub beda watpliwosci ... cokolwiek tam kaczuszka im bedzie kazac powiedziec ...
  Wiec po co ten pic na wode panie Duda?
  Pan niby ma jakies tam wyksztalcenie, jakis swoj rozum? Gdzie? ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX