Na chwilę przed wystąpieniem Dudy Rada Najwyższa Ukrainy wydała oświadczenie. Apelują

Nie tylko Izrael ma pretensje ws. nowelizacji ustawy o IPN. Przepisy przewidują kary również za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Ukraińska Rada Najwyższa wydała oświadczenie, w którym potępia ustawę.

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła oświadczenie, w którym potępiła nowelizację ustawy o IPN i tuż przed decyzją polskiego prezydenta zaapelowała do Andrzeja Dudy o jej zawetowanie.

We wtorek około godziny 11 Andrzej Duda zdecydował jednak, że ustawę podpisze, jednocześnie kierując ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Ukraina wydała oświadczenie ws. nowelizacji ustawy o IPN

W dokumencie czytamy, że ukraińska Rada Najwyższa "z głębokim rozczarowaniem przyjęła nowelizację ustawy o IPN", a przyjęte przez polski Sejm i Senat prawo "otwiera drogę do manipulacji i wzmocnienia antyukraińskich tendencji w polskim społeczeństwie".

Zdaniem ukraińskich deputowanych, ustawa zawiera wykrzywione pojęcie ukraińskiego nacjonalizmu, co może umożliwić manipulacje. Jak napisano, zaniepokojenie wywołuje fakt rozwijania antyukraińskich nastrojów, a to, zdaniem ukraińskich parlamentarzystów może uderzyć w prawa i wolność niemal miliona Ukraińców przebywających w Polsce.

Jednocześnie ukraińscy deputowani nawołują w dokumencie do porozumienia i dialogu. Oksana Juryneć z parlamentarnej komisji do spraw kontaktów z Polską podczas debaty nad oświadczeniem zwróciła się do polskich parlamentarzystów. Mówiła, że naszym wspólnym zadaniem jest budowanie przyszłości. Dodała, że powrót do przeszłości nie da niczego dobrego, choć należy o tej przeszłości pamiętać.

Ukraina w nowelizacji ustawy o IPN

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje karę grzywny albo pozbawienia wolności do 3 lat za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów i członków ukraińskich formacji kolaborujących z Trzecią Rzeszą.

Spór na linii Warszawa – Kijów zaostrzył się wiosną 2017 roku, gdy ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków Polaków, którzy padli ofiarą wojen i konfliktów na terenie Ukrainy. Była to odpowiedź na demontaż pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o: