Rozgoryczony Waszczykowski w wywiadzie. Przebijał żal do Kaczyńskiego i kolegów

Witold Waszczykowski wbijał PiS szpilę za szpilą, brzmiał na rozgoryczonego. "Słyszymy, że potrzeba trzech kadencji, by rozwiązać problemy Polski. Szkoda, że naszemu rządowi dano nie więcej niż dwa lata" - mówił w radiowym wywiadzie.

Witold Waszczykowski był gościem porannego programu w RMF FM. Na pytanie, co powinien zrobić prezydent ws. nowelizacji ustawy o IPN, Witold Waszczykowski stwierdził skromnie (a może z nutą ironii?), że jest „tylko szeregowym posłem, który nie powinien doradzać prezydentowi”.

Witold Waszczykowski o nowelizacji ustawy o IPN

Były szef polskiej dyplomacji powiedział, że strona izraelska od kilku lat znała planowane zapisy ustawy o IPN, jednak ich nie akceptowała.

Ta sprawa była procedowana od kilku lat i od kilku lat strona izraelska nie akceptowała tej ustawy [nowelizacji ustawy o IPN] i MSZ ostrzegało przed tym. Strona izraelska przyjmowała do wiadomości, natomiast nie akceptowała tych rozwiązań. Nie akceptowała głownie tego rozwiązania dot. karania za obwinianie narodu polskiego. Ono jest nieostre i wszyscy się nad tym zastanawiają, jak to sprecyzować. Być może innym rozwiązaniem jest doprecyzowaniem przez akty wykonawcze

 - tłumaczył Waszczykowski, pytany o rolę polskiej dyplomacji w całym tym konflikcie. Były szef MSZ zaznaczył jednak, że za ustawę odpowiadało ministerstwo sprawiedliwości.

Ta ustawa była promowana, procedowana przez inny resort – Ministerstwo Sprawiedliwości. Proszę grillować innych ministrów, ja jestem poza resortem

- powiedział Witold Waszczykowski.

Waszczykowski wbija szpilę PiS

W wywiadzie Witold Waszczykowski odniósł się też do słów prezesa PiS. Jarosław Kaczyński powiedział ostatnio w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”, że PiS potrzebuje trzech kadencji, by zreformować Polskę.

Słyszmy od prezesa Jarosława Kaczyńskiego, że potrzebujemy trzech kadencji na to, aby rozwiązać wiele problemów Polski. Szkoda, że naszemu rządowi dano nie więcej niż dwa lata

- skomentował rozgoryczony Witold Waszczykowski.

Były szef polskiej dyplomacji nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, kto ze strony rządowej odpowiada za konflikt. Ale i tu przebijał żal do kolegów.

To pytanie może pan zadawać, natomiast ja nie będę odpowiadał na to pytanie, ja nie jestem recenzentem tego rządu, wręcz przeciwnie - jestem kibicem tego rządu, dalej kibicuję rządowi i moim kolegom, a w rządzie znajdzie pan takich, którzy będą recenzowali. Recenzowali nas przed dwa lata i dalej będą recenzowali, i będą mówili, kto dalej powinien podlegać rekonstrukcji. Znajdzie pan wysokich rangą urzędników w rządzie...

- powiedział Witold Waszczykowski. Robert Mazurek zapytał byłego szefa MSZ o jego następcę, Jacka Czaputowicza, którego prezes PiS nazwał "eksperymentem". Na pytanie, jak długo ekspert zamiast polityka może przetrwać na czele MSZ, Waszczykowski odpowiedział uszczypliwie:

Czasy prowizorki są bardzo trwałe w życiu, również w Polsce, więc wszystko jest możliwe.
Więcej o: