Decyzja prezydenta w sprawie ustawy o IPN. Andrzej Duda podpisze?

Andrzeja Duda o godz. 11 wyda oświadczenie. Prawdopodobnie przekaże swoją decyzję w sprawie kontrowersyjnej ustawy o IPN. Taką informację podaje RMF FM na podstawie swoich nieoficjalnych informacji.

Nowelizacja ustawy o IPN czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Jak ustalił reporter radia RMF FM, prezydent około południa ogłosi, czy ją podpisze. 

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział w "Kwadransie politycznym" TVP, że Andrzej Duda "niebawem" ogłosi decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN.

O 11:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie – poinformowała chwilę później Kancelaria Prezydenta. 

Andrzej Duda: ważne "dobro kraju"

Prezydent Andrzej Duda wybiera się lada chwila za granicę. W dniach 7-11 lutego złoży z żoną Agatą Kornhauser-Dudą wizytę w Republice Korei.

Wcześniej rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński mówił w mediach, że Duda ma 21 dni na decyzję w sprawie ustawy o IPN. Czy podejmie ją szybko - nie określił. Zaznaczył jedynie, że Andrzej Duda ma podjąć decyzję, biorąc pod uwagę "dobro kraju". Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Polskiego Radia podkreślił, że jego zdaniem Andrzej Duda powinien podpisać nowelizację ustawy o IPN. 

Kontrowersyjna ustawa o IPN

Nowelizacja ustawy o IPN przeszła przez Sejm i Senat. Przewiduje ściganie każdego, kto publicznie i wbrew faktom będzie przypisywał państwu lub narodowi polskiemu udział lub współudział w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę. Wywołuje ona obawy o to, że ograniczona zostanie możliwość mówienia o krzywdach wyrządzonych Żydom przez Polaków. Zaniepokojenie wyrażają nie tylko w Izraelu. Obawy ma także amerykański Departament Stanu.

W poniedziałek przed Pałacem Prezydenckim demontowali narodowcy. Wołali do Andrzeja Dudy: "zdejmij jarmułkę, podpisz ustawę".

Zobacz też: 

Więcej o: