Izraelski minister nie przyjedzie do Polski. Rzeczniczka rządu: Myśmy go nie zapraszali

Izraelski oświaty minister Naftali Bennett nie przyjedzie do Polski. Taką informację przekazała IAR rzecznik rządu Joanna Kopcińska odpowiadając na pytania w związku z informacjami pojawiającymi się w izraelskich mediach.

"Pan Bennett nie przyjeżdża w najbliższych dniach do Polski. Nie potwierdzam informacji o przyjeździe. Nie było żadnych działań z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, aby do takiej wizyty doszło" - poinformowała Joanna Kopcińska.
Wcześniej informacje o wizycie podawały izraelskie media. Wizyta miała być reakcją na polską nowelizację ustawy o IPN.

Naftali Bennett to jeden z najbardziej wpływowych polityków w Izraelu. Jest szefem wchodzącej w skład koalicji religijnej partii “Żydowski dom”. Należy do środowisk ultraortodoksyjnych Żydów, którzy krytykują premiera Benjamina Netanjahu. 

Zapowiadał, że zamierza przyjechać do Polski, żeby, jak przytaczały jego wypowiedź izraelskie media, "wyraźnie powiedzieć to, co historia już udowodniła - polski naród miał swój udowodniony udział w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu".

Specjalne lekcje w izraelskich szkołach 

W ubiegłym tygodniu Bennett w rozmowie z „Artuz Sheva” powiedział, że polecił izraelskim szkołom, by nauczyciele porozmawiali z uczniami na temat udziału narodów europejskich w Holokauście. - Wiele narodów pomogło nazistom w mordowaniu Żydów - tłumaczył swoją decyzję - Poinstruowałem pracowników izraelskiego systemu edukacji, by przeprowadzili dwugodzinne lekcje na temat zaangażowania poszczególnych narodów europejskich w Holokaust. Prawda jest taka, że członkowie wielu narodów, w tym Polacy, byli zaangażowani w pomaganie nazistom przy mordowaniu Żydów, a także sami ich mordowali - powiedział.

Spór z Izraelem o ustawę 

Przegłosowana przez Sejm i Senat nowelizacja zakłada kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej. Izraelskie władze, intelektualiści oraz historycy twierdzą, że może to być fałszowaniem historii i apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał nowelizacji.

Więcej o:
Komentarze (125)
Izraelski minister oświaty nie przyjedzie do Polski. Rzecznik rządu: Myśmy go nie zapraszali
Zaloguj się
 • nord-ost

  Oceniono 18 razy 14

  I to jest klasa. A pewnych Żydów spod Odessy też nie zapraszaliśmy, a jednak się przywlekli.
  PS Mam na myśli oczywiście kata podziemia Wilhelma S.

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 11

  19 kwietnia 2013 wieczorem, 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, rozpoczęło swoją działalność Muzeum Historii Żydów Polskich. Nie wolno zapominać, że ogromnym wsparciem dla jego budowy Muzeum były decyzje Lecha Kaczyńskiego w czasach gdy był prezydentem Warszawy.
  Tak dla porządku historycznego..

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 23 razy 9

  Macierewicz latał też do Waszyngtonu choć nikt go tam nie zapraszał...

 • tad-tad

  Oceniono 8 razy 6

  Rzecznik rządu mówi, my go nie zapraszaliśmy, no i to jest problem z PIS, nasrają i nie mają ochoty posprząć Zakadam się że wyjdziemy na tej wojnie jak Zablocki .Bo do uprawiania polityki , potrzeba dyplomacji , a nie awanturnictwa, nie zamkniecie ust , tylko wyzwolicie demony antysemityzmu w Polsce, i zniszczycie opinię o Polsce, na która pracowali mądrzejsi od was , wiele lat. JESZCZE NIKOMU NIGDY NIE UDAŁO SIĘ ZAKŁAMAĆ SKUTECZNIE PRAWDY.

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 8 razy 6

  Czopek prezesa i tak podpisze.

 • szwampuch58

  Oceniono 12 razy 6

  a kto przyjedzie teraz? i obojetnie czy ma zaproszenie czy go nie ma

 • vomitorium1

  Oceniono 7 razy 5

  "Spór z Izraelem o ustawę"
  to może
  trzeba było zostawić w spokoju
  to "Jackowo" (?)
  ("polska dzielnica w Chicago")

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX