Historyk: Nie ma żadnego spisku przeciwko Polsce. Obniżamy jej rangę na własne życzenie

- Historii nie da się napisać od nowa, wybierając z niej to, co nam odpowiada - powiedział w "Polska The Times" prof. Dariusz Libionka, historyk, szef działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku.

Prof. Dariusz Libionka skrytykował nowelizację ustawy o IPN, która wywołała kryzys w stosunkach dyplomatycznych między Polską a Izraelem. Zdaniem historyka, politycy partii rządzącej próbują w ten sposób „zadekretować cenzurę”.

Przypominam sobie narzekania kolegi z Instytutu Historii PAN, na którego jeszcze w latach 70. patrzono niechętne, bo zajmował się historią Armii Krajowej. Do tego wracamy w 2018 roku. Praca historyka musi być obiektywna. Najgorszą rzeczą jest uleganie politykom

- powiedział prof. Libionka w "Polska The Times". Dodał, że historii nie można napisać od nowa. Zdaniem historyka wybieranie z niej tego, co nam odpowiada, to "wraz megalomanii narodowej, kompleksów i ignorancji".

Prof. Dariusz Libionka krytykuje nowelizację ustawy o IPN

Prof. Libionka odniósł się też do zapisów nowelizacji ustawy o IPN, zgodnie z którą karze nie będą podlegały opinie wyrażone w ramach działalności naukowej lub artystycznej.

Może się za chwilę okazać, że o tym, co jest badaniem naukowym będzie decydował ktoś inny. Także o tym, kto ma prawo nazywać się naukowcem

- podkreślił prof. Libionka odnosząc się do nieprecyzyjności przepisów. Kolegów po fachu, którzy solidarnie nie wyrażają sprzeciwu, nazwał „oficerami politycznymi”.

Z przykrością obserwuję, że wielu kolegów świetnie się czuje w roli pracowników kulturalno-oświatowych, a co gorsza, oficerów politycznych

- powiedział historyk.

Sami stworzyliśmy "polskie obozy śmierci"

Zdaniem prof. Libionki, zagrożenie spowodowane sformułowaniem „polskie obozy śmierci” zostało wykreowane w kraju. Podkreślił, że nikt nie przypisuje Polakom odpowiedzialności za Holokaust.

Nie ma żadnego kłamstwa o „polskich obozach śmierci”. To jest zagrożenie, które zostało wykreowane już jakiś czas temu, problem, który sami sobie stworzyliśmy. I co gorsza, bardzo wielu, sądząc po gwałtownych reakcjach, w to zagrożenie uwierzyło. Tymczasem nikt przecież na serio nie przypisuje Polakom odpowiedzialności za Holokaust, za budowę obozów zagłady, obozów koncentracyjnych. Jeśli już ktoś użyje tej frazy za granicą, to ma na myśli lokalizację niemieckich, nazistowskich obozów. Reakcje polskiej dyplomacji, choć po części zrozumiałe, już wcześniej były w moim odczuciu przesadne

- powiedział badacz z Muzeum w Majdanku. Dodał, że „nie ma żadnego międzynarodowego spisku, którego celem jest zdyskredytowanie Polski na arenie międzynarodowej”. Zdaniem historyka, Polska robi to na własne życzenie.

Mamy natomiast do czynienia z obniżeniem rangi i wiarygodności naszego kraju na własne życzenie. Ugruntowuje się przekonanie, że Polacy mają ze sobą poważny problem. Wytwarzanie zagrożenia i szukanie wrogów wewnętrznych i zewnętrznych może być przydatne w doraźnej walce politycznej, lecz na dłuższą przyniesie skutki opłakane

- powiedział profesor.

Więcej o:
Komentarze (71)
Prof. Dariusz Libionka krytykuje nowelizację ustawy o IPN
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 12

  "HISTORII NIE MOŻNA NAPISAĆ OD NOWA"
  -----
  Niestety, to jest wlasnie TO, CO CZYNI KACZYNSKI PRZY POMOCY ZAPRZEDANEMU MU IPN.

 • freud1

  Oceniono 18 razy 10

  Czas na "dobra zmiane" w historii panie psorze.
  Taki teraz mamy klimat. Teraz na deski bierzemy holocaust. Jutro kampanie wrzesniowa. Jak sie chopaki z IPN postaraja, to ja za kilka lat wygramy.

 • niko8472

  Oceniono 15 razy 9

  onduma 21 minut temu Oceniono 6 razy -2
  (...)"Środowiska żydowskie naciskają ws. reprywatyzacji. Chcą poprawek wartych nawet bilion zł". Teraz wieicie Polacy o co chodzi zydom. Odkurzyli nawet klamce Grossa. Dla ukrocenia takiej proby obrabowania Polski warto nawet zerwac bliskie kontakty z USa i nawiazac poprawne z Rosja. (...)"

  Przekaz dnia, znaczy linia podana przez nadprezesa: Zydzi sa winni, Rosja zbawieniem Polakow. Dzieki, ten przekaz jest tak przejrzysty ze juz niczego nie trzeba dodawac. Pytanie: Co z "Protokolami Medrcow Syjonu"? To przciez falszywka rusko-niemiecko-zydowska???? A moze Hitler mial racje, a raczej Himmler, i wszystkie rasy ponizej polskiej trzeba zniszczyc (wyrazam moj poglad polityczny)?

 • remo29

  Oceniono 16 razy 8

  My nie obniżamy rangi Polski, PiS obniża.

 • g.lesio

  Oceniono 18 razy 8

  Sorry, proszę nie mówić obniżamy bo ja jestem niewinny w tym względzie.
  Nie głosowałem na Prawych i Sprawiedliwych.
  To co robi PiS a właściwie Prezes niech pozostanie w rozliczeniu u nich.
  Tylko Polski mi szkoda.

 • mupetman

  Oceniono 11 razy 7

  Zmiany w TK miały usprawnić jego działanie - działa najgorzej od początku swego istnienia; zmiany w sądach powszechnych miały nie doprowadzić do masowej wymiany prezesów - Ziobro odwołał faksem ponad 100 prezesów sądów okręgowych; nowa ustawa o IPN ma walczyć z "polskimi obozami zagłady", więc obstawiam, że obawy o wprowadzanie karania za przedstawianie zbrodni Polaków są bardziej, niż uzasadnione. Ale nie tylko w tej sprawie PiS woli demagogiczne wstawanie z kolan zamiast rzeczowej debaty.

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 7

  Bo proszę pana historyka pod rządami PiS-u o tym czy pacjent ma wziąć lek..nie decyduje lekarz. Decyduje handlarz w aptece, bo podobno ma sumienie.. To nie czepiajmy się już polityki historycznej. No bez przesady..

 • 1627cd1410

  Oceniono 15 razy 7

  i 49% mieszkańców tego kraju to się podoba. nie nazwę ich Polakami celowo.

 • wujojano

  Oceniono 14 razy 6

  "Nie ma żadnego kłamstwa o „polskich obozach śmierci”. To jest zagrożenie, które zostało wykreowane już jakiś czas temu, problem, który sami sobie stworzyliśmy" - ściślej: nie było. Skoro je już jednak wykreowaliśmy, nie powinniśmy się dziwić, że ktoś je teraz w złej wierze powtarza, jak np. Lapid w znanym tweecie. Na takie akcje środkiem są jednak pozwy cywilne, a nie bezsilne wymachiwanie prokuratorską pałką, które będzie przeciwskuteczne, zachęcając kontynuatorów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX