"Żydzi mówią o tym, jak byli bici i prześladowani przez Polaków". Gross uderza w ustawę o IPN

Ustawa o IPN może doprowadzić do tego, że konsekwencje karne będą ponosić Żydzi, mówiący o niewygodnych faktach - mówi historyk i socjolog Jan Tomasz Gross w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Welt am Sonntag".

Socjolog i historyk Jan Tomasz Gross w wywiadzie dla dziennika "Welt am Sonntag" mówił o przypadkach Polaków współpracujących z Niemcami w ich zbrodniach na ludności żydowskiej.

- Przypominam Polakom o niechlubnym rozdziale ich historii, właśnie ten rozdział pragną dziś, zwłaszcza prawicowi konserwatyści, usunąć z publicznej debaty - w ten sposób Jan Tomasz Gross skomentował nowelizację ustawy o IPN.

Przypomniał też, że były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przeprosił za mord w Jedwabnem.

ZOBACZ TAKŻE: Wigura: Dopaść Grossa, czyli jak PiS wywołał międzynarodowy kryzys z powodu jednej osoby>>>

Zdaniem autora głośnej książki "Sąsiedzi" o mordzie w Jedwabnem, obecna nowelizacja ustawy o IPN może skutkować ograniczeniem wolności badań naukowych upowszechniających fakt udziału Polaków w niemieckich zbrodniach.

"Obecnie jest wielu historyków zajmujących się polskim współudziałem w Holokauście. Żydzi, którzy z pomocą Polaków mogli znaleźć bezpieczne schronienie przed SS, opowiadają o tym, jak oni sami i ich współbracia byli przez Polaków szantażowani, bici i prześladowani" - mówi niemieckiemu dziennikowi Jan Tomasz Gross.

Socjolog twierdzi, że ustawa o IPN w obecnym kształcie sprawi, iż mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej Żydzi, którzy będą przypominać niewygodne dla polskiej opinii publicznej fakty.

Gross: Polacy mieli swój współudział

Dyskusję na temat prawdy historycznej Gross opisuje także w najnowszym wydaniu "Newsweeka", które ukaże się w poniedziałek.

"Nowe prawo domaga się, pod groźbą kary, usunięcia z narracji historycznej wiedzy na temat współudziału polskiej ludności w prześladowaniu Żydów podczas okupacji. A tymczasem taki współudział miał miejsce, i to – jak pisał Jan Karski, obserwując te zdarzenia na bieżąco – ze strony „znacznej części Polaków”. Wielkim sukcesem polskich historyków jest dogłębne badanie tego zagadnienia przez ostatnie 20 lat" - twierdzi Gross.

ZOBACZ TAKŻE: Gross o antysemityzmie w służbie PiS. 'Sieci' o nagonce na Polskę [W TYGODNIKACH]>>>

Nowela ustawy o IPN wprowadza karalność za przypisywanie wbrew faktom państwu i narodowi polskiemu współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Wyłączą spod karalności między innymi prowadzących badania naukowe.

Więcej o:
Komentarze (808)
Ustawa o IPN. Gross: Przypominam Polakom o niechlubnym rozdziale historii
Zaloguj się
 • Pawel Szulc

  Oceniono 60 razy 26

  Czy Zydzi zyjacy w Polsce w okresie wojennym nie byli Polakami ? Mieli obywatelstwo jakjegos innego kraju? Czyli zabijano Polakow wierzacych w judaizm.

 • polska_baba

  Oceniono 55 razy 25

  Ustawa wcale nie wyłącza prowadzących badania naukowe. Ustawa mówi, że "Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej".
  Zwróćcie uwagę na sformułowanie "w ramach działalności (...) naukowej". Teraz jest pytanie, co jest działalnością naukową, a co nie jest. Napisanie pracy naukowej - pewnie tak, ale czy wykład dla studentów jest pracą naukową czy tylko dydaktyczną? A książka popularnonaukowa? A odczyt otwarty dla każdego? A panel dyskusyjny dla szerokiej publiczności? Wywiad w mediach na pewno nie jest działalnością naukową. A recenzja książki? Pewnie zależnie od miejsca jej publikacji.
  To jest ustawa zamykające usta tylko ludziom, którzy nie zajmują się od strony naukowej tym problemem, to jest ustawa zamykająca usta wszystkim. W praktyce zakazuje także historykom wypowiadania się na te tematy poza własnym zamkniętym gronem.

 • staryzyd

  Oceniono 84 razy 18

  Gross pisze prawde .Wielu Polakow bralo udzial w wydawaniu i zabijaniu Zydow.
  Ustawa nie mozna zmienic prawdy.

 • krynolinka

  Oceniono 64 razy 14

  Patryk Jaki : zbrodni w Jedwabnem dokonała grupa Polaków. Nowa ustawa nie będzie ścigała za takie tezy.
  To jak to w końcu jest ? Kłamią obydwaj ?

 • stas_3151

  Oceniono 25 razy 13

  Niech się każdy uderzy w swoje piersi! My próbujemy się usprawiedliwić swoje zbrodnie, zbrodniami żydowskich funkcjonariuszy a oni robią to samo tylko wytykająć przeciwnej stronie.
  To że żydowcy SBcy byli i do tego bardzo okrutni (mój nauczyciel/wychowawca klasy w szkole średniej, którego zresztą lubieliśmy - nieświadomie), powiedział nam kiedyś w puczuciu winy 'że takich jak wy młodych ludzi rozstrzeliwaliśmy za nic', był polskim żydem, wtedy dowiedzieliśmy się że był funkcjonariuszem SB - ale takich jak on i polaków też w SB było dużo. U nas antysemityzm był wtedy i do teraz (choć zanikał z czasem) jest. Nie musimy udawać niewinnych! Dzięki historycznym losom i kościołowy antysemityzm w Polsce był i jest. Żydzi, którzy byli w od 700 lat w Polsce zostali z niej wyrwani z korzeniami, wydaje mi się że boli ich bardziej to że ich współobywatele, polacy cieszyli się z tego (a niekiedy pomagali niemcom), niż sama zbrodnia niemiecka. Jest to chyba bardziej bolesne niż niemiecka zagłada polskich żydów, by my polacy odmówiliśmy im korzeni na polskiej ziemi na której byli przez niezmała 700 lat.
  Nie wszyscy Polacy byli i są antysemitami i nie wszyscy Żydzi są antypolscy. Powiedziałbym że przez ostatnie 25 lat następowała normalizacja i zbliżenie (Chwała wszystkim za to) i próby zrozumienia co się stało. Zło trzeba potępić niezależnie skąd przyszło! zło jest złem i powinni to wiedzieć i polacy i żydzi!
  PiS dla własnego politycznego interesu wzniecił emocje anty-emigranckie i anty-żydowskie, zmory nienawiści otworzyły usta, tępi polacy wstający z kolan nie zdając sobie sprawy i ograniczeni światopoglądowo dali się podebrać. Nienawiść jest prostacka ale emocjonalnie łatwa to pobudzienia więc i mamy powrót starego ku uciesze Rosji putina! Zresztą jestem pewien że rosyjska agentura podszeptuje pisowskim politykom i kościołowi a oni to kupują nie zdając sobie sprawy że zostali zamanipulowani (w większości)!

 • ochujek

  Oceniono 16 razy 12

  Niestety, prawda to co mówi. W polskich szkołach tego nie uczą. Co się dziwić skoro ministerka od oświaty rżnie mądrą inaczej.

 • cmochall

  Oceniono 11 razy 9

  Jakbysmy nawet stawali na glowie nie zafalszujemy prawdy!Prawda zawsze boli .

 • sympatyklewicy

  Oceniono 25 razy 9

  Pierwsze, niewielkie wspólnoty żydowskie, istniały w Polsce już w XIII wieku, a w kolejnych wiekach powiększyły się znacznie, przyjmując wypędzonych Żydów z całej Europy, w tym z Niemiec (1346), Węgier (1349–1526 i 1686–1740), Francji (1394), Austrii (1420), Hiszpanii (1492), Portugalii (1497), Kijowa (1886), Moskwy (1891).
  *************************************
  Cała Europa wypędzała od siebie Żydów. Polacy ich przyjmowali, teraz Żydzi Polakom odpłacają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX