Po perypetiach z tłumaczeniem orędzia premier Morawiecki nagrał specjalny film. Są drastyczne zdjęcia

Po kłopotach z automatycznym tłumaczeniem, które wypaczyło przekaz orędzia premiera Mateusza Morawieckiego, premier nagrał przemówienie po angielsku, ilustrowane archiwalnymi zdjęciami z czasów wojny.

Kancelaria Premiera przygotowała specjalny film, zawierający nieco skrócone i zmodyfikowane oświadczenie szefa rządu, zilustrowany został między innymi archiwalnymi ujęciami i zdjęciami, niektóre są drastyczne, pokazują ciała ofiar.

Filmowym tłem dla słów premiera Mateusza Mazowieckiego o tym, że "Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy, a śmierć i cierpienia w nazistowskich, niemieckich obozach koncentracyjnych były wspólnym losem Żydów, Polaków i członków wielu innych narodów i grup etnicznych" są archiwalne zdjęcia z czasów II Wojny Światowej. Premier mówi po angielsku, że Polska znalazła się pod okupacją niemiecką i sowiecką, a prawie każda polska rodzina kogoś straciła.

Mateusz Morawiecki podkreśla, że negowanie Holocaustu jest fałszowaniem historii. Jest nim także umniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców zbrodni i przypisywanie jej ofiarom. "Chcemy walczyć z tym kłamstwem w każdej formie" - deklaruje premier wyjaśniając, że taka była intencja zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Mateusz Morawiecki dodaje, że Holocaust był także tragedią dla Polski.

"W pełni rozumiemy uczucia Izraela" - deklaruje szef rządu dodając, że dziś, gdy świat musi walczyć z nową falą antysemityzmu, polski rząd zajmuje jasne stanowisko, nie zgadzając się na zakłamywanie historii. Słowa dotyczące obecnych działań rządu na rzecz walki z fałszowaniem historii zostały zilustrowane zdjęciami najnowszymi, między innymi z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej.

Film zakończony jest hasłem - tagiem #germandeathcamps (niemieckie obozy śmierci), używanym w mediach społecznościowych. Oto całe nagranie:

 

Orędzie Mateusza Morawieckiego i kłopoty z tłumaczeniem

Film po angielsku powstał po tym, jak automatyczny tłumacz na YouTube wypaczył słowa Morawieckiego. Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w czwartek orędzie w związku z kryzysem w stosunkach z Izraelem. Powiedział: "Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie". W angielskim tłumaczeniu na YouTube pojawiło się zdanie o odwrotnym znaczeniu: "Camps where millions of Jews were murdered were Polish" ("Obozy, w których wymordowano miliony Żydów były polskie"). 

- Błąd był spowodowany przez automatyczne tłumaczenie na YouTube. Jest nam przykro z jego powodu - skomentował przedstawiciel YouTube, Adam Malczak.

Sporna ustawa o IPN 

Nagranie to pokłosie konfliktu dyplomatycznego, jaki trwa w relacjach Polski z Izraelem. Wywołały go zapisy nowelizacji ustawy o IPN. Nowelę ustawy o IPN w czwartek poparł Senat, teraz czeka ona na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Co zakłada ustawa? Każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Ustawę potępiły m.in. USA oraz Ukraina. Władze w Izraelu zarzucają polskiemu rządowi, że zapisy ustawy mogą posłużyć fałszowaniu historii, w tym zacieraniu odpowiedzialności Polaków za zbrodnie przeciwko Żydom w czasie okupacji.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (371)
Ustawa o IPN. Mateusz Morawiecki nagrał specjalny film
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 62 razy 40

  Nie bójmy die tego powiedzieć ta władza to kompletne dno i kompromitacja i tylko zakompleksieńcy pozwalają sobie grać na nacjonalistycznej nutce przez takich nieudaczników tym samym dołączając się do rzeszy nieudaczników.

 • imagistyk

  Oceniono 51 razy 31

  Czy premier Morawiecki wyjaśnił także :
  -kto wydał rodzinę Ulmów ;
  -kto wydał wyrok smierci na Irenę Sendlerową za ratowanie życia Żydom ;
  -kto mordował Polaków ratujących Żydów ;
  - kto publicznie czci NSZ , Ognia i innych zwyrodniałych morderców ?

 • Lena Szafrańska

  Oceniono 30 razy 24

  W każdym narodzie można znależć osoby które dla własnej korzyści lub z innych pobudek zdolne są do złych czynów. W czasie II wojny były jednostki które donosiły na Żydów. I tego nic i nikt nie zmieni.

 • irishrem

  Oceniono 25 razy 17

  Zasiali deszcz, teraz zbierają burzę. Miotają się głupie pisiorki jak gó... w przeręblu. Kolejny obciach na cały świat. Tfu !!!

 • incipit

  Oceniono 31 razy 17

  Nie oglądam reklam, tym bardziej nie będę oglądał dzieł kaczo-nacjonalnych propagandystów.

 • antoni1967

  Oceniono 24 razy 16

  Okazja aby kuzyni i znajomi przytulili kilka lub kilkanaście milionów jak przy bilboradach odkłamujących sądownictwo.

 • zd46

  Oceniono 21 razy 13

  Po co? Brniecie w bagno i zacietrzewienie, bez nowych argumentow, ze swoja "idiotyczna polityka historyczna"? Uderzcie sie w piers, cofnijcie sie o pol kroku, nie osmieszajcie siebie na szczatkach ofiar Holocaustu. Przyjmijcie raz i na zawsze, ze w czasie kazdej wojny, takze w czasie II wojny swtowej, ludzie prezentuja rozne postawy z roznych pobudek, ludzie jako jednostki a nie cale narody. Tak dziala umysl czlowieka. Co chcecie udowodnic, swiatu, ze Polska powinna byc "czczona w swiety" sposob? Obled. Niestety to w 1938 roku III Rzesza zaanektowala Czechy. Oto tekst z Wikipedii o zamecie roku 1938, ......."Wobec nierozstrzygnięcia w układzie monachijskim roszczeń Polski do Czechosłowacji na zasadzie parytetu, 1 października 1938 Czechosłowacja przyjęła wystosowane 30 września ultimatum Polski, wyrażając zgodę na zajęcie Śląska Zaolziańskiego, zamieszkanego przez etniczną większość polską. W listopadzie Węgrzy na mocy pierwszego arbitrażu wiedeńskiego zajęli południową Słowację i południową Ruś Zakarpacką z Użhorodem i Mukaczewem, zamieszkane przez etniczną większość węgierską......". Czy innych tez „chwycimy za lby” i zaatakujemy „polityczna pis prawda historyczna”?

 • larsek

  Oceniono 21 razy 13

  Krzywousty chce poprawić wizerunek, ale nic nie poprawi kiepskiej zmiany i ich duchowych przywódców, Watykańczyków!

 • plastikpiokio

  Oceniono 27 razy 13

  nikos zrozum ----to wszystko już za pózno ten polski burdel z domieszką szowinizmui faszyzmu poszedł w szeroki świat ----albowiem mądrosc narodu mowi ----NIE RUSZA SIĘ STAREJ KUPY WTEDY NIE BEDZIE ŚMIREDZIEĆ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX