YouTube przeprasza za błąd w tłumaczeniu orędzia premiera Mateusza Morawieckiego

YouTube tłumaczy się z błędnego przekładu na angielski ważnych słów premiera Mateusza Morawieckiego.

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w czwartek orędzie w związku z kryzysem w stosunkach z Izraelem. Powiedział: "Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie". W angielskim tłumaczeniu na YouTube pojawiło się zdanie o odwrotnym znaczeniu: "Camps where millions of Jews were murdered were Polish" ("Obozy, w których wymordowano miliony Żydów były polskie").

- Informujemy, że błędne tłumaczenie na język angielski napisów w oświadczeniu premiera Mateusza Morawieckiego powstało w wyniku automatycznego tłumaczenia serwisu YouTube - tłumaczyła na Twitterze Kancelaria Premiera.

Teraz przedstawiciel YouTube, Adam Malczak, w odpowiedzi na pytania dziennikarzy Bloomberg News, wyraził żal z powodu błędu:

- Błąd był spowodowany przez automatyczne tłumaczenie na YouTube. Jest nam przykro z jego powodu.
 

Konflikt na linii Polska - Izrael

Konflikt dyplomatyczny to pokłosie nowelizacji ustawy o IPN. W Izraelu pojawiły się obawy, że przepisy - które według PiS mają chronić Polskę przed przypisywaniem jej odpowiedzialności za Holocaust - ograniczą możliwość mówienia prawdy o tragediach Żydów i udziale Polaków w zbrodniach z czasów niemieckiej okupacji. Swoje zaniepokojeni wyraził też Departament Stanu USA.

Dokument, przegłosowany przez Sejm i Senat, czeka już tylko na podpis Andrzeja Dudy. Prezydent ma 21 dnia na podjęcie decyzji. Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta, zapewnił, że Andrzej Duda i jego współpracownicy analizują wszystkie wypowiedzi i argumenty w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. - To są różne głosy. To nie jest tak, że Kancelaria Prezydenta czy pan prezydent jest na nie głuchy i ślepy, że ich nie dostrzega. Natomiast decyzję podejmie taką, po głębokim rozeznaniu sprawy, którą będzie uważał za najlepszą dla kraju i swoich rodaków, bo jest prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej przede wszystkim - powiedział w radiowej Trójce Łapiński.

Zobacz też: 

Więcej o: