"Zdarzały się przypadki haniebnych zachowań Polaków". Szczerski pisze do kongresmenów USA

"Fałszywe stwierdzenia nie mogą być akceptowane. Nie obronimy prawdy, jeśli nie będziemy walczyć z kłamstwem" - pisze do kongresmenów USA szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. To odpowiedź na list, który kilka dni temu kongresmeni napisali w związku z ustawą o IPN.

Szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski napisał list do amerykańskich kongresmenów. Kilka dni temu grupa członków Kongresu zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby nie podpisywał ustawy o IPN.

"Nikt mający elementarną wiedzę o historii nie zaprzecza, że w czasie II wojny światowej zdarzały się przypadki haniebnych zachowań Polaków wobec Żydów. Potępiamy takie czyny i nie zamierzamy ich wymazywać z naszej przeszłości" - napisał Szczerski w liście.

"Jednak w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, których rządy współpracowały z nazistowskimi Niemcami, takie działania nigdy nie były elementem oficjalnej polityki Rządu RP na uchodźstwie. Polska w żaden sposób nie kolaborowała z Niemcami. Wręcz przeciwnie, Polskie Państwo Podziemne usiłowało karać wszelkie przejawy prześladowania ludności żydowskiej. Dlatego nie możemy zgodzić się na oskarżanie Państwa Polskiego lub Narodu Polskiego jako całości o odpowiedzialność bądź współodpowiedzialność za Zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Takie insynuacje są negowaniem prawdy o Holokauście"

- dodał prezydencki minister.

"Niestety, każdego roku rejestrujemy jednak setki przypadków stosowania zniesławiającego języka, w tym określenia „polskie obozy śmierci”. Te fałszywe stwierdzenia nie mogą być akceptowane. Nie obronimy prawdy, jeśli nie będziemy walczyć z kłamstwem" - zaznaczył Szczerski.

W podsumowaniu listu zapewnił stronę amerykańską o gotowości do współpracy.

Ustawa o IPN. List członków Kongresu

Grupa członków amerykańskiego Kongresu kilka dni temu wyraziła zaniepokojenie przyjęciem przez polski Sejm nowelizacji ustawy o IPN. Politycy z ponadpartyjnego zespołu do walki z antysemityzmem zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, by sprzeciwił się ustawie.

W liście do prezydenta Andrzeja Dudy kongresmeni argumentują, że nowelizacja ustawy o IPN będzie mieć niekorzystny wpływ na dialog, działalność naukową i rozliczenie z Holocaustem w Polsce.

Politycy przyznają, że Polskę dotknęły ogromne cierpienia podczas brutalnej okupacji nazistowskich Niemiec i że podczas wojny zamordowano 3 miliony polskich Żydów oraz prawie 2 miliony nieżydowskich obywateli naszego kraju. Podkreślają też, że tysiące Polaków ryzykowało życiem ratując Żydów i że instytut Yad Vashem uhonorował 6600 Polaków tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Dodają jednak, że należy również odnotować wiele udokumentowanych przypadków pośredniej i bezpośredniej pomocy nazistom ze strony Polaków w mordowaniu niewinnych Żydów.

„Uznawanie za przestępcę każdego, kto mówi o tej rzeczywistości, byłoby niesprawiedliwością” - piszą kongresmeni dodając, że walka z nieprawdziwymi i bolesnymi oskarżeniami powinna być prowadzona poprzez edukację.

Ustawa o IPN. Założenia

Ustawa stanowi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Autorzy ustawy oraz Instytut Pamięci Narodowej podkreślają, że nowelizacja nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa, a jedynie walczy z celowym zakłamywaniem historii, bezczeszczeniem pamięci o ofiarach i hańbieniem żyjących więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

Ustawa została przegłosowana przez Sejm i Senat, trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Premier bronił ustawy o IPN. "Nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście"

Więcej o:
Komentarze (304)
Ustawa o IPN. Szczerski odpowiada na list kongresmenów
Zaloguj się
 • konigin

  Oceniono 53 razy 35

  I w wyniku tych przypadkow Szczerskiego zginelo zaledwie 120 tysiecy Zydow. A te setki okreslen "polskie obozy smierci" to od 2016 az 24. Szczerski, wystarczy, ze za idiotow masz lumpenelektorat swojej partii, ale zeby kongresmenow ?

 • wan20_3

  Oceniono 41 razy 27

  Szczerski bimbasku! Kongresmeni to stare polityczne wygi i nie wezmą się na próbę ich zagadania i pociskania okrągłych komunałów. Ty ptaszyno pogoń Dudusia niech wetuje a potem niech w cholerę czyli w Alpy jedzie won.

 • wan20_3

  Oceniono 39 razy 23

  Szczerski ty nie pisz dupereli kongresmenom, ty namów Dudusia zanim zwije na narty aby nie podpisywał tej ustawy i najlepiej ją zawetował.

 • banwit

  Oceniono 31 razy 21

  Szczerski myśli, że pisze do "ciemnego ludu PISowskiego"

 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 20

  Aby tylko Krzysia dobrze przetłumaczyli..Żeby znowu na pana Youtuba nie zwalili.

 • marc.pl

  Oceniono 28 razy 18

  W lipcu 1946 roku Polacy zakatowali w Kielcach na ul. Planty około 40 osób narodowości żydowskiej, którzy po powrocie z obozów koncentracyjnych znaleźli w Kielcach schronienie. Żydów zabijano kamieniami, metalowymi rurami, zadźgano nożami. Powodem była fałszywa plotka że w piwnicach budynku przy ul. Planty Żydzi rytualnie mordowali dzieci. Jak się potem okazało budynek ten nie miał piwnic.

 • 55kris

  Oceniono 23 razy 17

  Adryjan, zanim wyjedziesz na narty, zrób wreszcie coś dla POLSKI (a nie wolski) i wypie...tę ustawę do kosza! Amen

 • bob_59

  Oceniono 26 razy 16

  Bełkot.
  Od pisania historii są historycy, a nie kaczy duce z Ziobro...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX