Szef prezydenckiego BBN nie poleci do Izraela. Kolejny efekt sporu o ustawę o IPN

Wizyta szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha w Izraelu została "bezterminowo odłożona w czasie". To efekt trwającego sporu o zmianę przepisów w ustawie o IPN.

W czwartek wieczorem izraelski MSZ poinformował na Twitterze, że w związku z przyjęciem przez polski Senat kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN, strona izraelska poprosiła o bezterminowe odłożenie wizyty ministra Pawła Solocha.

Rzecznik Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marcin Skowron poinformował wieczorem Polskie Radio, że zgodnie z prośbą wizyta została przełożona i nie ma na razie jej nowego terminu.

Wcześniej izraelskie MSZ potępiło przyjęcie przez polski Senat nowelizacji ustawy o IPN. Zakłada ona kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej.

Izraelscy politycy - a także historycy i intelektualiści - twierdzą, że nowe prawo będzie pozwalać na fałszowanie historii. Strona polska twierdzi, że z zapisów ustawy wyłączeni są naukowcy i artyści, co oznacza utrzymanie wolności badań historycznych.

Kryzys w relacjach Polska - Izrael

W miniony piątek Sejm przegłosował zmiany w ustawie o IPN. Nowelizacja przewiduje ściganie każdego, kto publicznie i wbrew faktom będzie przypisywał państwu lub narodowi polskiemu udział lub współudział w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę.

W założeniach chodziło o karanie za użycie sformułowania "polskie obozy śmierci". Proponowany kształt przepisów nie spodobał się jednak władzom Izraela, co doprowadziło w ostatnich dniach do kryzysu dyplomatycznego na linii Warszawa - Tel Awiw.

Mimo protestów Izraela i ostrego stanowiska Departamentu Stanu USA w środę późno w nocy ustawę przegłosował także Senat.2 Nowe przepisy czekają teraz na podpis Andrzeja Dudy. Prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji.

W czwartek powstał specjalny polski zespół ds. dialogu z Izraelem na temat nowej ustawy o IPN. Grupa ma pracować z podobną grupą powołaną równolegle w Jerozolimie przez premiera Benjamina Netanjahu.

Więcej o: