Ryszard Czarnecki o w這s od odwo豉nia. G這sowanie na najbli窺zym posiedzeniu europarlamentu

W najbli窺zy wtorek lub 鈔od odb璠zie si g這sowanie ws. odwo豉nia europos豉 PiS Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodnicz帷ego Parlamentu Europejskiego. Tak zdecydowali szefowie wi瘯szo軼i grup w Parlamencie.

Ograniczenie kompetencji, zawieszenie na jakiś czas sprawowanej funkcji - to były propozycje rozwiązania kompromisowego w sprawie wiceszefa Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego. Tak wynika z nieoficjalnych informacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Ale na to nie zgodzili się przewodniczący kilku grup politycznych, którzy chcą odwołania Czarneckiego ze stanowiska wiceprzewodniczącego PE.

Dziś szefowie frakcji zdecydowali, że wniosek o odwołanie trafi na przyszłotygodniową sesję plenarną w Strasburgu.

Chodzi o wypowiedź pod adresem europosłanki Róży Thun. Jej krytykę sytuacji w Polsce Ryszard Czarnecki porównał do działań szmalcowników. Europarlamentarzystka PO zapowiedziała, że wytoczy Czarneckiemu proces. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Odwołania Ryszarda Czarneckiego zażądali chadecy, socjaliści, liberałowie i zieloni, a później dołączyli komuniści. Jeśli deputowani należący do grup zagłosują, tak jak chcą ich przewodniczący, to Ryszard Czarnecki zostanie odwołany. Wtedy konserwatyści i reformatorzy, do których należy delegacja Prawa i Sprawiedliwo軼i, powinni wystawić swojego kandydata.

Ryszard Czarnecki. Decyzja w przyszłym tygodniu

W ostatnich dniach przewodniczący Europarlamentu Antonio Tajani konsultował się z szefami chadeków, socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów i proponował inne rozwiązania zamiast odwołania Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceszefa Parlamentu Europejskiego. Rozmówcy Polskiego Radia informowali, że propozycja kary finansowej została natychmiast odrzucona przez szefów tych grup jako zbyt słaba.

Później padła propozycja, by zawiesić Ryszarda Czarneckiego na jakiś czas i odsunąć od prowadzenia obrad w Parlamencie Europejskim i by ograniczyć jego kompetencje. Ale i tę propozycję szefowie grup politycznych ostatecznie wczoraj odrzucili. Uznali, że możliwe jest tylko odwołanie ze stanowiska.

O odwołaniu z funkcji kierowniczej w Parlamencie Europejskim decydują europosłowie większością dwóch trzecich głosów.

Platforma Obywatelska i Nowoczesna łączą siły na wybory samorządowe

Wi璚ej o: