Nieoficjalnie: Izrael odwołuje swojego ambasadora z Warszawy. Decyzję podjął premier Netanjahu

Jeszcze w czwartek Anna Azari zostanie wezwana do Izraela, a placówka dyplomatyczna pozostanie bez ambasadora - podał Onet. Decyzję w tej spawie miał już podjąć premier Izraela Benjamin Netanjahu

Zaostrza się spór na linii Warszawa- Tel Awiw. Jak podaje Onet.pl , powołując się na informatorów, w proteście przeciw przegłosowanej przez Senat ustawie o IPN do stolicy Izraela zostanie wezwana ambasador w Polsce Anna Azari. Formalnie ma nie stracić stanowiska, ale decyzja izraelskiego premiera może obniżyć rangę wzajemnych relacji dyplomatycznych - zauważa portal. 

Konflikt wokół zapisów ustawy o IPN toczy się od kilku dni. Zdaniem władz Izraela Polska próbuje zakazać mówienia o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust. Premier Benjamin Netanjahu zażądał nawet natychmiastowego spotkania ambasadora z premierem Mateuszem Morawieckim. W sobotę podczas uroczystości z okazji rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau ambasador Izraela Anna Azari mówiła, że polski rząd chce ustanowić "kary dla świadectw ocalałych z Zagłady".

Ustawa o IPN. Założenia

Ustawa stanowi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Autorzy ustawy oraz Instytut Pamięci Narodowej podkreślają, że nowelizacja nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa, a jedynie walczy z celowym zakłamywaniem historii, bezczeszczeniem pamięci o ofiarach i hańbieniem żyjących więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

W piątek u ubiegłym tygodniu nowelizację przyjął Sejm, dziś w nocy - Senat. Teraz trafi do prezydenta.

Więcej o:
Komentarze (667)
Po ustawie o IPN. Izrael odwołuje swojego ambasadora z Warszawy
Zaloguj się
 • tatanisi

  Oceniono 111 razy 57

  Polacy nie martwcie się, obrona terytorialna i modlitwa, obronią nas przed każdym wrogiem

 • wicipinski

  Oceniono 96 razy 50

  Dyplomatołki dorwały się do rządzenia i są przeświadczone, że cały świat powinien klaskać na każde ich posunięcie. Trzeba być (ujmę to delikatnie) skończonym kretynem, żeby iść na wojnę z resztą świata. Już mamy złą prasę w Unii, teraz Izrael, USA... Za moment dołączy Światowy Kongres Żydów. To już nam tylko zostaną Węgry i kraje afrykańskie.

 • tilow3

  Oceniono 66 razy 38

  Adrian podpisz ustawę! Nie bądź miĘtki!to będzie cyrk, przysięgam. Tak po ludzku, to nieco współczuję pisowcom. Pluli na każdego kto ośmielił im stanąć na drodze. Nazywali to "podnoszeniem z kolan" albo "odzyskiwaniem godności". Zasłaniali wszystko hasłami o "Wielkiej Polsce" . I oto drobna ustawa, wnosząca kolejne ustalenia o ochronie dobrego imienia, staje się kulą u nogi i to od największych wrogów prawicy, Żydów. Oto wychodzi prawdziwa siła polityków PiS, wychodzi cała bezsilność. Ja zawsze podziwiałem ten tupet pisowców i pewność siebie, że od 2015 roku suweren poznał się na geniuszu prezesa tysiąclecia. W końcu ludzie przejrzeli na oczy i zobaczyli te światły umysł! Skoro Polacy się poznali, to teraz miał się przekonać świat, Najpierw próbowali w grupie wyszehradzkiej - i zdziwienie, no jak to? nie podoba wam się najlepszy polityk na świecie? nie poznajecie się na jego geniuszu? No i jakoś się nie przekonali. Później było budowanie osi centralnej, opartej na Warszawie, przeciwstawnej osi Berlin-Paryż. I znów nikt nie odkrył jak wielkim politykiem jest Kaczyński. To to wojna z Europą! bo przecież mamy przyjaciół w USA. .... Czegokolwiek się tknie PiS i próbuje udowodnić geniuszu prezesa, wszystko spala na panewce. No a teraz ten policzek. I jak to wytłumaczą swoim wyborcom? jak to wszystko zobrazują suwerenowi? Tak szczerze? podnieśliśmy się z kolan - ja wam pisowcy wierzę i ufam, tylko dlaczego Żydzi na tak wiele sobie pozwolili? To jak w końcu wygląda ta wasza polityka?

 • azotanpotasu

  Oceniono 74 razy 34

  Polska dyplomacja puka w dno ... od spodu.

 • tatanisi

  Oceniono 75 razy 33

  Po co nam dyplomacja przecież za niedługo będzie to wyłącznie kompetencja Kremla

 • oryntagon

  Oceniono 45 razy 19

  Dobrze, że to wszystko się stało.
  Maski spadają.
  Teraz dobrze widać to jest kim i komu służy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX