Róża Thun pozywa Czarneckiego za "szmalcownika". Zdradza, czego żąda od europosła

- Żądam, żeby Ryszard Czarnecki wyprostował te wstrętne słowa - powiedziała w Radiu ZET Róża Thun. Po tym, jak porównał ją do szmalcownika, europoseł PiS może też stracić stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

- Tak, wytaczam proces Ryszardowi Czarneckim - potwierdziła w odpowiedzi na pytanie Konrada Piaseckiego europosłanka PO Róża Thun. Taki ruch zapowiadała już wcześniej.

Spór między europarlamentarzystami toczy się od wielu tygodni. Thun wystąpiła w reportażu o bieżącej sytuacji w Polsce, który wyprodukowała niemiecka stacja Arte. Za krytykę poczynań PiS w prawicowych mediach i w internecie spotkała się z niezwykła fala hejtu.

Do wyzwisk dołączył Ryszard Czarnecki. - Podczas II Wojny Światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein - oznajmił w rozmowie z niezalezna.pl wiceprzewodniczący europarlamentu. 

Czarnecki był wzywany do przeprosin, jednak nie nie zdecydował się na to. W reakcji na jego wypowiedź pięć z siedmiu frakcji Parlamentu Europejskiego zażądało odwołania go z funkcji wiceprzewodniczącego.

Niezależnie od tego Thun zadeklarowała proces wobec Czarneckiego. - Żądam po pierwsze, żeby wyprostował te wstrętne słowa, które publicznie wygłaszał i sam się przyznał do tego, że to nieprawda. Po drugie chcę, aby przekazał pieniądze na organizacje działające na rzecz porozumienia między Polakami a Izraelem - powiedziała na antenie Radia ZET. Dodała, że więcej powie o tym na konferencji prasowej o 13.00.

Głosowanie ws. Czarneckiego w Parlamencie Europejskim

W reakcji na słowa Czarneckiego szefowie chadeków, socjalistów, liberałów i zielonych wysłali list do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego z żądaniem odwołania polityka ze stanowiska wiceprzewodniczącego.

Przewodniczący grup politycznych w Parlamencie Europejskim zdecydują, czy na sesji plenarnej będzie głosowany wniosek o odwołanie z funkcji wiceszefa Europarlamentu Ryszarda Czarneckiego. Domaga się tego pięć frakcji z siedmiu.

Czarnecki sam mówi, że nie żałuje swoich słów. - Jestem polskim politykiem, mam swoje obowiązki, one są dla mnie drogowskazem - powiedział Polskiemu Radiu Ryszard Czarnecki.

Zgodnie z regulaminem, o odwołaniu z funkcji kierowniczej w Parlamencie Europejskim decydują eurodeputowani większością dwóch trzecich głosów

Europosła broni Morawiecki: Czarnecki nie powinien tracić 

Ryszarda Czarneckiego wziął w obronę premier Mateusz Morawiecki. - Co do wypowiedzi (Ryszarda Czarneckiego – red.), czasami padają słowa trochę ostrzejsze, czasami mniej. Ja uważam, że pan przewodniczący Czarnecki oczywiście nie powinien tracić swojego stanowiska - cytuje szefa rządu TVP Info.

- Natomiast oczywiście ja bym w takiej sytuacji wskazał na niektóre wypowiedzi naszych oponentów, które są nie tylko daleko ostrzejsze, ale też niekulturalne - dodał premier.

Parlament Europejski przyjął rezolucję przeciw Polsce. Europosłowie PiS wyszli z sali

Więcej o:
Komentarze (127)
Róża Thun pozywa Czarneckiego za "szmalcownika"
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 55 razy 37

  czasy się zmieniają a pissowski riczard zawsze przy korycie. podajcie choć jedną uczciwą partię w której był - nie ma takiej

 • kabza1605

  Oceniono 53 razy 35

  Zgodnie z nową ustawą Rychard Czrnecki powinien być ukarany więzieniem za szkalowanie Polski. Użył słowa szmalcownik i to jest szkalowanie Polski i Polaków!

 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 22

  I najlepiej nie w Polsce. Bo zaraz się podłączy pod prywatny proces Ziobro. A wiadomo jakimi instrumentami dziś prokuratura dysponuje.

 • flemming

  Oceniono 26 razy 20

  Rychard Henry wypromował w świecie hasło "Polak - szmalcownik". Nikt dotąd nie wiedział co to takiego szmalcownik, ale dzięki bohaterskiej postawie Rycharda Henrego cały świat już wie. Po drugie - może pisowski kołtun przestanie sie zachwycać banksterem - taki przystojny, taki wykształcony-klepia nawet media opozycyjne. A ten popiera polskiego chama Rycharda Henrego. Wstyd mister Morawiecki.

 • faustxyz

  Oceniono 36 razy 20

  Obatel utuczony, oślizgły koryciarz. Nie chciałabym mieć w otoczeniu bezmózga, który na toto głosował.

 • demetria11

  Oceniono 20 razy 18

  Brawo, pani Różo!
  Wprawdzie rozsądni, kulturalni ludzie uważają, że reakcja na idiotyzmy niepotrzebnie nobilituje wygłaszającego bzdury, ale, jak pokazuje przykład PiS-u, ciemnota nieprzycinana rozrasta się.

 • meg-an44

  Oceniono 23 razy 17

  Pani Różo Brawo!

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 18 razy 14

  riCHArd chyba był już w każdej partii

  takie bezideowe beztalencie

  koniunkturalista

 • seaman_pl

  Oceniono 18 razy 14

  Gonić leśnych dziadów - brawo Róża Thun!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX