Tusk przerywa milczenie i pisze o konflikcie z Izraelem. "Wypromowali to oszczerstwo na cały świat"

Donald Tusk zabrał głos w sprawie nowelizacji ustawy o IPN i konfliktu między Polską a Izraelem, który trwa od soboty. Szef RE zarzucił rządzącym, że zamiast pomóc, bardzo zaszkodzili Polsce.

Donald Tusk odniósł się do nowelizacji ustawy o IPN. Zdaniem przewodniczącego RE, politycy PiS wypromowali sformułowanie o "polskich obozach śmierci" na całym świecie.

Kto rozpowszechnia kłamliwe sformułowanie o „polskich obozach”, szkodzi dobremu imieniu i interesom Polski. Autorzy ustawy wypromowali to podłe oszczerstwo na cały świat, skutecznie jak nikt dotąd. A więc, zgodnie z ustawą...

- napisał Donald Tusk na Twitterze. Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się w ten sposób do konfliktu między Polską a Izraelem ws. nowelizacji ustawy o IPN, który trwa od soboty.

Nowelizacja ustawy o IPN czeka na podpis prezydenta

W nocy ze środy na czwartek Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o IPN. Za zmianami w ustawie o IPN głosowało 57 senatorów, przeciw było 23, dwóch wstrzymało się od głosu. Dokument czeka teraz na podpis prezydenta.

Nowelizacja wprowadza m.in. kary za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie z okresu II wojny światowej.

Nowelizacja wzbudziła ogromny sprzeciw ze strony izraelskich władz. Parlamentarzyści z Knesetu uważają ją za "formę negowania Holokaustu". Ustawę skrytykował też amerykański Departament Stanu, który ostrzega, że przepisy mogą mieć wpływ również na relacje amerykańsko-polskie.

Więcej o: