Komisja europarlamentu poparła artykuł 7. Jest gotowa nowa rezolucja w sprawie Polski

Komisja swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego poparła w poniedziałek rezolucję dotyczącą Polski. Ma to być "wsparcie" dla Komisji Europejskiej, która uruchomiła w grudniu wobec Warszawy artykuł 7.

Rezolucja przyjęta w poniedziałek przez komisję PE jest jednostronicowa, czteropunktowa. W dokumencie mowa jest o tym, że Parlament Europejski z zadowoleniem przyjął grudniową decyzję Komisji o uruchomieniu artykułu 7 oraz apel do państw członkowskich o szybkie zajęcie się tą sprawą.

Europosłowie wezwali również przedstawicieli Komisji Europejskiej i Rady UE ds. Ogólnych, by regularnie informowali europarlament o prowadzonych rozmowach.

Akt techniczny vs. propagandowy

- To jest akt czysto propagandowy. Zaspokojenie propagandowych potrzeb wyżycia się na Polsce - skomentował europoseł Marek Jurek, który bezskutecznie próbował zablokować rezolucję i głosował przeciwko jej przyjęciu.

Europoseł Michał Boni, który nie wziął udziału w głosowaniu, ale poprosił zastępcę o poparcie rezolucji, powiedział, że jest ona techniczna. - To jest proceduralne porządkowanie spraw. Tu nie ma żadnych nowych faktów ani żadnych nowych ocen - powiedział Boni.

Po przyjęciu rezolucji przez europosłów dokument trafi teraz z parlamentarnej komisji na sesję całego Parlamentu Europejskiego. O terminie zdecydują w czwartek przewodniczący grup politycznych.

Artykuł 7 uruchomiony. Co oznacza?

W grudniu zeszłego roku Komisja Europejska - po raz pierwszy w historii - wszczęła wobec Polski procedurę zawartą w artykule 7 unijnego traktatu. KE ma zastrzeżenia co do przestrzegania przez nasz kraj reguł praworządności.

Decyzja Komisji to jednak zaledwie początek całej procedury. Jej finałem jest stwierdzenie "wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości" przez dany kraj. Zanim jednak dojdzie do głosowania w tej sprawie, przedstawiciele polskiego rządu będą musieli zostać wysłuchani. Niewykluczone też, że Warszawa otrzyma zalecenia.

Finalne głosowanie odbędzie się w Radzie UE ds. Ogólnych, którą tworzą ministrowie ds. europejskich. Do stwierdzenia wspomnianego "ryzyka" w Polsce będzie niezbędna zgoda 22 państw w Radzie UE oraz zgoda 2/3 całego europarlamentu. Na tym etapie nie ma jednak mowy o żadnych sankcjach.

Artykuł 7. Mechanizm prewencyjnyArtykuł 7. Mechanizm prewencyjny gazeta.pl

Komisja Europejska uruchamia art. 7 ws. Polski. To pierwszy taki przypadek w historii

Więcej o: