Na nagraniu wyłapali, jak oklaskiwała ambasador Izraela. PiS-owska wiceminister w ogniu krytyki

Nowelizacja ustawy o IPN wywołała zastrzeżenia Izraela i kryzys dyplomatyczny. Trwają próby jego zażegnania. Niespodziewanie z krytyką spotkała się wiceminister kultury, Magdalena Gawin. Wszystko przez oklaski.

Do zmianach w ustawie o IPN odniosła się w czasie obchodów 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau ambasador Izraela Anna Azari . Jej słowa wywołały konsternację u polskich polityków. Zarówno Mateusz Morawiecki, jak i Beata Szydło, mieli nietęgie miny, co widać na nagraniu poniżej. Wyjątkiem była wiceminister kultury Magdalena Gawin, która obdarowała Azari szerokim uśmiechem i nagrodziła jej wystąpienie brawami. 

Izrael krytykuje ustawę o IPN

Ambasador Izraela w ostatnim momencie zrezygnowała z przygotowanego wcześniej przemówienia, które miało dotyczyć 73. rocznicy wyzwolenia obozu i zdecydowała się nawiązać do sprawy IPN.

ZOBACZ TEŻ: Spór o "polskie obozy śmierci". A co tak naprawdę jest w nowelizacji ustawy o IPN? >>>

Izraelskie media i politycy sprzeciwili się zmianie polskich przepisów. W nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej -  Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, którą niedawno przyjął polski Sejm, nie ma wzmianki o „polskich obozach śmierci”. Zmieniono w niej m.in. artykuł 55. Właśnie ta zmiana wzbudziła zdecydowany sprzeciw władz i mieszkańców Izraela.

Artykuł 55a. brzmi:

1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej,  podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367),  lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.

-  W Izraelu ta nowelizacja została potraktowana jako możliwość kary dla świadectw ocalałych z Zagłady. (Wywołała) dużo, dużo emocji. Rząd Izraela odrzuca tę nowelizację. Mamy nadzieję, że możemy znaleźć wspólną drogę, by zmienić tę nowelizację. Izrael rozumie kto zbudował KL Auschwitz i inne obozy. Wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy. Ale u nas to traktuje się jako brak możliwości mówienia prawdy o Zagładzie. Wszyscy są tym oburzeni. Mam nadzieję że jak zawsze jak dobrzy przyjaciele Polska i Izrael znajdą wspólny język, by razem pamiętać o historii – powiedziała Anna Azari.

Przemówienie ambasador Anny Azari można zobaczyć na poniższym nagraniu, około 50 minuty. Reakcję wiceminister widać widać na koniec wystąpienia: 

"Magdalena Gawin powinna odejść"

Na Twitterze krążą nagranie i zdjęcia z obchodów wyzwolenia obozu. To właśnie na nim widać polską klaszczącą Gawin. Część komentujących domaga się natychmiastowego zwolnienia wiceminister.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na razie nie komentuje sprawy, podobnie jak sama Magdalena Gawin.

Więcej o: