Morawiecki mówił w CNN o "tysiącach imigrantów z Ukrainy". Oficjalne dane temu przeczą

Premier Morawiecki udzielił wywiadu dla amerykańskiej stacji CNN. W trakcie rozmowy stwierdził, że do Polski przyjeżdżają tysiące imigrantów z Ukrainy. Jednak statystyki Urzędu ds. Cudzoziemców temu przeczą.

Dziennikarka CNN zwróciła uwagę, że Polska nie chce przyjąć imigrantów przydzielonych przez UE. - Chodzi o 6 182 osoby w 40 milionowym kraju - powiedziała. Zapytała Mateusza Morawieckiego, dlaczego tak jest.

Premier, który łączył się ze szwajcarskiego Davos, nie odpowiedział jednak wprost. Powiedział, że Polska „w dużym stopniu przyczynia się do uspokojenia napięć na wschodniej granicy UE”.

- Część osób zdaje się zapominać, że na Ukrainie toczy się wojna i bardzo duża grupa osób napływa do Polski z rejonu Donbasu. To są ludzie pozbawieni domów i warunków do życia, ludzie których traktujemy jak uchodźców - więc to też jest nasz wkład - powiedział Morawiecki

Dziennikarka CNN przepytuje Mateusza Morawieckiego

Dziennikarka CNN nie odpuszczała. Zapytała, czy w związku z tym, że Polska przyjmuje uchodźców z Ukrainy nie musi spełnić tego, o co prosi UE, czyli przyjąć tych z Bliskiego Wschodu. - Czy nie chodzi po prostu o to, że są z Bliskiego Wschodu? - zapytała wprost.

Mateusz Morawiecki znowu nie odpowiedział wprost. Stwierdził, że nie chodzi wcale o liczby, a o sposób pomagania. Premier powiedział ogólnikowo, że Polska prowadzi "wiele inicjatyw i instytucji", w ramach których pomaga mieszkańcom Syrii czy Libii. - Podejmujemy kolejne wysiłki, (…) by zmierzyć się z problemami tam, gdzie one powstają - powiedział premier. Mateusz Morawiecki jako przykład podał Włochy, którym „udało się zmniejszyć napływ imigrantów z Afryki o 70 proc. w drugiej połowie 2017 roku".

"Tysiące imigrantów z Ukrainy" versus statystyki

Na to zdanie dziennikarka CNN zareagowała od razu: „Dobrze Pan wie, że Włochy są dużo bardziej obciążone niż Polska. Mają tysiące imigrantów z Afryki” - oponowała.

- Włosi mają tysiące imigrantów z Afryki, my w Polsce mamy tysiące imigrantów ze wschodu Ukrainy. To po prostu kwestia perspektywy - stwierdził premier Morawiecki.

Jednak statystyki urzędu do spraw cudzoziemców przeczą słowom premiera. W raporcie za pierwsze półrocze 2017 roku czytamy, że status uchodźcy nadany zgodnie z Konwencją Genewską otrzymało 47 obywateli Ukrainy, 101 - ochronę uzupełniającą, zaś trzech - zgodę na pobyt tolerowany. Negatywną decyzję wydano w 199 przypadkach, a umorzono - w 127. Łącznie z wnioskiem o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce wystąpiło 401 Ukraińców. Nie "tysiące".

Mateusz Morawiecki broni reform sądownictwa

W dalszej części wywiadu dziennikarka zapytała premiera Morawieckiego o reformy sądownictwa autorstwa PiS. - Grożono nawet, że Polsce zostanie zawieszone prawo głosu. Pan został zaangażowany, by załagodzić napięcia z UE. Czy tak było i czy Pan sobie poradził? - zapytała.

- W tej sugestii jest tyle prawdy, ile lodu na Saharze - odciął się premier Morawiecki. Stwierdził, że dzięki reformom sądownictwo w Polsce będzie bardziej „niezawisłe i transparentne”. Zapewnił, że Polska będzie próbowała przekonać swoich „przyjaciół i partnerów w Brukseli” do swoich racji.

 

Rekonstrukcja rządu. Morawiecki: Polska jest pięknym żaglowcem, płynącym po coraz bardziej nieznanych morzach i oceanach

Więcej o: