Duda zabiera głos ws. polskich neonazistów. "To są organizacje w gruncie rzeczy antypolskie"

- Nie możemy dopuścić, żeby takie organizacje w ogóle istniały - powiedział prezydent Andrzej Duda o ujawnionych przez dziennikarzy neonazistach. W Davos Duda stwierdził, że w polskim społeczeństwie nie ma miejsca dla osób, które hołdują Adolfowi Hitlerowi.

Prezydent odniósł się do sprawy stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Gdy telewizja TVN pokazała członków stowarzyszenia, którzy na Śląsku świętowali rocznicę urodzin Adolfa Hitlera, śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura.

Prezydent Duda powiedział wysłannikowi Polskiego Radia w Davos, że uczestników takich ekscesów powinna czekać odpowiedzialność karna, a w Polsce nie ma miejsca na hołdowanie Hitlerowi.

"Jeżeli to, co można było zobaczyć w telewizji się potwierdzi, trzeba skierować akt oskarżenia przeciwko tym ludziom. Nie możemy dopuścić, żeby takie organizacje w ogóle istniały w Polsce. To są organizacje w gruncie rzeczy antypolskie. Jeżeli ktoś hołduje Adolfowi Hitlerowi, człowiekowi odpowiedzialnemu za zagładę Polaków i innych narodów, przede wszystkim narodu żydowskiego, to nie ma on miejsca w polskim społeczeństwie. Ja co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Musimy z takimi zjawiskami walczyć na wszelkie sposoby”

- powiedział Andrzej Duda.

Prezydent uważa, że w tej sprawie prokuratura zadziałała szybko i sprawnie. - Jeżeli ktoś obchodzi urodziny Adolfa Hitlera, człowieka, który jest odpowiedzialny za śmierć sześciu milionów polskich obywateli, to powinien się nim natychmiast zająć prokurator. Bardzo się cieszę z szybkiej reakcji prokuratury, bo to pokazuje, że poważnie podchodzi ona do swoich zadań. Przyjąłem z wielkim zadowoleniem informację, że prokurator już się tą sprawą zajął - dodał Andrzej Duda.

5 osób zatrzymanych ws. obchodów urodzin Hitlera 

W sobotę po wieczornej emisji reportażu na temat neonazistowskiej imprezy Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Jak ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa, kilka godzin później rozpoczęły się przeszukania u uczestników imprezy. Trwały do wczoraj. Znaleziono nazistowskie mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje. U jednego odkryto broń i amunicję. Dodatkowe dowody prokuratorzy spodziewają się odkryć w telefonach komórkowych i komputerach, które zabezpieczyli w przeszukiwanych domach. Zatrzymano pięć osób, w tym szefa organizacji Duma i Nowoczesność.

Stowarzyszenie zorganizowało „obchody” 128. urodzin Adolfa Hitlera w maju zeszłego roku w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Zostały zarejestrowane ukrytą kamerą przez dziennikarzy TVN. Telewizja ujawniła nagrania w minioną sobotę.
Widać na nich, jak uczestnicy spotkania - niektórzy poprzebierani w nazistowskie mundury - wznoszą toasty za Hitlera i śpiewają nazistowskie pieśni. Na drzewach porozwieszali flagi ze swastykami i zbudowali „ołtarzyk” ku czci Hitlera. Kulminacyjnym momentem imprezy było podpalenie wielkiej drewnianej swastyki.

W wywiadzie dla Polskiego Radia prezydent mówił też o swojej wizycie w Davos, o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi oraz o członkostwie Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Polecamy też:

Więcej o: