Senat podjął decyzję ws. Koguta. Kierownictwo PiS wściekłe. Będzie interwencja prezesa

Senat nie zgodził się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta. Senatorowie zdecydowali tak w tajnym głosowaniu.

Senacka komisja regulaminowa, która obradowała we wtorek, zarekomendowała odrzucenie wniosku prokuratury. Dziś w tej sprawie Senat debatował podczas utajnionej części posiedzenia. Wniosek prokuratury poparło 32 senatorów, przeciwko było 37, a 19 wstrzymało się od głosu.

Dzień przed głosowaniem odbyło się posiedzenie klubu PiS. - Myśmy zawsze mówili, że nie ma żadnych przywilejów i to jest wszystko - powiedział mediom Jarosław Kaczyński przed spotkaniem z senatorami. Jak poinformowała rzeczniczka PiS, kierownictwo partii "bardzo krytycznie ocenia decyzję ws. senatora Koguta". Dodała, że Kaczyński wystosuje list do członków partii w tej sprawie.

Niezadowolenie decyzji Senatu wyrażał też marszałek Stanisław Karczewski. "Głosowałem za wyrażeniem zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta. Jestem rozczarowany decyzją Senatu. Powtarzam - wszyscy jesteśmy równi wobec prawa!" - napisał. Z kolei wicemarszałek Adam Bielan posłużył się cytatem z Charles-Maurice'a Talleyranda: "To gorzej niż zbrodnia – to błąd".

Prace "kosztowały sporo zdrowia"

Senator Kogut zapowiedział, że w pisemnym oświadczeniu odniesie się do wyniku głosowania w jego sprawie. Dziennikarzom powiedział, że prace nad wnioskiem o jego zatrzymanie "kosztowały go sporo zdrowia". Nad sprawą przez niemal trzy godziny dyskutowano przed głosowaniem na utajnionych obradach klubów. - Jestem ogromnie zmęczony, wydam stosowne oświadczenie, a państwo możecie domyślać się, co człowiek czuje w takiej chwili. Pracowałem 20 lat na swój autorytet i chcę o tym opowiedzieć w oświadczeniu - zapowiedział.

Polityk ponownie zapewniał, że nie brał łapówek, o co m.in. podejrzewa go prokuratura. - Jeszcze raz powtórzę, że przez 20 lat działalności nie wziąłem ani jednego grosza od nikogo. Szanuję każdy urząd i w stosownym czasie wydam oświadczenie - dodał.

Zatrzymanie syna senatora

W grudniu Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne. Według śledczych, nazwisko senatora Koguta pojawia się w związku z korupcyjnym działaniem zatrzymanych. Wśród nich jest syn senatora - Grzegorz, który jest wiceprezesem Małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Tej organizacji szefuje Stanisław Kogut. Zdaniem śledczych, na konto fundacji miały wpłynąć pieniądze z łapówek między innymi za domniemane powoływanie się na wpływy przez senatora.

Polityk zrzekł się immunitetu, złożył wyjaśnienia w prokuraturze, a Prawo i Sprawiedliwość zawiesiło go w prawach członka. Po posiedzeniu komisji Stanisław Kogut przekonywał, że przez 20 lat pracy w fundacji "od nikogo nie wziął ani jednego grosza". Zapewnił, że nie miał żadnego wpływu na decyzję komisji. Zadeklarował też, że jest gotów stawić się na każde wezwanie.

Zarzuty wobec Koguta

Prokuratura twierdzi, że polityk miał wywrzeć na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. W zamian za to Stanisław Kogut miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie miliona złotych. Jak informowała prokuratura, połowa tych pieniędzy została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu.

Drugi zarzut miałby dotyczyć przyjęcia przez senatora łapówki o wartości co najmniej 170 tysięcy złotych. Według śledczych, pieniądze miały zostać wręczone w zamian za wywarcie wpływu na prezesa i członków zarządu PKP S.A. Chodzi o jedną z umów zawartych między kolejową spółką a inną firmą, która miała otrzymać prawie 4,5 miliona złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie.

Ponadto według śledczych, Stanisław Kogut, powołując się na wpływy w krakowskim Areszcie Śledczym, miał skutecznie pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą na lżejszy system półotwarty. Wszystko to w zamian za łapówkę o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych w postaci wyposażenia oświetlenia obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

"W Europie mężczyźni przestają być mężczyznami". Senat dyskutuje o urlopach rodzicielskich dla ojców

Więcej o: