Szykuje się zmiana przepisów o polowaniach. Nieoficjalnie: Kaczyński nie wiedział, za czym głosował

Jarosław Kaczyński może doprowadzić do wycofania zapisów ustawy o prawie łowieckim, które ułatwiają myśliwym polowania. Tak nieoficjalnie dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Nowelizacja prawa łowieckiego była spowodowana afrykańskim pomorem świń, z którym władze walczą od 2014 roku. Sposobem na chorobę atakującą trzodę chlewną oraz dziki miało być nowe prawo łowieckie. To właśnie nowelizacja tej ustawy dała znaczną swobodę myśliwym.

Prawo łowieckie do poprawek

Nowe prawo przewiduje m.in. kary grzywny dla osób, które utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie polowania przez myśliwych. Ponadto, w ustawie znalazły się zapisy, które uzależniały regularne odstrzały zwierząt od decyzji Polskiego Związku Łowieckiego.

O kontrowersjach wokół prawa łowieckiego i uprawnień myśliwych informowaliśmy na gazeta.pl. Dowiedz się więcej: Posłowie PiS i opozycji zgodnie zwiększyli prawa myśliwych. "Wyp... z lasu nabrało mocy prawnej" >>>

To właśnie przez wspomniane zapisy, prawo łowieckie nie spodobało się Jarosławowi Kaczyńskiemu - podaje "Rzeczpospolita". Z nieoficjalnych jak na razie informacji wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że dopiero co wprowadzone przepisy zostaną zmienione.

Jarosław Kaczyński daje veto myśliwym

- Nienawidzę polowań i kompletnie nie jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy znajdują przyjemność w zabijaniu zwierząt i przypatrywaniu się, jak one zdychają - tak Jarosław Kaczyński krytykował myśliwych na łamach "Życia Warszawy" w 1996 roku. Od tego czasu wielokrotnie dał się poznać jako miłośnik zwierząt. 

Dlaczego poparł więc w Sejmie nowe prawo łowieckie? Zgodnie z ustaleniami "Rzeczpospolitej" Jarosław Kaczyński nie zaznajomił się z projektem zmian w ustawie o prawie łowieckim, za którą zagłosował. Czemu? Tego gazeta wprost nie wyjaśnia. Pisze tylko, że procedowanie ustawy odbywało się w ekspresowym tempie, co przyznał w rozmowie z "Rz" nawet Paweł Suski z PO, Szef Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Co teraz? Podkomisja sejmowa zajmuje się nowelizacją ustawy o prawie łowieckim. Dokładne zapisy zostaną dopiero określone. 

Minister: prawo łowieckie zostanie zmienione

Z kolei w piątek w resorcie środowiska odbywają się konsultacje w sprawie poprawek w prawie łowieckim. Nowy minister środowiska podkreśla wolę dialogu, także z ekologami, którzy protestowali przeciwko przywilejom myśliwych. - Konieczne są poprawki do ustawy. Jest wiele wartych rozważania poprawek obywatelskich. Musimy jednak wyważyć argumenty zarówno rolników, leśników, myśliwych, jak i ekologów - powiedział nowy minister Henryk Kowalczyk. - Kształt ustawy zostanie zmieniony - zadeklarował.

Posłowie PiS chcą zwiększyć ochronę zwierząt. Projekt ustawy poparł Jarosław Kaczyński

Więcej o:
Komentarze (171)
Jarosław Kaczyński przeciw myśliwym. Zmieni prawo łowieckie?
Zaloguj się
 • allalone

  Oceniono 38 razy 34

  tak jest jak prawo ustanawia banda dyletantów w nocnych głosowaniach, nie tylko w tej sprawie

 • justas32

  Oceniono 35 razy 31

  Kaczyński każe - Sejm głosuje. Tak wygląda "demokracja" w Polsce - kury szcz... prowadzać ...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 32 razy 24

  Szczerbatka to nie interesuje - on ma na głowie pałacowe intrygi, a nie mordowanie zwierząt i nabijanie kabzy związkom łowieckim.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 23 razy 15

  czyli nie tylko opozycja potrafi dać doopy.
  Towarzysz Jarosław także.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 16 razy 14

  Karzeł niczym nas nie zaskoczył. Trzeba mu podsunąć pod giniol skierowanie do Tworek, zapewne je podpisze świadomie bądź nie, nieważne, liczy się efekt końcowy-Oddział Zamknięty.

 • pajak_tez_krzyzak

  Oceniono 14 razy 12

  Pomijając fakt, że "poseł prosty" nie wiedział za czym głosował to kimże on jest by jednoosobowo decydować czy dane prawo będzie (lub nie) zmienione? Zlikwidować 460 posad darmozjadów skoro ich zdanie się nie liczy.

 • inder

  Oceniono 15 razy 9

  Nie wierzę w ani jedno jego słowo. Gdyby to miało umożliwić mu drogę do upragnionej dyktatury - bez wahania wymordowałby i wszystkie zwierzęta, i mnie, i wszystkich tu komentujących. Skoro ma coś przeciwko prawu łowieckiemu - to znaczy, że z jakiegoś względu mu się to opłaca. Inna sprawa, że akurat w tym przypadku - cieszę się, że mu się opłaca znieść ten barbarzyński przepis.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX