Sędzia Tuleya złożył zawiadomienie w sprawie posłów PiS. Podejrzenie składania fałszywych zeznań

Sędzia Igor Tuleya zawiadomił prokuraturę o możliwości składania fałszywych zeznań. Chodzi o posłów PiS i śledztwo ws. obrad w Sali Kolumnowej.

Sędzia Igor Tuleya złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości składania fałszywych zeznań przez posłów PiS ws. śledztwa dotyczącego obrad w Sali Kolumnowej. Informację potwierdził rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej, Łukasz Łapiczyński.

Sędzia Igor Tuleya: rozbieżności w zeznaniach

Sędzia Igor Tuleya dopatrzył się rozbieżności w zeznaniach posłów PiS dotyczących usunięcia posła PO Michała Szczerby z obrad oraz przeniesienia posiedzenia do Sali Kolumnowej.

Jak podaje „Do Rzeczy”, sędzia Igor Tuleya miał wątpliwości co do zeznań Ryszarda Terleckiego, Andrzeja Melaka, Beaty Mazurek, Macieja Wąsika i Dominika Tarczyńskiego.

Burzliwe obrady w Sejmie

Do zdarzenia doszło 16 grudnia 2016 roku, podczas posiedzenia, na którym uchwalono ustawę budżetową. Opozycja blokowała wtedy mównicę sejmową w proteście przeciwko planom ograniczenia obecności mediów w budynku Sejmu i usunięciem z obrad posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby. Marszałek sejmu Marek Kuchciński podjął wtedy decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej i przeprowadzeniu ręcznego głosowania.

ZOBACZ TEŻ: Zobacz wystąpienie posła Szczerby, przez które został wykluczony z obrad w grudniu 2016 roku

Posłowie PO i Nowoczesnej złożyli później zawiadomienie do prokuratury ws. obrad po przenosinach. Ich zdaniem głosowanie było nielegalne, bo nie było kworum, a także doszło do przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków służbowych i działania na szkodę interesu publicznego oraz funkcjonariuszy publicznych.

Ostatecznie w sierpniu prokuratura podjęła decyzję o umorzenia śledztwa w tej sprawie, powołując się na "brak znamion czynu zabronionego". Decyzję tę 18 grudnia 2017 roku uchylił sędzia Igor Tuleya. Jego zdaniem prokuratura nie wyjaśniła kto, dlaczego i kiedy podjął decyzję o przeniesieniu obrad. Sędzia Tuleya już wtedy zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury ws. podejrzenia składania fałszywych zeznań.

ZOBACZ TEŻ: "Sala była przygotowywana od rana". Ujawniono zeznania posłów PiS ws. obrad na Sali Kolumnowej

To wystąpienie wywołało wszystkie protesty

Więcej o: