Władysław Frasyniuk nie stawi się w prokuraturze. "Wezwanie ma charakter politycznej represji"

Władysław Frasyniuk zapowiedział, że nie stawi się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Jak przekonuje, wezwanie ma charakter politycznej represji. Działacz opozycji jest formalnie podejrzanym o naruszenie nietykalności cielesnej policjanta.

Prokuratura wezwała na dziś Frasyniuka w celu przesłuchania i postawienia zarzutów w oparciu o art. 222 par. 1 kk, czyli naruszenie nietykalności funkcjonariusza. Oświadczenie opozycjonisty opublikowała na swoim Facebooku jego żona, Magda Dobrzańska-Frasyniuk. " Władek podjął decyzję o odmowie stawienia się na wezwanie władzy, która łamiąc Konstytucję RP, stawia się ponad prawem." - napisała.

Autorytarne rządy PiS

Według Frasyniuka PiS reformami ustanowił w Polsce system autorytarny. "Sprawująca obecnie władzę w Polsce koalicja Prawa i Sprawiedliwości przeprowadziła w trybie niezgodnym z Konstytucją RP zmianę ustroju naszego państwa z demokratycznego na system autorytarny. Notariuszem tego haniebnego procesu stał się urzędujący Prezydent RP" - czytamy.

Zdaniem opozycjonisty władza PiS pozbawiła Polaków praw konstytucyjnych i najważniejszych instytucji: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, KRS czy niezależnej prokuratury. "Niezależni prokuratorzy zostali podwładnymi funkcjonariusza partyjnego w funkcji Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobry, sprawującego równocześnie władzę nad sądami, będącymi ostatecznym narzędziem do wymierzania kar wobec wolnych obywateli" - uzasadnia.

Policja jak ZOMO

Według Frasyniuka policja, która "powinna stać na straży wolności i bezpieczeństwa" stała się "współczesnym oddziałem ZOMO".

Władysław Frasyniuk podaje kilka powodów swojego niestawienia się w prokuraturze. Wyjaśnia, że nowelizacja prawa o zgromadzeniach (wprowadzająca pierwszeństwo dla tzw. manifestacji cyklicznych) jest niezgodna z konstytucją. Ponadto twierdzi, że podczas manifestacji 10 czerwca został zatrzymany w trakcie legalnej manifestacji.

Sąd nie ma prawnych i moralnych podstaw do orzekania

Dalej czytamy: "Wezwanie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z dnia 3 stycznia 2018 roku w charakterze podejrzanego ma charakter politycznej represji, przygotowanej na polecenie funkcjonariuszy Prawa i Sprawiedliwości". Ponadto, jak twierdzi Frasyniuk, sąd, który w przyszłości zajmowałby się jego sprawą, działał będzie niezgodnie z konstytucją. "Instytucja ta nie ma zatem podstaw prawnych ani moralnych do orzekania w sporze między państwem a obywatelami, który prawa podstawowe zostały naruszone przez ustawodawcę (Sejm i Senat) oraz Prezydenta Polski" - wyjaśnia

Władza stawia się ponad prawem

"Obecna sytuacja w Polsce, pamięć historyczna z czasów komunistycznych, a także osobiste doświadczenia z czasów "Solidarności" oraz dramatycznego dla naszego państwa Stanu Wojennego, są powodem, dla którego nie stawię się władzy stawiającej się ponad prawem" - pisze dalej Frasyniuk. 

Blokada miesięcznicy 

W czerwcu ubiegłego roku grupa osób próbowała zablokować miesięcznicę smoleńską. Wśród nich był Władysław Frasyniuk. Do naruszenia nietykalności funkcjonariusza miało dojść podczas usuwania przez policję manifestujących. Wtedy policja wyniosła Frasyniuka z tłumu manifestantów.

O wyniesieniu Frasyniuka pisały zagraniczne media.

Za naruszenie nietykalności policji grozi grzywna, ograniczenie wolności, a nawet 3 lata pozbawienia wolności.

Polska protestuje regularnie. Od wyborów w 2015 roku nie ma miesiąca bez manifestacji

Więcej o: